Firma » Finanse

Pomnik osoby, której nikt nigdy nie widział. Jest pomysł, by w Polsce uhonorować tajemniczego twórcę

Pomnik osoby, której nikt nigdy nie widział. Jest pomysł, by w Polsce uhonorować tajemniczego twórcę
Zobacz więcej zdjęć »
Pierwszy na świecie pomnik wzniesiony ku pamięci twórcy Bitcoina znajduje się w Budapeszcie.

Nic zatem dziwnego, że właśnie ten niezwykły obiekt stał się tłem dla jubileuszowego 200. odcinka  „Kwadransa z Kangą”, czyli cotygodniowego live’a, w którym omawiane są najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut. Pojawił się tam ciekawy news!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przedstawiciele Kangi - głównie Sławek Zawadzki i Łukasz Żeligowski – w „Kwadransie z Kangą” omawiają najbardziej bieżące, poruszające i ciekawe informacje dotyczące bitcoina oraz innych kryptowalut. Jubileuszowy 200 odcinek powstał w Budapeszcie, pod auspicjami samego „ojca” najsłynniejszej kryptowaluty, czyli Satoshiego Nakamoto.

Podczas jubileuszowego odcinka, prezes Łukasz Żeligowski ujawnił plany stworzenia dwóch pomników w Gdańsku. Jeden miałby być związany z kryptowalutami, a drugi upamiętniałby Satoshiego Nakamoto, twórcę Bitcoina. Kanga chce przebić Budapeszt, gdzie stoi pierwszy na świecie pomnik Nakamoto, umieszczając dwa monumenty w jednym mieście.

Żeligowski zwrócił uwagę, że pomnik w Budapeszcie znajduje się na peryferiach miasta, w parku biznesowym, a mimo to przyciąga wielu odwiedzających. Uważa, że Gdańsk, będący symbolem wolności, mógłby być idealnym miejscem na nowe pomniki. Zaprosił społeczność do udziału w konkursie, który pomoże wybrać lokalizację dla planowanych posągów. Jedna z propozycji sugerowała umieszczenie pomnika przy fontannie Neptuna, jednak to rozwiązanie zostało uznane za zbyt radykalne. Obecnie Kanga ma już kilka pomysłów, gdzie można by zrealizować ten projekt.

Bitcoin to bowiem coś więcej niż waluta cyfrowa. Zwłaszcza technologia blockchain, która leży u jego podstaw, jest odpowiedzią na wiele problemów współczesnego świata, m.in. oferując bezpieczne i niezmienne przechowywanie danych, co może pomóc w ochronie informacji przed kradzieżą, manipulacją czy utratą. 

Pomnik  twórcy Bitcoina w Budapeszcie

Pomnik wzniesiono w 2021 r. z inicjatywy od Andrása Györfiego, redaktora portalu Kripto Akadémia,, do którego dołączyli najważniejsi gracze lokalnego rynku kryptowalut, Gabi Debreczeni-Raskó, Debreczeni Barnabás z MrCoin, wiodącej giełdy kryptowalut w kraju, Imre Szilágyi, założyciel konferencji Blockchain Budapest, oraz Kornél Kalocsai, szef Blockchain Hungary Association. Celem twórców statuy było uhonorowanie zachowującego anonimowość „ojca” najsłynniejszej kryptowaluty -  nie tylko ze względu na jego znaczenie w świecie IT, ale ze względu na jego wartość dla ludzkości w ogóle.  Rzeźba została odsłonięta w parku technologicznym w stolicy Węgier, Budapeszcie, w którym znajduje się również pomnik założyciela Apple, Steve'a Jobsa

Posąg Satoshiego przedstawia pozbawioną charakterystycznych cech postać ludzką, ponieważ nie znamy płci, rasy, wieku ani wzrostu tajemniczego dewelopera. Węgierski Satoshi ma na sobie bluzę z kapturem, z logo Bitcoin na piersi. Statua wykonana jest z brązu, a twarz ze specjalnie wypolerowanego niczym lustro kompozytu brązowo-aluminiowego, dzięki czemu każdy odwiedzający może zobaczyć  własne odbicie, patrząc na Satoshiego.

Pomysł na takie uhonorowanie twórcy Bitcoina jest o tyle zaskakujący, że nikt nie wiem, kim tak naprawdę jest Nakamoto – ani tym bardziej, jak wygląda. Jego tożsamość mogłaby zostać potwierdzona, gdyby sprzedał część z posiadanych przez siebie bitcoinów – a ma ich wedle szacunków około 1,1 miliona. Biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs tej kryptowaluty  (ok 250 tys. zł za 1 Bitcona) Satoshi Nakamoto  jest anonimowym miliarderem

Kim jest Satoshi Nakamoto?

Początki Bitcoina sięgają 2008 r., kiedy to tzw. „whitepaper”, czyli specjalny dokument techniczny zawierający szczegółowe informacje na temat produktu IT, został opublikowany przez osobę lub grupę osób działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Whitepaper nosił tytuł: „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” i zawierał koncepcję nowej kryptowaluty oraz opis technologii blockchain, która miała być jej fundamentem.

Bitcoin został oficjalnie uruchomiony 3 stycznia 2009 r., kiedy to Satoshi Nakamoto wydobył pierwszy blok, znany jako „Genesis Block”, który zawierał 50 bitcoinów. Od tego momentu, system Bitcoin stał się dostępny publicznie, a użytkownicy mogli zacząć korzystać z kryptowaluty, przesyłać ją, otrzymywać, a także wydobywać nowe monety poprzez proces zwany „miningiem".

Na początku istnienia kryptowaluty Satoshi Nakamoto komunikował się z społecznością Bitcoina wyłącznie za pośrednictwem internetowych forów i list dyskusyjnych, ale całkowicie zniknął z publicznego życia w 2011 r. Od tamtej pory krąży wiele teorii na temat prawdziwej tożsamości Satoshi Nakamoto, ale żadna z nich nigdy nie została ostatecznie potwierdzona. Niektórzy sugerują, że może to być pseudonim dla pojedynczej osoby, grupy programistów lub nawet organizacji.

Jako jednego z potencjalnych „Satoshich” wskazano m.in. amerykańskiego kryptografa i informatyka Nicka Szabo.  Jego najbardziej znanym wkładem w rozwój kryptowalut jest koncepcja „smart contracts” (inteligentne umowy), które opisał już w latach 90. XX wieku. Smart contracts to programowalne umowy, które działają automatycznie na podstawie określonych warunków zapisanych w kodzie. Ta koncepcja stała się m.in. jednym z fundamentów Ethereum, popularnej platformy blockchain, która umożliwia tworzenie inteligentnych umów.

Pomimo wielu spekulacji na temat Nicka Szabo jako potencjalnego Satoshiego Nakamoto, sam naukowiec zaprzeczył, że to on jest twórcą Bitcoina. Niemniej jednak, jego praca i wkład w dziedzinie kryptografii i technologii blockchain są szeroko respektowane w społeczności krypto, a fakt, że Szabo ma węgierskie korzenie może rzucać nowe światło na fakt, że to właśnie w Budapeszcie uhonorowano twórcę Bitcoina.

Co trzeba wiedzieć o Bitcoinie?

Początkowo bitcoin nie cieszył się dużą popularnością i był używany głównie przez entuzjastów technologii i osoby  zainteresowane eksperymentowaniem z nowym sposobem płatności. Jednak z biegiem czasu, w miarę wzrostu zainteresowania oraz rozwijania infrastruktury związanej z kryptowalutami, bitcoin zaczął zyskiwać na popularności i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktywów cyfrowych na świecie.

Od czasu swojego powstania, bitcoin przeszedł przez wiele etapów rozwoju, doświadczając wzrostu wartości, ale także różnych wyzwań, takich jak skalowalność, regulacje prawne i akceptacja społeczna. Niemniej jednak, koncepcja blockchain, która została zapoczątkowana przez Bitcoina, wywarła ogromny wpływ na świat finansów i technologii, inspirowując powstanie setek innych kryptowalut oraz rozwój wielu innowacyjnych zastosowań blockchain.

Bitcoin jest zdecentralizowanym systemem, co oznacza, że nie jest kontrolowany przez żadną jednostkę ani instytucję, taką jak bank centralny czy rząd. Transakcje Bitcoin odbywają się bez pośredników, bezpośrednio między użytkownikami, co eliminuje potrzebę zaufania do centralnej władzy.

Blockchain Bitcoin jest transparentny, co oznacza, że każdy może zobaczyć historię transakcji i stan konta każdego adresu Bitcoin. Jednak tożsamość właściciela adresu jest anonimowa i identyfikowana za pomocą losowych ciągów znaków, co zapewnia prywatność.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marcysia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »