Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Podziękujmy za dobro otrzymane w przeszłości!

„Początek lat 80-tych, czas kiedy w Polsce nie było najłatwiej, kiedy brakowało podstawowych produktów. I wtedy, zupełnie nieoczekiwanie otrzymujemy paczkę..." - tak rozpoczyna się historia pani Wiktorii Bocheńskiej z Gdańska, którą opowiedziała w ramach akcji „Prima – Paczki wdzięczności”.

W latach osiemdziesiątych wielu Polaków otrzymało bezinteresowną pomoc, często od zupełnie nieznanych osób. Wiążą się z nią wzruszające przeżycia, a także ogromna wdzięczność za wsparcie i ludzką solidarność. - Pomysł akcji „Prima - paczki wdzięczności" powstała z myślą o tym, aby podziękować za tę pomoc okazaną w przeszłości - mówi Marek Ryfka, Dyrektor Marketingu Prima. - Towarzyszyła nam też myśl, że rzadko mamy okazję dowiedzieć się, jak okazane dobro wpływa na ludzkie życie, jak dzięki niemu może zmienić się bieg ludzkiej historii.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Swoją historią w ramach akcji podzielił się mistrz olimpijski w zapasach, Andrzej Wroński. - Do tej pory pamiętam paczkę, którą otrzymałem od Thomasa ze Szwecji. Miałem wtedy 16 lat, treningi zajmowały cały mój wolny czas. Jednak w kraju brakowało sprzętu sportowego. Mogliśmy jedynie marzyć o profesjonalnych strojach. I właśnie wtedy otrzymałem paczkę, a w niej profesjonalne buty zapaśnicze do trenowana na macie. To była przepustka do lepszego świata, nadzieja na lepsze czasy - opowiada swoją historię Andrzej Wroński.

 

Paczki wdzięczności

Aby zatrzymać w pamięci te pozytywne historie powstała akcja „Prima - Paczki wdzięczności" oraz specjalna strona www.paczkiwdziecznosci.pl. Właśnie na tej stronie można obejrzeć trzy wyjątkowe opowieści, pokazujące wsparcie, serdeczność i pozytywne emocje. Filmy, w których bohaterowie opowiadają swoje prawdziwe historie, pokazują niesamowitych ludzi i ich osobiste doświadczenia. Widzimy sportowca, który dzięki paczce z zagranicy mógł trenować do mistrzostw, poznajemy kobietę, która w paczce znalazła szatkę do chrztu dla swoich dzieci, widzimy niesamowitą przyjaźń polsko-włoską, która trwa do dziś.

Jak przyłączyć się do akcji? Można to zrobić na dwa sposoby. Po wejściu na stronę www.paczkiwdziecznosci.pl każdy, przy pomocy specjalnego formularza, może podziękować za paczkę, otrzymaną w przeszłości. Wystarczy wybrać adresata, wpisać swoje osobiste podziękowanie, a organizator akcji prześle paczkę pod wskazany adres. Drugi sposób zaangażowania, to podzielenie się swoimi przeżyciami związanymi z paczkami otrzymywanymi w latach ubiegłych. Historie wzruszające, zabawne, pełne pozytywnych emocji, które warto zebrać, zachować w pamięci.

 

Historia otrzymanej pomocy

Dlaczego ten temat jest ważny? W latach 80-tych do Polski trafiło ponad 30 milionów paczek z zagranicy. Paczki były wyrazem solidarności z Polakami, a docierały zarówno od osób prywatnych jak i instytucji charytatywnych. Najliczniej w działania pomocowe zaangażowani byli obywatele Niemiec (RFN) jednak dary napływały także z innych krajów zachodniej Europy, USA, Kanady, a nawet Australii i Japonii. W akcję pomocy dla Polski włączyły się organizacje charytatywne, oddziały Czerwonego Krzyża, organizacje kościelne, miasta, gminy, stowarzyszenia, związki zawodowe i osoby prywatne. Paczki wysyłane były także przez rodziny do swoich bliskich. Jednak wtedy nie wszyscy mieli możliwość odwdzięczenia się ofiarodawcom i podziękowania za otrzymane wsparcie. Biorąc udział w akcji „Paczki wdzięczności" każdy będzie mógł wysłać symboliczną paczkę i w ten sposób pokazać, że pamięta o pomocy sprzed kilkudziesięciu lat. Jak to zrobić? Na stronie www.paczkiwdziecznosci.pl trzeba wypełnić formularz, w którym należy wskazać osobę lub instytucję, do której chcemy, aby organizator wysłał przesyłkę z podziękowaniem.

 

Czy pamiętamy?

Jak wynika z raportu „Prima - paczki wdzięczności", który powstał na podstawie badania* opinii publicznej, aż 1/3 badanych pamięta, iż otrzymała w latach 80-tych paczkę z zagranicy. Ponad połowa badanych wskazuje, że były to paczki przysyłane przez rodzinę mieszkająca za granicą, jednak aż 20% wskazuje, że przesyłki otrzymali od anonimowych darczyńców. Ankietowani doskonale pamiętają uczucia, które towarzyszyły tamtym wydarzeniom. Fakt otrzymania paczki wywoływał głównie uczucie radości (72%), ale także wzruszenie (46%). Dodatkowo aż 83% badanych wskazuje, że paczki dawały nadzieję i poczucie wspólnoty.

- Tamte wydarzenia mają jednoznacznie pozytywną konotację i wdzięczną pamięć, jako przejaw ogólnoludzkiej solidarności. Powiedzieć wręcz można, że słynna akcja paczek dla Polski obrosła już własną mitologią i często jest wspominana ze wzruszeniem - mówi prof. Wojciech Burszta, antropolog kulturowy.

Ocalmy wspomnienia

Temat paczek otrzymywanych z Zachodu do tej pory wywołuje silne emocje. Bohaterzy historii pokazanych w kampanii ze wzruszeniem i rozrzewnieniem wspominają tamte chwile. Warta zapamiętania jest postawa ludzi, którzy byli zaangażowani w pomoc. Podsumowaniem akcji będzie publikacja prezentująca wszystkie zebrane historie, aby pozostały w naszej pamięci.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mg

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »