Dom » Wnętrza

Ponadczasowy styl gotycki

Elegancja, tajemnica i podniosła atmosfera – tak prezentuje się styl gotycki, jedno ze szczytowych osiągnięć średniowiecznej architektury europejskiej. Odpowiedni dobór barw i elementów wystroju zaczerpniętych z gotyku pozwala na przeniesienie jego niesamowitej aury wprost do wnętrz naszego domu.

Styl gotycki do dziś zachwyca architektów i projektantów. Jego wpływy, w różnej postaci, widać we współczesnej architekturze i wystroju wnętrz, choćby w nurtach takich jak: gothic glamour, new gothic, romantic goth, empire gothic, fantasy gothic czy vampire gothic. Nieco mroczny klimat, oparty na dominujących barwach czerni, szarości, z domieszką złota i czerwieni to charakterystyczny element tej stylistyki. Możemy ją wykreować  w domu – umiejętny dobór kolorów i dekoracji sprawi, że we własnych „czterech kątach" stworzymy intrygującą przestrzeń. Co istotne, wnętrza utrzymane w gotyckiej stylistyce wcale nie muszą być zimne i ponure. Przekonajmy się, jak w prosty sposób wyczarować magiczne pomieszczenia inspirowane gotykiem.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Gotyckie wnętrze – zacznijmy od koloru

 

Oparta na pochodzących z gotyku inspiracjach aranżacja szczególnie dobrze sprawdzi się w wysokich, przestronnych pomieszczeniach, które przypominają nieco zamkowe komnaty i są charakterystyczne na przykład dla starych kamienic. Taki styl z powodzeniem możemy jednak również wprowadzić do „zwykłego" mieszkania. Ważne, aby pamiętać o kilku ważnych kwestiach – przede wszystkim o odpowiednim doborze koloru, który odgrywa główną rolę w każdym wnętrzu i buduje jego nastrój. Przestrzeń urządzona w klimacie gotyckim wykorzystuje głównie ciemną, kreującą dramaturgię kolorystykę. W niewielkim pokoju dominujące barwy czerni lub szarości mogą jednak przytłaczać i optycznie go zmniejszać. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest pokrycie większości ścian białą farbą i wzbogacenie ich wyglądu strukturą dekoracyjną imitującą np. powierzchnię naturalnego kamienia. W zależności od metody aplikacji struktury, uzyskamy odmienny efekt końcowy – od nieregularnie ukształtowanego wzoru po zupełnie gładką ścianę.

 

W przestronnych wnętrzach możemy pozwolić sobie na nieco więcej bez obawy, że ciemne barwy całkowicie je zdominują. Ciekawym pomysłem jest więc skontrastowanie ciemniejszej kolorystyki z jasnymi odcieniami, np. poprzez połączenie czarnego z kolorem „Biały Diament”, czy „Kocie Oko” z oferty farb MAGNAT CERAMIC. Aby wzbogacić wygląd pomieszczenia, warto dodatkowo wykorzystać przy malowaniu bogate, pełne pasji tonacje czerwieni lub fioletu, również często spotykane w tym stylu. Gotyk kocha cegłę, dlatego, jeśli nasz dom lub mieszkanie są zbudowane z tego materiału. można pokusić się o jego odsłonięcie spod warstwy tynku.  W przypadku, gdy do budowy został użyty inni budulec, interesującym wariantem jest np. pokrycie jednej ze ścian dekoracyjnymi imitacjami cegły.

 

Baśniowa kąpiel

 

Tajemnica gotyckiego wnętrza kryje się w odpowiednim zastosowaniu barw takich jak czerwień, grafit czy czerń. To one sprawiają, że wnętrza przeistaczają się w zamkowe, pełne romantycznego uroku komnaty. Decydując się na aranżację łazienki w gotyckim stylu, powinniśmy zadbać o dobranie odpowiedniej kolorystki. Na ścianach sprawdzą się odcienie takie jak „Ognisty Karmeol” czy „Stylowy Antracyt”, które nadadzą pomieszczeniu baśniowego charakteru. Ponadto, warto zaopatrzyć się w wolno stojącą wannę wyposażoną w zaokrąglone baterie, która sprawi, że wieczorna kąpiel stanie się przyjemnym rytuałem. Istotną rolę odegra także nastrojowe oświetlenie, które utrzyma naszą łazienkę w gotyckiej stylistyce – zastosowanie znajdą tu ciężkie, zdobione żyrandole. Całość aranżacji uzupełnią stylowe lustra i świece, których ciepłe światło, poza zbudowaniem pożądanego klimatu, wprowadzi nas również w przyjemny, relaksujący nastrój.

 

 

 

Klimatyczne dodatki

 

Poza doborem kolorystyki, powinniśmy zadbać również o wyposażenie wnętrza i odpowiednie dodatki, które będą znakomitym uzupełnieniem całej kompozycji. W pomieszczeniach utrzymanych w stylu gotyckim dobrze sprawdzą się masywne, drewniane meble. Stara komoda oraz długi, wykonany z ciemnego drewna stół przywiodą na myśl wygląd średniowiecznej komnaty. Nie może tu również zabraknąć foteli i kanap w stylistyce wiktoriańskiej. Kolejnym krokiem w budowaniu pożądanego klimatu jest przysłonięcie okien ciężkimi zasłonami w kolorze purpury lub ciemnej zieleni.

 

Magiczną atmosferę naszej prywatnej przestrzeni zbudujemy również poprzez właściwie dopasowanie oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dekoracyjnych, żeliwnych żyrandoli i zdobionych lamp. Swoje miejsce w aranżacji rodem z gotyku znajdą także duże lustra w stylizowanych ramach i metalowe świeczniki, które wypełnią pomieszczenie nieco romantyczną aurą. W zależności od upodobań estetycznych możemy wprowadzić też motywy smoków lub gargulców wkomponowanych w różne dodatki, np. zegary czy drobne elementy wyposażenia.

 

Gotyk we współczesnej architekturze wnętrz jest odkrywany na nowo. To wyjątkowo elegancki styl, który łączy w sobie tajemniczy, zamkowy mrok i romantyczną nutę. Przestrzeń wykorzystująca inspiracje pochodzące z gotyku to propozycja dla osób, które pragną, aby ich mieszkanie było nieco oderwane od rzeczywistości i tworzyło magiczny azyl, przepełniony baśniową kolorystyką.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »