Firma » Finanse

Pożyczki online w Polsce w czasie pandemii

Pożyczki online w Polsce w czasie pandemii
Zobacz więcej zdjęć »
Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rynek finansowy. Nawet największe instytucje, czyli banki, zmieniły oprocentowanie oszczędności klientów oraz zaostrzyły warunki dotyczące kredytowania. Podobne reperkusje spotkały osoby zainteresowane pożyczkami przez internet.

Pożyczki bez zaświadczenia nadal cieszą się sporą popularnością. Część Polaków, która m.in. niespodziewanie straciła miejsce pracy w wyniku pandemii koronawirusa, musiała ratować domowy budżet. Sporą rolę w zmianach na rynku finansowym odegrało również państwo, które za sprawą specjalnych rozporządzeń antykryzysowych, wpłynęło na sytuację pożyczek na raty.Tarcza antykryzysowa a pożyczki przez internet

Wraz z końcem marca weszła w życie tzw. tarcza antykryzysowa. Jej założenia miały konsekwencje zarówno w sektorze prywatnych przedsiębiorstw, jak i instytucji państwowych. Niezwykle ważna dla wszystkich pożyczkobiorców okazała się również decyzja Narodowego Banku Polskiego, który obniżył maksymalne oprocentowanie dla kredytów oraz pożyczek. Ten ruch wywołał dwojaki efekt. Z jednej strony niższe oprocentowanie oznacza dla pożyczkobiorców niższe raty, jednak druga strona medalu to mniejsze wpływy dla firm z branży finansowej. Niespodziewane straty trzeba było w jakiś sposób zrekompensować, dlatego wzrosły inne koszty związane z udzielaniem pożyczek przez internet na konto. Co więcej, w związku z faktem, że wiele osób straciło pracę, diametralnie wzrosło ryzyko większej liczby klientów, którzy z powodu ustania regularnych wpływów, będą mieli trudności ze spłatą posiadanego zobowiązania. Efekt całej sytuacji był taki, że firmy pożyczkowe nadal świadczą swoje usługi, jednak jednocześnie zaostrzyły kryteria, wedle których udzielane są pożyczki na raty.Co się zmieniło w świecie pożyczek bez zaświadczeń?

Do niedawna pożyczki online w 15 minut były codziennością. Jedynym dokumentem, jaki był wymagany w procesie udzielania pożyczki przez internet był dowód osobisty. To już jednak przeszłość. Teraz wymogiem jest okazanie dokumentu poświadczającego stałe źródło dochodu. Najpopularniejsze z nich to:

  • umowę o pracę,
  • umowę zlecenie na czas dłuższy niż okres spłaty pożyczki,
  • decyzję o przyznaniu renty, emerytury lub innego świadczenia na czas spłaty zadłużenia.

Kolejnym z warunków, jakie weszły w życie po wybuchu pandemii jest obostrzenie, że wnioskowana kwota pożyczki przez internet nie może przewyższać 50% udokumentowanego dochodu, a comiesięczna rata zobowiązania nie może przekraczać 30% udokumentowanego dochodu. Choć pożyczkodawcy nadal są przychylnie nastawione do osób zadłużonych, coraz częściej klienci spotykają się odmowną odpowiedzią. Dotyczy to zwłaszcza osób, które posiadają już jakieś zobowiązanie, jednak potrzebują dodatkowych środków pieniężnych. Czasami rozwiązaniem takiego impasu jest zaciągnięcie pożyczki z poręczycielem. Żyrant nie może mieć jednak zobowiązań i również musi posiadać stałe źródło dochodu.Dobre strony nowej sytuacji

Jeśli można by szukać pozytywnych aspektów zaistniałej sytuacji, będzie takim z pewnością dokładniejsza weryfikacja klientów, którzy chcą zaciągnąć pożyczkę. Z racji nikłych obostrzeń, wcześniej niemal każdy mógł wziąć pożyczkę online w 15 minut. Jeśli szukamy pożyczki przez internet bez zaświadczeń, warto sprawdzić ofertę renomowanych firm, które mimo trudnej sytuacji, nadal dobrze radzą sobie na rynku. Pożyczka przez internet na konto nadal jest możliwa, jednak wymaga większego zaangażowania. Z praktycznego punktu widzenia, warto mieć w domu stosowny dokument poświadczający zatrudnienie, żeby przyspieszyć ewentualny proces udzielania pożyczki.

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/licenseRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »