Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Powinniśmy odejść od przestarzałego, orzeczniczego modelu medycyny pracy

Podczas tegorocznego Kongresu Zdrowia Pracodawców RP, który odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie.


Eksperci, pacjenci i pracodawcy będą dyskutować m.in. o wpływie kondycji zdrowotnej Polaków na rozwój gospodarki, finansowaniu służby zdrowia, współpracy sektora prywatnego z publicznym oraz o zadaniach medycyny pracy, która ma szansę stać się ważnym elementem profilaktyki wśród osób aktywnych zawodowo. 
 
- Dzisiejsza medycyna pracy skupia się przede wszystkim na chorobach zawodowych i stanowi o tym, czy jesteś zdolny do pracy czy nie – mówi Anna Rulkiewicz, Wiceprezydent Pracodawców RP, Prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej.  Chodzi o to, żeby tak zmienić prawo dotyczące medycyny pracy, żeby koncentrowała się ona na utrzymywaniu pracownika jak najdłużej w zdrowiu. Dzięki temu w miejsce modelu orzeczniczego mielibyśmy model doradczy – dodaje.
Odpowiednie wykorzystanie medycyny pracy pozwoliłoby na stworzenie ogólnopolskiego programu monitorującego na bieżąco stan zdrowia ogromnej części społeczeństwa. Obecnie wizyta u lekarza medycyny pracy ma w dużej mierze charakter administracyjny, do tego zastrzeżona jest jedynie dla pracowników zatrudnionych na etatach. Najczęściej odbywa się tuż przed podjęciem nowego zatrudnienia, a wielu lekarzy medycyny pracy widzi swoich pacjentów tylko raz w życiu, gdyż badanie okresowe przeprowadzane jest już przez kogoś innego. Tymczasem już na etapie pierwszego badania można byłoby istotnie poszerzyć wiedzę o stanie zdrowia pacjenta-pracownika, a w razie wystąpienia wskazań - zaplanować dalsze kroki i monitorować rozwiązywanie problemu medycznego lub ryzyka jego wystąpienia. 
 
- Powinniśmy rozszerzyć zadania medycyny pracy o działania profilaktyczne, niekoniecznie związane bezpośrednio z wykonywaną pracą, ale uwzględniające np. choroby cywilizacyjne – przekonuje Anna Rulkiewicz. Przyniosłoby to istotne korzyści w skali całej populacji, dlatego państwo powinno przewidzieć jakieś formy wsparcia dla pracodawców, przyjmujących większą odpowiedzialność za zdrowie swoich pracowników – dodaje.
 
"Odpowiedzialność pracodawcy za zdrowie pracownika z perspektywy zdrowia publicznego" to temat jednego z paneli, który odbędzie się podczas II Kongresu Zdrowia Pracodawców RP. 
 
W ramach Kongresu Zdrowia Pracodawców RP organizują drugą edycję konkurs pod hasłem „Zdrowy pracownik, zdrowa firma”. Jego głównym celem jest wyróżnienie firm, instytucji i organizacji, które w swojej działalności wykraczając poza zakres obowiązków nakładanych ustawowo na pracodawcę, dbają o zdrowie swoich pracowników, stwarzają pracownikom warunki do dbania o własne zdrowie, podejmują działania zachęcające pracowników do zdrowego trybu życia i przeznaczają środki celowe na wszelkie formy działań prozdrowotnych wśród pracowników. Laureatów tegorocznej edycji konkurs poznamy podczas Gali po II Kongresie Zdrowia Pracodawców RP.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »