Firma » Finanse

Polski dłużnik według KRUKA

Polski dłużnik według KRUKA
Zobacz więcej zdjęć »
Średni wiek dłużnika to 44 lata, a przeciętna wartość długu to 5 147 zł. To niektóre dane z najnowszego raportu KRUK S.A., największej firmy zarządzającej wierzytelnościami w Polsce.

W pierwszej połowie 2012 r. firma skierowała do sądu lub egzekucji komorniczej prawie 300 tysięcy przypadków. To jednak ostateczność, która wcale nie musi dotyczyć osób zadłużonych,  przekonuje KRUK i organizuje akcję edukacyjno-społeczną DOBRY PLAN. Celem akcji jest pokazanie Polakom, że problem zadłużenia można skutecznie rozwiązać.

Przygotowany przez KRUK S.A. Raport Windykacja dotyczy dłużników i długów obsługiwanych przez firmę w pierwszym półroczu br. W tym okresie Grupa Kapitałowa KRUK obsługiwała wierzytelności o łącznej wartości niemal 12 mld zł. Złożyły się na nią sprawy 1,8 mln osób i firm. Spośród nich, najwięcej dłużników pochodzi z województwa śląskiego (267 409), a najmniej - z województwa świętokrzyskiego (38 474).

Najwyższe łączne zadłużenie dotyczy województwa mazowieckiego, suma spraw obsługiwanych przez spółkę przekracza tam 1,7 mld zł. Najmniej zadłużone pozostaje województwo podlaskie, gdzie łączna wartość długów sięga niemal 214 mln zł.

Średni dług wśród osób fizycznych obsługiwanych przez KRUK S.A. wynosi 5 147 zł. Przeciętnie najbardziej zadłużeni są konsumenci z Mazowsza. Średnia wartość długu w tym województwie to 5 574 zł. Średnio najmniej, bo 4 125 zł mają do spłacenia mieszkańcy Podlasia. Najbardziej zadłużona osoba fizyczna pochodzi z województwa mazowieckiego. Jej dług przekracza 10 mln zł. Statystyczny dłużnik ma 44 lata.

W przypadku firm, średnia wartość długu obsługiwanego przez firmę KRUK w pierwszym półroczu 2012 roku to 21 452 zł. Przeciętnie najwięcej do spłacenia mają przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego (średnia wartość długu 36 013 zł), a najmniej - firmy z Dolnego Śląska (14 353 zł). Najbardziej zadłużona firma ma siedzibę w województwie zachodniopomorskim i działa w branży stoczniowej. Jej zaległości przekraczają 67 mln zł.

Dobrą odpowiedzią na narastający problem zadłużenia w gospodarstwie domowym czy firmie jest szukanie możliwości porozumienia z wierzycielem. W pierwszym półroczu 2012 r. w sumie KRUK podpisał 30 000 ugód i porozumień ratalnych. W tym średnia liczba rat wyniosła 28, a przeciętna wartość raty - 283 zł. Jednocześnie, w badanym okresie KRUK skierował do sądu lub egzekucji komorniczej 300 tysięcy spraw.

Niestety, wielu dłużników unika kontaktu z wierzycielem i nie szuka polubownego rozwiązania problemu. - mówi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A. Nie wierzą, że są w stanie uporać się z narosłymi zaległościami. Tymczasem nasze doświadczenie pokazuje, że często wystarczy kilka użytecznych wskazówek, zmiana nawyków dotyczących wydatków oraz bieżąca analiza domowego budżetu, aby wygospodarować środki na rozpoczęcie spłaty należności. - dodaje Piotr Krupa.

Stąd firma KRUK wraz z Polskim Stowarzyszeniem Coachingu i Rozwoju chce przekonać Polaków, że z zadłużeniem można sobie poradzić. Dlatego też rozpoczęli akcję edukacyjno-społeczną DOBRY PLAN. Do udziału w programie zostaną wybrane 3 rodziny borykające się z problemem zadłużenia. Przez kolejne trzy miesiące będą z nimi pracować specjaliści z zakresu treningu personalnego - Monika Zubrzycka Nowak, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz trener Krzysztof Nowak. W tym czasie uczestnicy programu nauczą się, jak efektywniej zarządzać domowym budżetem, radzić sobie z długiem i wyjść na finansową prostą.  Na zakończenie programu rodzina, która zrobiła największe postępy, otrzyma nagrody.

Nasze dotychczasowe doświadczenia trenerskie pokazują, że ludziom jest łatwiej osiągać cele, gdy oprócz chęci wprowadzenia zmian w swoim życiu mają też fachowe wsparcie. - mówi Monika Zubrzycka-Nowak, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju.

Losy uczestników będzie można śledzić w relacjach publikowanych w prasie i na stronie www.dobry-plan.pl. W ten sposób staną się przykładem dla innych, jak można dać sobie szansę na wyjście z długów.

Popularyzacja pozytywnych wzorców radzenia sobie z trudnymi sytuacjami to niezwykle ważna misja społeczna. - dodaje Monika Zubrzycka-Nowak. Takie działania dają nadzieję ludziom, którzy się pogubili i po prostu nie wiedzą, co robić.

Kandydatury do programu można zgłaszać do 28 października 2012 r. na stronie www.dobry-plan.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Michał Matusiewicz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »