Firma » Praca

Pomoc z PFRON dla przedsiębiorczych niepełnosprawnych i ich pracodawców

Pomoc z PFRON dla przedsiębiorczych niepełnosprawnych i ich pracodawców
Zobacz więcej zdjęć »
Osoby niepełnosprawne prowadzące firmę oraz pracodawcy zatrudniający w firmie pracowników z niepełnosprawnością mogą liczyć na pomoc z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Pomoc ta może polegać na refundacji składek ZUS lub dofinansowanie do pensji pracownika niepełnosprawnego.

Refundacja składek ZUS

Przedsiębiorcy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się w PFRON o refundację składek ZUS. - Refundacja ta obejmuje wyłącznie tzw. składki społeczne, czyli na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a jej wysokość zależy od stopnia niepełnosprawności – wyjaśnia Małgorzata Marek z Biura Rachunkowego i Kancelarii Doradztwa Podatkowego „ANNA”.

Wysokość refundacja składek ZUS z PFRON dla przedsiębiorców z niepełnosprawnością
  • 100% kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności
  • 60% kwoty składek – dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
  • 30% kwoty składek w przypadku osób mających lekki stopień niepełnosprawności.

Jak otrzymać refundację z PFRON?

Osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą i ubiegająca się o refundację składek ZUS z PFRON musi złożyć wniosek Wn-U-G. Można to zrobić elektronicznie (poprzez System Obsługi Dofinansowań PFRON sod.pfron.org.pl) lub pisemnie, przesyłając dokumenty na adres głównej siedziby PFRON w Warszawie (Al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa). - Dokumenty o refundację składek ZUS należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek ZUS – przypomina M. Marek.

Przedsiębiorca, który pierwszy raz ubiega się o dofinansowanie z PFRON, do wniosku musi dodatkowo dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności oraz pełne dane wnioskodawcy: pełna i skrócona nazwa firmy, imię i nazwisko, numery PESEL, REGON i NIP, adres zamieszkania i adres do korespondencji oraz dane osoby odpowiedzialnej za kontakt z PFRON.

Dofinansowanie dla pracodawców

Firmy, które zatrudniają niepełnosprawnych pracowników, również mogą ubiegać się o wsparcie z PFRON. - Warunkiem otrzymania refundacji pensji pracownika niepełnosprawnego jest zatrudnianie co najmniej 25 pracowników, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiąganie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie co najmniej 6% - tłumaczy specjalistka z Biura Rachunkowego i Kancelarii Doradztwa Podatkowego „ANNA”. - Jeśli więc zatrudniamy w firmie 25 pracowników w firmie na pełny etat, to minimum 1,5 etatu muszą stanowić pracownicy niepełnosprawni – dodaje Małgorzata Marek.

Refundacja pensji pracownika niepełnosprawnego także uzależniona jest od stopnia jego niepełnosprawności.

Wysokość refundacji pensji pracownika niepełnosprawnego dla pracodawców 
  • 1 800 zł w przypadku osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności
  • 1 125 zł w przypadku osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
  • 450 zł w przypadku osób z lekkim stopniem niepełnosprawności

Efekt zachęty

Aby pracodawca mógł uzyskać dofinansowanie na konkretnego pracownika z niepełnosprawnością, musi ustalić tzw. efekt zachęty. Dla ustalenia tzw. efektu zachęty stosuje się metodę ilościową lub jakościową. - Metoda ilościowa polega na wykazaniu wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w firmie powyżej wcześniej wykazywanego wskaźnika, a metoda jakościowa polega na wykazaniu, że nowy pracownik niepełnosprawny zatrudniony został na wakacie – informuje M. Marek z biura „ANNA”.

Warto również wiedzieć, że począwszy od 1 lipca 2016 r. możliwe będzie otrzymanie dofinansowania z PFRON dla pracowników, którzy uzyskali orzeczenie o niepełnosprawności już w trakcie zatrudnienia.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

INTRO PR
http://www.intropr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »