Społeczeństwo » Społeczeństwo
Podtopienie – pierwsza pomoc i co możesz zrobić?
Zobacz więcej zdjęć » |
Jak podaje GUS, pomiędzy 2000, a 2012 rokiem w Polsce utonęło 12,7 tysięcy osób. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że następna ofiara podtopienia może zdarzyć się w trakcie twojej wizyty nad wodą. W takim wypadku jej życie może zależeć od tego czy znajdujące się w pobliżu osoby przeszły szkolenie bhp lub zapisały się na kurs pierwszej pomocy i będą w stanie udzielić im pomocy zanim na miejscu pojawi się karetka.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Osoba tonąca, wbrew temu co widzi się na filmach, nie woła o pomoc machając rękami. Często podtopienie jest gwałtowne, łączy się z utratą przytomności, lub z walką o wynurzenie się i zaczerpnięcie oddechu, co wyklucza możliwość donośnego krzyku. Rozpoznanie, jest kluczową częścią uratowania czyjegoś życia. Warto poświęcić chwilę uwagi na przyjrzenie się osobie, która zachowuje się w wodzie nietypowo, być może walczy o oddech lub jest po prostu poruszana przez morskie fale.
Po rozpoznaniu topiącej się osoby po pierwsze wezwij pomoc i zwróć uwagę ludzi wokół. Czym więcej osób zacznie działać, tym lepiej. Należy jak najszybciej wykonać telefon na pogotowie - co jest priorytetem - i odszukać lokalnego ratownika.
Jeżeli jesteś na tyle sprawny w wodzie, by samemu ruszyć z pomocą osobie topiącej się, a ratownika nie ma w pobliżu, chwyć ze sobą coś co unosi się na wodzie jeżeli masz taką możliwość. Pamiętaj, osoba topiąca się może w przypływie paniki chwycić się ciebie, utrudniając i tobie pozostanie na powierzchni. Bądź uważny i postaraj się skupić uwagę osoby na sobie, jeżeli zrozumie, że ktoś przybył z pomocą pomoże jej to opanować strach i wspomóc akcję ratunkową.
Jeżeli masz możliwość podania / rzucenia osobie topiącej się liny, koła ratunkowego itp. zdecyduj się na ten ruch i spróbuj pochwycić osobę tonącą samemu tylko gdy nie ma innego sposobu by ją uratować. Następnie skieruj się w stronę brzegu utrzymując bezpieczny dystans pomiędzy tobą a ofiarą podtopienia.
Po dotarciu na brzeg jeżeli wciąż nie ma służb ratowniczych należy przystąpić do udzielenia ofierze pierwszej pomocy.
- Po pierwsze sprawdź czy osoba oddycha poprzez umiejscowienie ucha jak najbliżej ust/nosa ofiary, następnie sprawdź puls. Nadgarstek i bok szyi są miejscami w których powinieneś szukać.
- Po drugie, jeżeli ofiara podtopienia nie oddycha rozpocznij masaż klatki piersiowej. By go poprawnie wykonać oprzyj dół dłoni na środku klatki piersiowej ofiary podtopienia, a drugą dłoń oprzyj na pierwszej. Wykonaj 30 ucisków spodem dłoni (tam gdzie dłoń łączy się z nadgarstkiem) Nacisk powinien być wystarczająco silny by zagłębić klatkę piersiową około 3 centymetry, dlatego nie powinien być wykonywany z boku - na żebrach - gdyż może doprowadzić ich połamania.
- Po trzecie - wykonaj usta usta tyko jeżeli osoba wciąż nie oddycha i jeżeli jesteś wyszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy. Pamiętaj twoim zadaniem jest pomoc d momentu przybycia służb ratowniczych.
Komentarze (0)