Firma » Podatki
Polska Klasyfikacja Działalności
Zobacz więcej zdjęć » |
Rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2007r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) znalazło się w Dzienniku Ustaw Nr 251 z 31 grudnia 2007r., w ostatnim wydaniu roku 2007. GUS udostępnił bezpłatną wyszukiwarkę kodów PKD, zarówno PKD 2004, jak i PKD 2007 - Szukacz PKD. Do prawidłowego działania systemu niezbędny jest - MS Access 2002 lub nowsza. W związku z tym przygotowane zostały dwie wersje oprogramowania:
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dla osób posiadających MS Access co najmniej 2002 - szukaczpkd.zip (3,79 MB). Plik zawiera instrukcje , opis systemu i program do wyszukiwania.
Dla osób nie posiadających MS Access - szukaczpkd.zip (37,9 MB). Plik zawiera dodatkowo MS Access Runtime (program, który umożliwi korzystanie z systemu).
Pobrany plik *.zip należy zapisać i rozpakować go na własnym dysku. Po rozpakowaniu zostaną założone 2 foldery (z systemem o nazwie "szukaczpkd" i z dokumentami o nazwie "dokumenty"). Plik instalujący system o nazwie setup.exe znajduje sie w folderze "szukaczpkd".
Jeżeli chodzi o samą klasyfikację, w przypadku firm i innych jednostek rejestrowanych przez urząd statystyczny czy inne organy rejestrowa, od 1 stycznia 2008r. stosować należy nową PKD z 2007r. W przypadku jednostek zarejestrowanych wcześniej w oparciu o starsze PKD z 2004r. niezbędne będzie zaktualizowanie wszelkich wpisów w rejestrach urzędowych - w GUS, KRS, Ewidencji Działalności Gospodarczej czy w Urzędzie Skarbowym. Początkowo planowano zmiany poprzez postępowania w urzędach skarbowych, jednak ostatecznie wybrano inne rozwiązanie:
W okresie od dnia 1 lipca 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r.:
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą indywidualnie zostaną wezwane do urzędu gminy w celu przeprowadzenia bezpośredniego wywiadu (rozmowy) i dopiero w oparciu o ten bezpośredni wywiad aktualizowana będzie baza centralnego rejestru Regon w czasie rzeczywistym w trybie on-line; zaświadczenia urzędów statystycznych potwierdzające przeklasyfikowanie tej grupy podmiotów będą wydawane w urzędach gmin;
- osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (np. spółki cywilne) otrzymają korespondencję z GUS, zawierającą ankietę aktualizacyjną oraz objaśnienie; aktualizacja PKD nastąpi w GUS w oparciu o te właśnie ankiety aktualizacyjne; zostaną one wprowadzone do bazy centralnej rejestru Regon, a podmioty otrzymają zaświadczenia o numerze Regon, potwierdzające zmianę symbolu PKD oraz ewentualnie innych zgłoszonych cech.
Cała akcja nie spowoduje zmiany numeru Regon. Nowe zaświadczenia będą zawierać kody PKD 2007 i PKD 2004.
Po aktualizacji GUS sam przekaże nowe dane innym organom prowadzącym rejestry urzędowe. Nie będzie konieczne dokonywanie aktualizacji NIP.
Zmiana PKD nie spowoduje rozpoczęcia dzialalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznych rolników, chyba że na skutek zmiany sposobu klasyfikowania zostanie rozszerzony albo zawężony zakres tej działalności gospodarczej. W takim wypadku może wystąpić rozpoczęcie tej działalności gospodarczej.
W opinii GUS przeklasyfikowanie podmiotów obejmować będzie przypisanie odpowiednich symboli nowej klasfikacji do wykonywanych przez nie działalności, co oznacza konieczność zmiany np. statutów przedsiębiorstw, w szczególności umów spółki (w przypadkach gdy odwołują się do klasyfikacji), ale nie będzie potrzeby zmiany numerów REGON (nie będzie potrzeby wymiany pieczątek, druków, innych dokumentów). Przeklasyfikowanie podmiotów dokonane zostanie sukcesywnie w okresie od lipca 2008 r. do końca 2009 r.
Komentarze (0)