Firma » Biznes
Podsumowanie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015 w Katowicach
Zobacz więcej zdjęć » |
Drugiego dnia VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress – EEC) odbyło się ponad 60 sesji tematycznych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Energia w biznesowych i politycznych kontekstach – to obszar tematyczny, który skupił uwagę największej grupy uczestników drugiego dnia Europesjkiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Przyczyniły się do tego: waga tematyki, liczba sesji, ale także obecność komisarza ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Miguela Arias Cañete. Blok tematyczny związany z energetyką objął zestaw sześciu debat traktujących o rynku energii, inwestycjach, polityce energetycznej i wizji europejskiego sektora energii.
– Z punktu widzenia Unii Energetycznej najważniejsze jest zmodernizowanie rynku energii w Unii Europejskiej, bo wciąż jesteśmy zbyt mocno uzależnieni od dostaw surowców energetycznych z zewnątrz – ocenił Cañete w trakcie sesji „Unia Energetyczna – konkurencyjna, bezpieczna i zrównoważona energia dla europejskiego przemysłu".
Mówiono także o tym, że niezbędne jest ukończenie budowy rzeczywistego wewnętrznego rynku energii w ramach Unii, stworzenie odpowiedniego klimatu inwestycyjnego, niezbędnego do zachęcenia sektora prywatnego do lokowania kapitału w tym sektorze, a także promowanie gospodarki wykorzystującej technologie niskoemisyjne. Musimy poszukiwać nowych dróg do modernizacji europejskiego przemysłu energetycznego, który w ciągu najbliższych dwudziestu lat w znacznej mierze będzie już wyeksploatowany. Inwestycje modernizacyjne w europejskiej energetyce pochłoną astronomiczną kwotę biliona euro
W trakcie debat o energii podkreślano wagę bliższej współpracy międzygranicznej i budowy interkonektorów, umożliwiających przesył energii pomiędzy poszczególnymi krajami Unii. To warunek przezwyciężenia krajowej fragmentacji systemu energetycznego w UE, a w konsekwencji obniżenia cen energii na terenie Unii i zmniejszenia poziomu zależności Unii od dostaw paliw z zewnątrz.
O konieczności łączenia europejskiej energetyki i infrastruktury z myślą o wspólnym bezpieczeństwie mówiono w jednej z kluczowych debat drugiego dnia Kongresu – „Scalanie Europy" . Na cel tych działań wskazał prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-20012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący rady EEC: – Żeby energia nie była już nigdy wykorzystywana jako narzędzie geopolityczne.
Z kolei podczas sesji poświęconej Afryce, wiele osób wskazywało na konieczność zaistnienie firm europejskich na tym przyszłościowym rynku. – Na Afrykę patrzy się dzisiaj tak, jak na Chiny 30 lat temu i na Indie 20 lat temu. Ma to związek z tym, że Afryka powoli staje się centrum światowej działalności gospodarczej – mówił Mankeur Ndiaye, minister spraw zagranicznych Senegalu.
Ciekawą informacją podzielił się z uczestnikami sesji „Wspólne inwestycje europejskie” Marcin Mochocki, pełnomocnik zarządu ds. inwestycji w PKP PLK. PKP PLK planują wydać na modernizację linii kolejowych ok. 50 mld zł w ramach inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych na lata 2014-2020.
Drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyło się ponad 60 sesji tematycznych, dyskusji i spotkań m.in. III Forum Gospodarcze Afryka – Europa Centralna, IV Forum Gospodarcze Europa – Chiny i wręczenie nagród PARP.
www.eecpoland.eu
Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl
Zapraszamy również:
Wirtualne biuro prasowe: media.eecpoland.eu
Facebook: facebook.com/EECKatowice
Twitter: twitter.com/EECKatowice
Nadesłał:
ImagoPR
|
Komentarze (0)