Technologie » Internet

Podpis elektroniczny jako podstawa przesyłania dokumentów online

Podpis elektroniczny jako podstawa przesyłania dokumentów online
Zobacz więcej zdjęć »
Rozwój cyfryzacji, udostępnienie nowych możliwości załatwiania spraw przez interesantów – zarówno przez elektroniczne skrzynki podawcze czy ePUAP, wymogły potrzebę wprowadzenia do obrotu podpisu elektronicznego jako głównej formy uwierzytelniania dokumentów.

Dzięki niemu możliwe jest przesyłanie licznych dokumentów, np. pozwów, wniosków, PIT-ów, skarg, wyjaśnień i innych. Obowiązek używania podpisu elektronicznego został wprowadzony Unijną dyrektywą 1999/93/EC. Definicja podpisu elektronicznego została zawarta w ustawie z 2001 o podpisie elektronicznym. Według ustawy podpis elektroniczny stanowią dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dyrektywa wśród rodzajów podpisu elektronicznego wyróżnia między innymi podpis elektroniczny oraz kwalifikowany podpis elektroniczny. Podpisy te różnią się między sobą wymaganym stopniem wiarygodności.

Podpis elektroniczny  to nic innego jak deklaracja tożsamości autora, złożona w postaci elektronicznej pod dokumentem, przykładowo imię i nazwisko czy kopia podpisu odbita sposobem mechanicznym na dokumencie, tzw. faksymile podpisu.

Kwalifikowany podpis elektroniczny to szczególna postać podpisu elektronicznego. Jest on równoważny podpisowi własnoręcznemu,  służy do autoryzacji dokumentów i posiada wiążącą moc prawną.  Nazywany inaczej bezpiecznym podpisem elektronicznym, jest weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem, spełnia warunki określone w ustawie o podpisie elektronicznym.

Dla swojej ważności podpis elektroniczny musi zawierać elementy takie jak:

- certyfikat zawierający informacje o właścicielu Certyfikatu,

- klucz publiczny służący do weryfikacji podpisu oraz klucz prywatny, znajdujący się na karcie kryptograficznej w przypadku certyfikatu kwalifikowanego,

- urządzenie do odczytu kart oraz aplikacja podpisująca.

 

Przedsiębiorcy zastanawiający się nad rozpoczęciem działalności w Internecie powinni rozważyć wyrobienie podpisu elektronicznego, co rekomendują także doradcy serwisów hostingowych, jak np. domeny.pl. Wiele firm hostingowych oferuje dobranie podpisu elektronicznego pod właściwy profil działalności przedsiębiorcy.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Domeny.pl
http://domeny.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »