Dom » Nieruchomość
Polacy wybierają mikro mieszkania
Zobacz więcej zdjęć » |
Domy z paczki skręcane kluczem francuskim, budynki mieszkalne o powierzchni 40 mkw. czy w pełni wyposażone mieszkanie, które zmieściłoby się w większym salonie. Trend micro living dotarł nad Wisłę i przypadł do gustu młodym Polakom. Jak żyć wygodnie na tak małej powierzchni?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
12 metrów mieszkania
Moda na mikro domy i mikro apartamenty przyszła do nas z Zachodu – trend ten zakorzenił się już m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Życie na niewielkim metrażu wybierają głównie młodzi Polacy, a chętnych na kilkunastometrowe mieszkania w centrum miasta nie brakuje. I okazuje się, że to wystarczy, by stworzyć w pełni funkcjonalne mieszkanie. – Polacy zdają sobie sprawę, że istnieje całe spektrum rozwiązań aranżacyjnych, pozwalających uczynić taką przestrzeń równie wygodną, co w przypadku 2-3 razy większego mieszkania. Liczy się tylko dobry plan – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. I choć np. w Londynie mikro apartament to już 38-metrowe mieszkanie, w Polsce nabywców znajdują nawet
12-metrowe lokale. Jak zagospodarować tak niewielką przestrzeń?
Skromnie, ale wygodnie
Rynek zdominowały rozwiązania mające maksymalnie zagospodarować metraż, uczynić mieszkania pojemniejszymi i wygodnymi – co znakomicie wpisało się w trend micro living. – Wielofunkcyjne meble, jak pozwalające łączyć funkcje łóżka i biurka okucie Tavoletto, chowane jak szuflada blaty wysuwne, systemy przesuwne pozwalające ukryć aneks kuchenny, czy oddzielić część sypialną od reszty mieszkania. Takie rozwiązania pozwalają uczynić kilkunastometrowy lokal równie wygodny co 2-pokojowe mieszkanie – mówi Jakub Malinowski. Mimo tego oraz faktu, że przepisy nie precyzują minimalnej wielkości lokalu mieszkaniowego, zapowiadane zmiany w prawie mogą zakończyć erę mikro mieszkań.
Uszczelnią przepisy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pokój nie może mieć mniej niż 16 mkw. Prawo nie reguluje przy tym dolnej granicy wielkości mieszkania (jak w wielu krajach Unii, gdzie jest to 25 mkw.), a jedynie, że minimalna szerokość pokoju dziennego to 2,2 metra, a kuchni 1,8 metra. Budynki, w których powstają mikro lokale, inwestorzy nazywają aparthotelami, czego przepisy nie definiują. Z jednej strony mają to służyć pobytom czasowym (najem), z drugiej są sprzedawane jako lokale użytkowe. A tych dotyczy wyższy podatek niż mieszkań (23% zamiast 8%), a nie przepisy o metrażu. Według deweloperów, zakupu często dokonują osoby prowadzące działalność gospodarczą, traktujące to jako inwestycję pod wynajem, a nie miejsce stałego pobytu. Nie ma jednak gwarancji, że nie są to osoby prowadzące jednoosobową firmę, planujące mieszkać tam na stałe. Jak rozwiązać tę sytuację? Eksperci twierdzą, że skoro istnieją rozwiązania pozwalające żyć wygodnie na kilkunastu metrach, a Polacy chcą mikro mieszkań, to należy umożliwić im ich zakup.
Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.
https://www.hafele.pl/pl/
Nadesłał:
PREXPERT
|
Komentarze (0)