Rozrywka i wypoczynek » Święta

Poznajemy świąteczne tradycje

Poznajemy świąteczne tradycje
Zobacz więcej zdjęć »
Zima nieodzownie kojarzy się z prószącym śniegiem, pachnącą choinką, prezentami oraz zapachem ciasta i pomarańczy. To świąteczne tradycje, o których warto pamiętać.

Ekspert Akademii Misia Haribo – Anna Gruszczyńska z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci radzi, jak poprzez wspólne świętowanie poszerzać wiedzę najmłodszych o kulturze.

Boże Narodzenie, to wyjątkowe święta, które są obchodzone na całym świecie. Stanowią one doskonałą okazję do nauki i przekazywania dzieciom wiedzy dotyczącej historii, obrzędów obecnych w naszej kulturze. Warto o tym pamiętać i pielęgnować tradycje – przekonuje ekspert Akademii Misia Haribo – Anna Gruszczyńska z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Rozpoczynająca się właśnie zima to pora roku, która kojarzy się nam przede wszystkim z kolorową choinką, domową atmosferą oraz życzliwością i otwartością na innych. To wyjątkowy czas w roku spędzany w gronie rodziny i najbliższych, bogaty w różnego rodzaju zwyczaje. Mogą one sprawić dzieciom wiele radości.

Kolęda
Wspólne kolędowanie, czyli śpiewanie, to tradycja o którą warto dbać. Dla dzieci stanowi doskonałą okazję do nauki poprzez zabawę. Nie wszyscy pamiętają, że Kolęda to również zwyczaj chodzenia po domach z życzeniami świąteczno – noworocznymi.

Pierwsza gwiazdka
Jest chyba najbardziej wyczekiwanym przez najmłodszych symbolem świąt Bożego Narodzenia. Jej pojawienie się oznacza rozpoczęcie wigilijnej kolacji oraz rychłe pojawienie się prezentów.

Wigilijny stół
Tradycją jest, że stół zwykle nakryty jest białym obrusem. Powinno się na nim pojawić 12 tradycyjnych potraw, wśród których nie może zabraknąć czerwonego barszczu czy karpia. Zapach i smak wigilijnych dań będzie przypominał nam wspólnie spędzone chwile. Na stole stawiamy też dodatkowe nakrycie, dla niespodziewanego gościa. Osoby, która być może w wigilijny wieczór zapuka do naszych drzwi i poprosi o gościnę.

Choinka
Pojawia się we wszystkich domach oraz przedszkolach. Jest elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie święta. Nie wszyscy pamiętają, że tradycja dekorowania świątecznego drzewka przybyła do nas z Niemiec. Wcześniej, staropolskim zwyczajem związanym z tym świętem, było wieszanie „podłaźniczki” – stroika z jodły. Nie bez znaczenia są też wieszane na choince ozdoby. Piernikowe figurki były symbolem ludzi i zwierząt, jabłka i orzechy zapewnić miały zdrowie i krzepkość. Po sufitem wieszano także uplecione ze słomy koło ze „światłem w środki”, czyli kulą ulepioną z opłatków, co symbolizowało pełnię, wieczność i porządek. Dało to początek współczesnym bombkom. W roli świątecznych ozdób doskonale sprawdzą się również kolorowe żelki oraz pianki Haribo, będące słodką przekąską, która z pewnością dostarczy dzieciom wiele radości i zabawy.

Święty Mikołaj
Jest najbardziej wyczekiwanym przez dzieci gościem, zarówno w przedszkolach, jak i domach. Pierwotnie był to biskup z Miry, który ze względu na przypisywane legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Zgodnie z tradycją jego pojawienie się oznacza, że grzeczne dzieci otrzymają prezenty natomiast niegrzeczne – rózgę. Bardzo popularną wśród najmłodszych tradycją, stało się pisanie lub rysowanie listy prezentów, które dzieci chciałby otrzymać.

Jemioła
Zwykle wieszana jest nad wejściem do domu. Symbolizuje ona zgodę, wybaczenie, stąd bożonarodzeniowy zwyczaj całowania się pod jemiołą. Jemioła, to również symbol długiego i dostatniego życia.

Czas świąteczny uczy dziecko miłości, ciepła oraz tego, że rodzina jest w życiu najważniejsza. Daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala wzmocnić rodzinne więzi. Najmłodszym ułatwia zrozumienie, że święta to czas obdarowywania innych, a także dzielenia się z bliskimi i potrzebującymi. W grudniu także życie przedszkolne skupia się głównie wokół przygotowań do Bożego Narodzenia. Akademia Misia Haribo proponuje jak można zaangażować dzieci we wspólne przygotowywanie świątecznych kartek lub dekoracji.

Świąteczne dekoracje i kartki bożonarodzeniowe
1. Rekwizyty: wycięte z brystolu szablony w kształcie choinek, prezentów, aniołków, gwiazdek, etc., kolorowy papier, klej, nożyczki, kredki lub farby, brokat, blok rysunkowy A4;
2. Sposób wykonania: dzieci otrzymują szablony świątecznych symboli (choinki, aniołki, prezenty, gwiazdki etc.). Ich zadaniem jest obrysowanie otrzymanego zestawu na kartce papieru i wycięcie nożyczkami . Po wykonaniu tej czynności dzieci naklejają wycięte figury na kartkę kolorowego papieru, tworząc dowolną kompozycję. W końcowej fazie ćwiczenia kolorują naklejone szablony kredkami lub farbami i ozdabiają brokatem, tworząc w ten sposób wyjątkowe kartki świąteczne, które później mogą wręczyć rodzicom, powiesić na choince lub przyczepić na tablicy w przedszkolu. 

Aby utrwalać wiedzę na temat świąt i związanych z nimi tradycji, zapraszamy dzieci oraz rodziców do odwiedzenia strony www.haribo.com, gdzie w specjalnej zakładce Akademii Misia Haribo znaleźć można propozycje gier i zabaw związanych z obchodzonymi świętami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »