Kultura, sztuka » Kultura
Po raz pierwszy w sieci:pełna ekspozycja unikalnej kolekcji 33 szabel ze zbiorów p.Andrzeja Woźniaka
Zobacz więcej zdjęć » |
Dzięki eMuzeum.com można obejrzeć teraz całą kolekcję szabel oraz przeczytać szczegółową historię powstania każdego egzemplarza i prześledzić ich „szlak bojowy”. Najciekawszym eksponatem kolekcji jest wyprodukowana w lutym1843 roku szabla, która z krótkimi przerwami służyła w wojsku ok. 95 lat w trzech armiach: francuskiej, pruskiej i polskiej. Brała udział w co najmniej trzech wojnach.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dotychczas szeroka publiczność mogła oglądać kolekcję zaledwie kilka czy może kilkanaście razy na wystawach i nie wszystkie eksponaty jednocześnie. Teraz z pełną kolekcją można zapoznać się we własnym zaciszu domowym, o dowolnej porze i z bliska, na dużym ekranie.
„Z panem Adamem Woźniakiem, wieloletnim kolekcjonerem i miłośnikiem historii, nawiązaliśmy kontakt na Ogólnopolskiej Giełdzie Rzeczy Dawnych i Osobliwości” – mówi Paweł Chomicz, Prezes firmy Wirtualne Muzeum. „Po prezentacji możliwości portalu p. Woźniak wykazał ogromną chęć podzielenia się z nami, jak i również z innymi zainteresowanymi swoją niemałą kolekcją szabel, a także pokaźnym zbiorem kart pocztowych Legionów Polskich (1914-1917). Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy powstania Legionów Polskich przygotowujemy już wirtualne wystawy poświęcone tej tematyce”.
Każdej szabli, prezentowanej na wirtualnej wystawie, towarzyszy zdjęcie i szczegółowy opis katalogowy zawierający jej historię oraz opis głowni, szabli i pochwy, a także szczegółową charakterystykę techniczną.
Unikatem, w skali co najmniej polskich kolekcji, jest szabla pruska kawaleryjska wzór 1873 ułana 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Wyprodukowano ją w lutym 1843 roku. 28 lat służyła w armii francuskiej, jako łup wojenny dostała się do armii pruskiej. W 1873 r. została przerobiona i dostosowana do wzoru obowiązującego. Głownię i pochwę skrócono, dorobiono nową rękojeść z trzonem i kołnierz do pochwy, oznaczono znakami pruskimi. W armii pruskiej służyła ok. 45 lat. Znaki na kołnierzu i pochwie świadczą niezbicie, że należała do 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Szabla z krótkimi przerwami służyła w wojsku ok. 95 lat, w trzech armiach. Brała udział w co najmniej trzech wojnach: francusko-pruskiej 1870-71, I wojnie światowej 1914-18 i w polsko-sowieckiej 1919-21. Wykluczyć też nie można i kampanii wrześniowej 1939 r.
Wśród prezentowanych eksponatów jest np. Szabla polska wzór 1921/22 nagrodowa podoficera 14 Pułku Artylerii Lekkiej Wielkopolskiej. Zamówiona w jednym egzemplarzu przez dowództwo 14 PAL Wlkp. w 1937 r. w Fabryce Broni Siecznej G. Borowski w Warszawie ul. Podchorążych 57. Szablę tego rodzaju wręczano uroczyście w imieniu dowódcy Pułku prymusowi w dniu promocji.
Jest również szabla wykonana w 1935 r. przez firmę płatnerską G. Borowskiego w Warszawie w jednym egzemplarzu na zamówienie grona kolegów, oficerów 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Wręczono ją w dniu imienin (28.09) Rotmistrzowi Wacławowi Godlewskiemu, jako upominek.
Portal eMuzeum.com to nowoczesne narzędzie dla muzealników i miłośników sztuki. Służy on do gromadzenia, przeszukiwania i prezentowania w formie cyfrowej zbiorów muzealnych oraz prywatnych kolekcji. Celem portalu jest popularyzowanie digitalizacji, a tym samym zapewnienie dostępu do dzieł sztuki, skrywanych obecnie w prywatnych zasobach czy nieudostępnionych publiczności kolekcjach. Formaty przechowywanych danych (informacji) są zgodne z międzynarodowymi standardami opisu obiektów sztuki (CDWA, DC).
Portal zapewnia użytkownikom – prywatnym i instytucjonalnym – przestrzeń do prezentowania cyfrowych wersji eksponatów. W bezpieczny sposób można w nim przechowywać cyfrowe kopie w wysokiej rozdzielczości bazowej i konserwatorskiej oraz tworzyć wirtualne galerie i wystawy. Portal eMuzeum.com umożliwia wszystkim zainteresowanym szybki dostęp do informacji o zgromadzonych eksponatach oraz wspiera muzea i kolekcjonerów w pracach digitalizacyjnych. Wbudowane mechanizmy wyszukiwania zapewniają efektywne przeglądanie zbiorów.
Dzięki portalowi zbiory przechowywane dotychczas w magazynach, skrytkach bankowych i domowych zaciszach będą mogły zaistnieć w przestrzeni publicznej. Portal to również cenne źródło wiedzy m.in. dla muzeów, ośrodków kultury i kolekcjonerów, przygotowujących się do digitalizacji swoich zbiorów. eMuzeum.com wpisuje się w priorytetowy program ochrony i cyfryzacji dziedzictwa kulturowego.
Nadesłał:
INDALO
|
Komentarze (0)