Społeczeństwo » Społeczeństwo

"Powrót do domu", czyli jak pomóc osobom powracającym z migracji zarobkowej?

"Powrót do domu", czyli jak pomóc osobom powracającym z migracji zarobkowej?
Zobacz więcej zdjęć »
Grupa IQS rozpoczęła realizację projektu społecznego, którego celem jest opracowanie mechanizmów i narzędzi adaptacyjnych dla powracających migrantów zarobkowych na terenie woj. warmińsko-mazurskiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany w ramach umowy podpisanej z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Projekt przyczyni się do wzrostu wiedzy na temat psychospołecznych mechanizmów migracji zarobkowych, podniesie także świadomość na temat zróżnicowania wewnątrz grupy migrantów. - komentuje lider projektu dr Dorota Wiszejko - Wierzbicka. Zaprojektowane badanie ma, po pierwsze, przynieść odpowiedź na pytanie o potrzeby tych osób; po drugie - jak tym potrzebom wyjść naprzeciw. Celem całego projektu jest opracowanie pakietu „pierwszej pomocy". Będzie on rozpowszechniany wśród instytucji służb zatrudnienia, jako narzędzie pracy z migrantami powracającymi na lokalny rynek pracy.

Realizacja obejmuje okres 10 miesięcy w trakcie których zostaną przeprowadzone badania o charakterze jakościowym i ilościowym. Całość rozpocznie się od diagnozy sytuacji w województwie warmińsko - mazurskim, na podstawie wywiadów eksperckich z osobami zajmującymi się zagadnieniem migracji. Następnie zostanie przeprowadzone badanie jakościowe z udziałem migrantów, a także ich najbliższych, aby jak najdokładniej określić motywy wyjazdów i powrotów, a także oczekiwań i trudności związanych z powrotem emigrujących rodzin. Wyniki zostaną potwierdzone w badaniu ilościowym. Dodatkowo projekt zakłada również diagnozę szans i barier w zakresie powrotu na regionalny rynek pracy dostrzeganych przez pracodawców, a także warsztaty grupy roboczej, składającej się z ekspertów, przedstawicieli władz lokalnych oraz publicznych służb zatrudnienia.

W wyniku prac zostanie opracowane narzędzie adaptacji i zachęty powrotu do regionu, który zostanie przekazany do urzędów pracy" - mówi dr Wiszejko - Wierzbicka. Zaplecze metodologiczne i techniczne zapewnia Grupa IQS.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »