Technologie » Internet

Portal Digg.com wykorzystany do dystrybucji złośliwych kodów

Portal Digg.com wykorzystany do dystrybucji złośliwych kodów
Zobacz więcej zdjęć »
Laboratorium Panda Security poinformowało o ataku cyberprzestępców na konta użytkowników amerykańskiego portalu Digg.com. Za ich pomocą przestępcy zamieszczają komentarze z rzekomymi linkami do filmów, w których występują sławni ludzie, m.in. Christian Bale, Megan Fox czy Jessica Simpson.

Użytkownicy, próbujący obejrzeć polecone przez cyberprzestępców filmy, zostają poproszeni o pobranie kodeka. Okazuje się jednak, że jest on kopią programu adware VideoPlay.

PandaLabs, laboratorium specjalizujące się w analizie i wykrywaniu zagrożeń internetowych,  donosi o cyberprzestępstwach na amerykańskim - niezwykle popularnym - społecznościowym serwisie newsowym Digg.com (www.digg.com). Działalność internetowych przestępców to kolejny przykład wykorzystywania sieci Web 2.0 do dystrybucji złośliwych kodów, w tym przypadku programu adware VideoPlay. Umieszczane przez cyberprzestępców komentarze pod wiadomościami z serwisu kierują rzekomo użytkowników do filmów z udziałem popularnych osób. W rzeczywistości internauci pobierają złośliwe oprogramowanie.

Przykłady komentarzy:
Christian Bale freak out dubbed with video! (Christian Bale wpada w furię widząc swoje zdubbingowane nagranie!)

Jessica Simpson Hotel Sex Tape (Nagranie, w którym Jessica Simpson uprawia seks w hotelu)

Megan Fox naked NEW SEX TAPE (Nowe nagranie z nagą Megan Fox) 

Fałszywy program antywirusowy

Komentarze umieszczane na portalu Digg.com zawierają link, który rzekomo prowadzi do strony z filmem. Po jego kliknięciu użytkownik zostaje przekierowany na stronę z informacją o pobraniu odpowiedniego kodeka, który umożliwi wyświetlenie filmu. W ten sposób zostaje pobrane na komputer ofiary złośliwe oprogramowanie VideoPlay.

Aplikacja ta należy do grupy fałszywych programów antywirusowych i została stworzona w celu przeprowadzania fikcyjnych procesów skanowania komputera. Na pierwszy rzut oka działa zupełnie jak program antywirusowy, przekonując użytkownika, iż system został zainfekowany złośliwym kodem. Dodatkowo wyświetla komunikat o infekcji komputera, utrudniając pracę całego systemu. Aplikacja oferuje również opcję usunięcia wirusa przy użyciu płatnej wersji fałszywego programu antywirusowego. Celem jest oczywiście korzyść finansowa dla cyberprzestępców na sprzedaży tego typu fałszywych rozwiązań bezpieczeństwa.

Podczas pierwszej analizy laboratorium PandaLabs wykryło ponad 50 profilów użytkowników, zostawiających niebezpieczne komentarze na Digg.com, ale ich liczba ciągle rośnie.

"Wykorzystywane przez cyberprzestępców konta zostały prawdopodobnie skradzione właścicielom poprzez przejęcie haseł do ich profilów. To kolejny przykład wykorzystania zaufanych serwisów Web 2.0 do dystrybucji złośliwego oprogramowania" - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.

Panda Security radzi użytkownikom, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania, przeglądając popularne dziś serwisy typu Digg.com.

Więcej informacji znaleźć można na blogu PandaLabs: http://pandalabs.pandasecurity.com/archive/Have-you-ever-heard-the-term-_2200_Rickrolling_22003F00_-Malware-distributors-have_2E002E002E00_.aspx

O firmie Panda Security

Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 19 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.

Panda Security jako pierwsza firma na rynku wdrożyła nową koncepcję ochrony, gdzie każdy użytkownik bierze udział w walce ze złośliwym oprogramowaniem, przesyłając na serwery Panda dane na temat nowych zagrożeń. Zaimplementowana technologia, zwana Kolektywną Inteligencją zmniejsza wykorzystanie przepustowości przez poszczególne komputery, zapewniając przy tym szybszą i pełniejszą ochronę. Panda Antivirus Pro 2009, Panda Internet Security 2009 oraz Panda Global Protection 2009 to nowa era w dziedzinie zabezpieczeń. Kolektywna Inteligencja funkcjonuje jako baza danych online działająca w czasie rzeczywistym, w której przechowywana jest większość plików sygnatur. Dzięki temu punkty końcowe są obciążone jedynie ich niewielką częścią.

W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po siedmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis.

Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatne PogotoVie Antywirusowe: www.pogotovie.pl              

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »