Gospodarka » Żywność

Podsumowanie półrocza na rynku wina – raport Stilnovisti

Rynek wina rozwija się w dynamicznym tempie. W pierwszym kwartale indeksy winne szły w górę. W ciągu trzech pierwszych miesięcy indeks Liv-ex 100 (zawierający wycenę stu najbardziej poszukiwanych na świecie win) zyskał 7,3 proc., a Liv-ex 500 (najszerszy indeks , odzwierciedlający sytuację na r...

Rynek wina rozwija się w dynamicznym tempie.  W pierwszym kwartale indeksy winne szły w górę. W ciągu trzech pierwszych miesięcy indeks Liv-ex 100 (zawierający wycenę stu najbardziej poszukiwanych na świecie win)  zyskał 7,3 proc., a Liv-ex 500 (najszerszy indeks , odzwierciedlający sytuację na rynku)  5,1 proc.  Popyt na wino dynamicznie rósł, a wraz z nim wzrastały ceny alkoholu. Podczas drugiego kwartału rynek się ustabilizował. Wpływ na to ma okres wakacyjny, podczas którego winiarze przygotowują się do kolejnych zbiorów.  Inwestycje w wino w pierwszym półroczu 2013 roku były bardziej opłacalne niże lokaty bankowe (średnio 3%), giełda (WIG20 – minus 3,35%), czy złoto (minus 24%). Ten rok może być rokiem inwestycji alternatywnych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Od kwietnia do czerwca odbywała kampania en primeur 2012 – jedno z najważniejszych wydarzeń dla zarządzających winnicami i osób inwestujących w ten rodzaj alkoholu. Wina z rocznika 2012 zostały wystawione przez producentów po cenach niższych o kilkanaście procent niż przed rokiem. Dla win Bordeaux rok 2012 był rokiem trudnym ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Jednak mimo niesprzyjającej pogody wielu producentom wina udało się wytworzyć trunek w miarę dobrej jakości. Ci, którzy wstrzymali się  kupnem wina mogą jeszcze do września zakupić wina z kampanii en primeur po znacznie korzystniejszych cenach, ponieważ mimo dobrych cen niektórych win nadal jest bardzo dużo na rynku.

W lipcu tego roku przez rejon  Bordeaux przeszły ostre burze. W miejscowości Fronsac i Lalande-de-Pomerol spadł potężny grad. Silny wiatr zniszczył wiele winorośli. Szkody spowodowane przez opady atmosferyczne nieuchronnie doprowadzą do zmniejszenia plonów.

Index Liv-ex 50

Straty odniosły również plony rosnące w Szampanii. Grad porozrywał owoce winogron. Według AFP (francuskiej agencji prasowej) do 20 proc. plonów zostało uszkodzonych. Ze względu na ciężkie warunki pogodowe ucierpiały także cenne Cote Chardonnay de Blancs. Winiarze walczą, aby zapewnić doskonałe warunki i ocalić jak największą część plonów. W ciągu ostatnich lat postępy poczynione w zakresie winifikacji pozwolą ograniczyć straty.  Jednak szkody mimo wszystko znacznie zmniejszą i opóźnią zbiory, co może przełoży się na obniżenie cen bieżącego rocznika oraz wzrost cen starszych, lepszych jakościowo roczników takich jak 2009 czy 2010. Mniejsza podaż w połączeniu z niższą ceną spowoduje, że wina będą jeszcze szybciej znikać z rynku. To świetna okazja dla inwestorów. 

W pierwszym półroczu nie brakowało unikalnych sprzedaży. Przykładowo Chateau Pavie została sprzedana na Liv-ex za rekordową sumę 2500 funtów, czyli o prawie o prawie 20 proc. więcej niż rok temu. Na wzrost ceny na pewno wpływ miał awans Pavie do czwartej rangi największych producentów  w Saint-Emilion. Ten rodzaj wina jest teraz klasyfikowany jako Premier Grand Cru Classé A.

Istotnym wydarzeniem była również ocena win bordoskich z rocznika 2010. Wina zostały zabutelkowane i otrzymały od krytyków bardzo wysokie noty. Część z nich np.

dostało 100 punktów, czyli maksymalną liczbę świadczącą o najwyższej jakości.

Wszyscy zainteresowani inwestycjami w wino spoglądają nie tylko na notowania indeksów, ale także na wyniki odbywających się aukcji. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2013 r. największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszyły się topowe wina oraz klasyka z regionu Bordeaux, zwłaszcza starsze roczniki. Wynik sprzedaży amerykańskiego domu aukcyjnego Acker Merrall Condit, który zajmuje się wyłącznie sprzedażą wina, w okresie styczeń – maj wyniósł ponad 25 mln dolarów. Z kolei sprzedaż Sotheby, brytyjskiego domu aukcyjnego, osiągnęła wartość 18 mln dolarów.

Przed nami aukcja prestiżowej prywatnej kolekcji win podchodzącej z prywatnych piwnic Domaine de la Romanée-Conti. Dom aukcyjny Sotheby Hong Kong ogłosił, że aukcja odbędzie się 7 września i na sprzedaż wystawionych zostanie 129 win DRK. Wg analityków aukcja ma przynieść 1,4 – 2 milionów dolarów. Co ważne podczas aukcji w Hongkongu w 2011 r. padł absolutny rekord: dwie butelki wina DRK Romanée-Conti z 1988 r. sprzedano za 106,3 tys. dol. za każdą. Poza tym ponad 75 proc. tego rodzaju win zostało zakupionych w dniu premiery przez jednego z importerów Domaine de la Romanée-Conti’s. Wrześniowa aukcja będzie zatem wielkim wydarzeniem wśród inwestorów. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AlicjaDahlke

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »