Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Pożegnaj przebarwienia po lecie! 
Dr Monika Bujanowska radzi, jak z nimi walczyć

Pożegnaj przebarwienia po lecie! 
Dr Monika Bujanowska radzi, jak z nimi walczyć
Zobacz więcej zdjęć »
Lato pozostawia na naszej skórze przykrą pamiątkę w postaci przebarwień. Wyglądają one nieestetycznie i często sprawiają dyskomfort. Dr Monika Bujanowska, lekarz medycyny estetycznej, podpowiada jak z nimi walczyć.

O dolegliwości słów kilka

Przebarwienia - problem, z którym spotyka się coraz więcej osób. Czym tak naprawdę są? To zmiany skórne na ciele, w postaci plam w ciemniejszym lub jaśniejszym odcieniu od naszej karnacji. Zazwyczaj występują w miejscach najbardziej narażonych na promieniowane słoneczne, tj. twarz, dekolt, przedramiona, ramiona oraz łydki. Powstają na wskutek nieprawidłowego działania melanocytów - komórek, które wytwarzają melaninę. To, ona właśnie odpowiada za barwę naszej skóry. 

Problem (nie) do zwalczenia

Podstawowym zmartwieniem osób z przebarwieniami jest przekonanie, iż brak jednej skutecznej metody, która zażegna problem. Warto jednak zauważyć, iż tychże metod jest naprawdę wiele, a kłopotliwym może okazać się jedynie wybór odpowiedniego zabiegu. To wymaga od lekarza doświadczenia i ogromnej wiedzy – rozpoczyna dr Monika Bujanowska, lekarz medycyny estetycznej.

Do najczęstszych metod walki z przebarwieniami wymienia się m.in.: laser, pilingi medyczne czy mezoterapię.

Jak wskazuje dr Monika Bujanowska jednym z najlepszych sposobów na przebarwienia jest laser typu Q switch. Wyjaśnia, iż jego światło jest jedynym tak skutecznie pochłanianym przez melaninę. Zaletą zabiegu, jest także fakt, iż ani woda ani hemoglobina nie biorą w nim udziału. Dlatego metoda ta, nie powoduje działań niepożądanych w postaci opuchlizn, a efekt jest natychmiastowy. Dodatkowo, po zabiegu jest stuprocentowa pewność braku przegrzanych miejsc na ciele.

Swoim pacjentom polecam również zabieg Cosmelan. Składa się on z dwóch etapów. Pierwszy skupia się na oczyszczeniu i odtłuszczeniu skóry. W drugim, nakładana jest specjalna maska, którą pozostawiamy na twarzy od 2 do 6 godzin, w zależności od fototypu skóry pacjenta. Aby, utrzymywać efekty zabiegu należy przez 2-3 miesiące aplikować krem, który podtrzymuje działanie maski. Najistotniejszym jest fakt, aby odpowiednio dostosować każdy z używanych preparatów do cery pacjenta - tłumaczy dr Monika Bujanowska.

Lekarz może również zaproponować peelingi medyczne. Polegają one na nałożeniu na skórę związku lub mieszaniny związków o określonym stężeniu i na dany okres czas. Wywołują one złuszczenie naskórka dzięki czemu przebarwienia znikają. Zabieg jest nieinwazyjny, a najważniejszym etapem jest dostosowanie odpowiedniego stężenia produktu tak, aby nie wywołać dyskomfortu pacjenta.

Do metod natomiast wspomagających walkę z przebarwieniami, należy zaliczyć mezoterapię. Polega ona na serii nakłuć igłą w powierzchowne warstwy skóry. Efekty są widoczne już po pierwszej wizycie, a częstotliwość samego zabiegu zależy od stanu skóry.

Istnieje także zabieg bogatopłytkowym osoczem PRP. Jest on chętnie wybierany, szczególnie przez kobiety, gdyż działa również odmładzająco i stymuluje powstawanie kolagenu. Po tej metodzie może zdarzyć się wystąpienie rumienia lub obrzęku, jednak objawy znikają już po 24 godzinach. A potem, skóra jest bardziej napięta, sprężysta i wygląda naprawdę świetnie, dając widoczny efekt odmłodzenia.

Pielęgnacja i profilaktyka

Czy jednak możemy robić coś, co uchroni nas przed powstawaniem przebarwień?

Większość osób korzysta z kremów z filtrem jedynie wtedy, gdy są na wakacjach i mają zamiar się opalać. Słońce nad morzem, w górach, czy za granicą nie jest bardziej niebezpieczne niż w miejscu zamieszkania. Każde wyjście na zewnątrz, nawet gdy jest pochmurna pogoda, może być dla nas szkodliwe. Warto także dodać, iż opalanie nie jest jedyną przyczyną pojawiania się przebarwień na skórze. Powstają one także po przebytym trądziku, a nawet na skutek reakcji alergicznych - komentuje dr Monika Bujanowska.


I konkluduje: Do metod zapobiegawczych służą tzw. preparaty fotoprotekcyjne, które zawierają filtry UV. Należy aplikować je na twarz codziennie, przez cały rok. Latem warto decydować się na filtry 35-50, zimą 15-25. Polecam także do codziennej pielęgnacji krem o najprostszym składzie z witaminą C. Niestety, nawet światło jarzeniówek w zamkniętym pomieszczeniu negatywnie wpływa na stan naszej cery stąd pielęgnacja jest tak niezbędna.

Przebarwienia to problem coraz bardziej powszechny. Istotne jest więc, aby skutecznie się zabezpieczać przez jego powstawaniem. Gdy jednak na naszej skórze pojawią się uporczywe plamy, aby się ich pozbyć, wizyta u lekarza specjalisty staje się konieczna.

Więcej informacji udziela:

Agnieszka Oleszczyk, agnieszka.oleszczyk@ahavapr.pl, +48 696 976 630

Dagmara Tarka, dagmara.tarka@ahavapr.pl, + 48 504 730 170

O Dr Monice Bujanowskiej:

Dr Monika Bujanowska ukończyła Akademię Medyczną w Łodzi w 1995 roku. Po licznych szkoleniach i stażach, od 2004 roku zajmuje się medycyną estetyczną. Obecnie łączy prowadzenie praktyki lekarskiej w trzech renomowanych miejscach: Klinika Dr Szczyta, SkinClinic oraz Princess Academy. Przeprowadza takie zabiegi jak: mezoterapia, lipoliza iniekcyjna czy miękki lifting. Wykonuje również korekty kształtu nosa kwasem hialuronowym i nieinwazyjną blefaroplastykę powiek. Jest częstym gościem w „Pytaniu na śniadanie” oraz ekspertem na temat medycyny estetycznej w takich magazynach jak „Zwierciadło” czy „Claudia”. Systematycznie pojawia się na najważniejszych sympozjach i międzynarodowych kongresach lekarskich. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AHAVA_PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »