Technologie » Internet
Polacy kierują się ceną – jaką prędkość Internetu wybieramy?
Według badań CBOS, z Internetu co najmniej raz w tygodniu korzysta już 2/3 Polaków.[1] Na oferty ponad 500 Mb/s decydują się głównie ci, którzy Internetu potrzebują do pracy. Mowa tu na przykład o grafikach, którzy pracują na dużych plikach. Z szybkiego Internetu korzystają również bankowcy i osoby zajmujące się rynkami finansowymi, dla których liczy się każda sekunda w trakcie przeprowadzania transakcji. Typowym Kowalskim wystarcza jednak prędkość w okolicach 100-150 Mb/s. Przy czterech - pięciu domownikach taka prędkość zaspokaja wszystkie podstawowe potrzeby. Zadowoleni z niej powinni być także studenci korzystający z sieci najintensywniej – podczas oglądania filmów czy poszukiwania materiałów w nocy przed egzaminem. Trzeba pamiętać, że rzeczywista prędkość Internetu może być niższa. Średnia prędkość w skali światowej to 46 Mb/s.[2] Pod tym względem Polska idealnie wstrzeliwuje się w ten wynik, zajmując 36 miejsce w rankingu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Prędkość transferu rzędu 50 Mb/s wybiera około 18% klientów, co i tak jest wyższym wynikiem niż ten, który osiągają prędkości z najwyższej półki – wynika ze statystyk Pana Wybieraka. – Prawdopodobnie byłyby to jeszcze wyższe liczby gdyby nie to, że większość operatorów wycofuje te najwolniejsze oferty – mówi Paweł Jamiołkowski z serwisu PanWybierak.pl – Dostawcy stawiają na coraz szybszą prędkość. Przeciętny konsument raczej niechętnie decyduje się na te najszybsze osiągi, jednak taka sytuacja ma też swoje plusy – kiedy pojawiają się „szybsze” oferty, te wolniejsze automatycznie tanieją – dodaje.
To, że czynnik ekonomiczny odgrywa kluczową rolę w naszych wyborach znajduje swoje odzwierciedlenie w badaniach. Spośród osób określających swoją sytuację jako zła, jedynie 39% korzysta z Internetu regularnie[3]. Dla porównania, wśród osób o dobrej sytuacji finansowej wskaźnik ten wynosi 77% - wynika ze statystyk CBOS. 18% gospodarstw w ogóle nie ma dostępu do Internetu[4], najczęściej wynika to z braku potrzeby lub braku umiejętności jego obsługi.
Do czego Polacy używają Internetu?
Internetu najczęściej używamy do przeglądania mediów społecznościowych, gazet oraz portali informacyjnych. Wysoko w rankingu znajdują się również korzystanie z poczty elektronicznej oraz bankowość internetowa. Około 19% użytkowników korzysta z Internetu grając w gry online, a 15% wykorzystuje Internet do handlu – wystawiając swoje przedmioty na aukcjach.
50 Mb/s | 18,30% |
100 Mb/s | 30,00% |
150 Mb/s | 37,70% |
300 Mb/s | 10,70% |
500 Mb/s i powyżej | 3,30% |
[1] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_062_18.PDF
[2] http://www.speedtest.net/global-index
[3] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_062_18.PDF
[4] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/jak-korzystamy-z-internetu-2017,5,8.html
Nadesłał:
AZ_2018
|
Komentarze (0)