Zdrowie » Dziecko

Pokój dla ucznia

Pokój dla ucznia
Zobacz więcej zdjęć »
Początek roku szkolnego oznacza kilka zmian organizacyjnych w naszym codziennym życiu. Jedną z nich może być nowa aranżacja pokoju malucha. Odpowiedni dobór wszelkich elementów może stanowić motywację do zdobywania kolejnych poziomów wiedzy.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Od ogółu…

 

Niezależnie od tego czy nasze dziecko ma przed sobą pierwszy rok edukacji czy też kolejny powinniśmy zadbać o to, bo rozpoczął go z zapałem i motywacją. Jak tego dokonać? Należy zamienić jego pokój w miejsce sprzyjające koncentracji. Najlepiej urządzić go razem z dzieckiem. Akceptacja jego pomysłów doda mu pewności siebie a konieczność planowania i organizacji przestrzeni wpłynie pozytywnie na jego kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia.

 

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, pomalujmy ściany w pokoju ucznia na jasne kolory. Najlepsze okazują się być błękity i zielenie, gdyż uspokajają i pomagają w skupieniu, które u małego urwisa jest na wagę złota. Jeśli jednak okaże się, że malec wybierze odcień beżowy lub żółty, bez wahania możemy ulec jego woli. Chodzi o to, by unikać barw jaskrawych i agresywnych, które mogą dekoncentrować, a nawet nadmiernie pobudzać młody umysł, przez co z pewnością będzie miał problemy ze skupieniem się na nauce. Mocniejsze barwy można stosować do woli na wszelkiego typu dodatkach, takich jak zasłony, dywan czy pudełka na zabawki.

 

Dobrze jest, jeśli mamy możliwość wydzielenia części pokoju, która służyć będzie jedynie nauce. Często jest to problematyczne, bo pokoiki dzieci są zbyt małe lub dzielone z rodzeństwem. W takiej sytuacji najlepiej przemeblować pokój w taki sposób, aby miejsce do nauki było oddzielone od miejsca do snu i relaksu. Takiego podziału możemy dokonać za pomocą lekkiego regału „bez pleców”, na którym postawimy książki lub zabawki. Pomocna może okazać się również przesuwna ścianka z dykty lub zwyczajna zasłonka z jasnego materiału. Zastosowane rozwiązanie zależy od możliwości jakie stwarza nam układ pomieszczenia.

 

 

… do szczegółu

 

Do najważniejszych elementów wyposażenia pokoju ucznia niewątpliwie zaliczyć możemy biurko. Jego wielkość i kształt wpływają na prawidłową postawę oraz wygodę dziecka.  Przy wyborze odpowiedniego biurka należy wziąć pod uwagę jego ergonomię, dzięki której można będzie przeciwdziałać skrzywieniu kręgosłupa. Wyniki badań wskazują, że średnio aż 60-70% dzieci w wieku szkolnym ma tego typu schorzenie. Nie dziwi zatem stwierdzenie, że najważniejszym kryterium wyboru biurka jest jego wysokość. Biorąc pod uwagę, że w przeciągu kilku lat dziecko może urosnąć nawet kilkanaście centymetrów warto zdecydować się na mebel z regulacją wysokości blatu.

 

Coraz częściej uczniowie korzystają ze sprzętów takich jak komputer czy drukarka, które zajmują sporo miejsca. Warto uniknąć stawiania ich na blacie, ponieważ zajmują sporo cennego miejsca. Aby go nie marnować należy zdecydować się na taki model biurka, którego konstrukcja umożliwia praktyczne rozwiązania tego problemu. Zalicza się do nich specjalną szufladę na klawiaturę oraz przeróżne półeczki lub szafki możliwe do zamontowania w wybrany przez nas sposób.  Trzeba pamiętać, że dzieci w ramach pracy domowej wykonują prace plastyczne lub po prostu korzystają z książek drukowanych w dużych formatach. Tak więc przestrzeń robocza musi być odpowiednio duża. Pamiętajmy jednak by zagospodarować ją w przemyślany sposób, czyli odpowiednio rozmieścić potrzebne przybory na blacie. Najczęściej używane przedmioty powinny znajdować się w zasięgu rąk dziecka. Taki porządek nie będzie zmuszał malca do przyjmowania nienaturalnej, obciążającej kręgosłup pozycji.

 

Niemniej ważnym sprzętem jest ergonomiczny fotel . Poza względami estetycznymi należy dużo uwagi poświęcić możliwości regulacji wysokości siedziska oraz oparcia. Łatwiej dokonać wyboru, jeśli podczas zakupów towarzyszy nam dziecko. Może wówczas wypróbować każdy dostępny model, zobaczyć czy jest wygodny, dostosowany do wzrostu, czy regulacja nie stwarza trudności oraz czy podłokietniki pasują do budowy ciała ucznia. W czasie dokonywania podobnych testów zwróćmy uwagę czy siedzące na fotelu dziecko ma kolana zgięte pod kątem 90 stopni i wyprostowany kręgosłup.

 

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia pokoju dla ucznia jest właściwe oświetlenie. Należy przez to rozumieć lampkę na biurku, oświetlenie górne, jak i światło słoneczne wpadające przez okna. To ostatnie decyduje o ustawieniu biurka, gdyż siedzące przy nim dziecko powinno mieć nieograniczony dostęp do światła dziennego – najzdrowszego dla oczu. Jeśli ustawienie biurka przodem do okna jest niemożliwe należy zadbać o to, żeby pisząca przy nim osoba nie zasłaniała sobie samej światła. Zatem biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – prawym bokiem.

 

Można by rzec, że wymienione wyżej sprzęty wyczerpują listę rzeczy niezbędnych każdemu uczniowi. Warto jednak pomyśleć o dodatkach, które mimo tego, że nie są niezbędne, to jednak wprowadzają nieco radości i humoru w poważny świat nauki. Należą do nich różnokolorowe długopisy, mazaki, wesołe plecaki i piórniki, fikuśne gumki do mazania, a nawet fantazyjne pojemniki na drugie śniadanie. Podobne drobiazgi znajdziemy w każdym ze sklepów papierniczych, które oferują swoim klientom ogromny wybór pomocy szkolnych. Dobrze, aby ich wyboru dokonało dziecko, gdyż będzie to swoistą gwarancją chęci wykorzystania ich w nauce. Nikomu przecież nie jest obojętne czy na jego okładce zeszytu do matematyki będą wyścigowe auta czy kucyki pony. Przydatną rzeczą może okazać się korkowa tablica, by świeżo upieczony uczeń przypinał sobie karteczki z różnymi informacjami. Z kolei książki i zeszyty dobrze będą się miały na specjalnie przygotowanym dla nich miejscu na regale. Zwróćmy jednak uwagę czy maluch jest w stanie sięgnąć sam na każdą z półek. Dla bezpieczeństwa można przytwierdzić regał do ściany albo podłogi i sufitu śrubami.

 

 

Ściąga dla rodziców

 

  • Odpowiednia wysokość biurka dla dzieci w wieku do 9 lat to 63-75 cm, w zależności od wzrostu. Dziecko opierając się przedramionami o biurko, powinno mieć wyprostowany kręgosłup.

 

  • Wygodny fotel dla ucznia powinien mieć podpórki pod łokcie, możliwość ustawienia kąta oparcia i regulowaną wysokość siedziska w zakresie 40-50 cm.

 

  • Siedząc na nim, dziecko powinno mieć zgięte kolana pod kątem 90 stopni i wyprostowany kręgosłup.

 

  • Monitor komputera nie powinien być ustawiony na tle okna ani naprzeciw niego, aby nie odbijało się w nim światło słoneczne lub sztuczne. Może to powodować przemęczenie oczu a w rezultacie problemy ze wzrokiem. Najlepiej ustawić monitor bokiem do okna, w odległości co najmniej 1 m.

 

  • Monitor powinien być odchylony do tyłu pod kątem 16 stopni, natomiast minimalna odległość oczu dziecka siedzącego przed komputerem wynosiła od niego co najmniej 40-50 cm (optymalna to 75 cm).
 
źródło: www.czaszdziecmi.pl 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Czas z dziećmi

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »