Firma » Praca

Podstawa prawna psychologicznych badań kierowców

Ustalono, że przyczyn powstawania wypadków drogowych należy doszukiwać się w cechach człowieka warunkujących jego sprawność, funkcjonowanie i zachowanie się w złożonych warunkach ruchu drogowego.

Podstawę prawną psychologicznych badań kierowców stanowią aktualnie:

- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005r., Nr 108, poz. 908
- Ustawa z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym ( tekst jednolity: Dz. U. z 2007r,, Nr 125, poz. 874 z póź. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2005 roku w sprawie badań psychologicznych kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących pracę na stanowisku kierowcy ( Dz. U. Nr 69, poz. 622 z póź. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej będące aktem wykonawczym do Kodeksu pracy.

W przypadku osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy (niezależnie od formalnego zatrudnienia na tym stanowisku) aktem podstawowym jest w/w ustawa o transporcie drogowym. W odniesieniu do osoby zatrudnionej (w rozumieniu Kodeksu pracy) wykonującej pracę wymienioną w wykazie prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, podstawą tą jest Kodeks pracy.
W szczególnych przypadkach określonych w ustawie podstawą tą są przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Tworzenie stron internetowych, projektowanie www
http://ppdesignstudio.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »