Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

PPG: Młodzi naukowcy odkrywają tajniki chemii

PPG: Młodzi naukowcy odkrywają tajniki chemii. Pilotażowy program edukacyjny STEAM Universiada rozstrzygnięty!

Młodzi ludzie są bardzo kreatywni i potrafią zadawać ciekawe pytania, na które często dorośli nie znają odpowiedzi. Co jest tak samo kwaśne jak cytryna?, Czy można stworzyć jadalne mydło?, Jakie czynniki wpływają na start i lot rakiety z butelki PET? To tylko niektóre zagadnienia, które nurtują uczniów wrocławskich szkół. Autorzy pytań uwielbiają też przeprowadzać własne badania, których efekty mogą przerosnąć oczekiwania. W piątek, 10 czerwca, na Uniwersytecie we Wrocławiu ciekawi tajników chemii adepci szkół podstawowych eksperymentowali, by znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich kwestie. Wydarzenie odbyło się w ramach edukacyjnego programu Universiada, organizowanego przez fundację Omniveda i wspieranego przez firmę PPG.

 

Universiada, pierwszy nowatorski konkursu naukowy dla dzieci i młodzieży, został rozstrzygnięty. Celem tego edukacyjnego przedsięwzięcia jest propagowanie wśród uczniów szkół podstawowych przedmiotów ścisłych. W ramach pilotażowej edycji programu wyłoniono 3 zwycięskie drużyny, które otrzymały nagrody finansowe, ufundowane przez firmę PPG, producenta farb i lakierów, sponsora całego wydarzenia. Finał akcji realizowanej we współpracy z fundacją Omniveda zakończył się Galą, która odbyła się 10 czerwca na Uniwersytecie we Wrocławiu.

Odkrywanie pasji do nauk ścisłych

Celem programu Universiada jest pomoc młodzieży w odkrywaniu zainteresowań naukami ścisłymi poprzez inspirowanie, zachęcanie do twórczego myślenia oraz realizację własnych pomysłów w tej dziedzinie. Drugim istotnym benefitem inicjatywy  jest ćwiczenie sprawnej organizacji, planowania i zarządzania czasem, pracy w zespole, analizy danych oraz innych umiejętności potrzebnych do efektywnej nauki, a w przyszłości także pracy. Pierwsza edycja Universiady skierowana do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych  w województwie dolnośląskim rozpoczęła się w lutym tego roku. Patronat nad projektem objął Uniwersytet Wrocławski a nad jego realizacją czuwa fundacja Omniveda, która wspiera nauczanie przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.

 

We współpracy z naszymi partnerami, firmą PPG i Fundacją Omniveda, stworzyliśmy to wydarzenie dla młodych naukowców, aby rozwijać kreatywne myślenie, planowanie i pracę zespołową. Zachęcamy zespoły do stosowania metody naukowej: stawiania pytań i hipotez, badania, testowania i analizowania. Dzięki wspólnej pracy uczą się poprzez kooperację i kontakty społeczne. Dziękujemy naszym partnerom, że wspólnie mogliśmy zorganizować kreatywny projekt dla ambitnych młodych osób  - komentuje prof. Anna Pietranik dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

PPG jako firma naukowo-technologiczna ma świadomość jak ważne w kształceniu młodych ludzi jest wykwalifikowana kadra naukowa, techniczna, inżynierska i matematyczna (STEM). Takie podejście pozwala tworzyć silniejsze i bardziej zrównoważone społeczności. Dlatego firma priorytetowo traktuje wspieranie rozwoju STEM utalentowanych młodych uczniów. Ma to kluczowe znaczenie dla tworzenia różnorodnych, innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań dla najważniejszych wyzwań społecznych. Przedstawiciele PPG wierzą, że kształcenie daje możliwości i postęp, które prowadzą do lepszej przyszłości. Dzięki innowacyjnym programom edukacyjnym  firma ma największy wpływ na edukację w dziedzinach, w których ma bogate  doświadczenie.

 

Projekty konkursowe młodych naukowców

W ramach pierwszej edycji konkursu uczniowie mieli za zadanie przedstawić własne projekty badawcze z dziedziny chemii, które oceniane były  przez grono naukowców. Finalnie swoje projekty zgłosiło się 13. zespołów uczniowskich klas 5-8 szkół podstawowych z woj. dolnośląskiego, które zaprezentowały gotowe prace. Wydarzenie odbyło się 10 czerwca br., w  gmachu Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas spotkania laureaci Universiady zostali nagrodzeni grantem ufundowanym przez firmę PPG.

Jako innowacyjna firma mamy świadomość, że zainteresowanie naukami  ścisłymi jest kluczowe w rozwoju wielu gałęzi przemysłu. Studenci wspomnianych kierunków często mają innowacje pomysły, które nierzadko mają realne przełożenie w danej branży. PPG we współpracy ze środowiskiem akademickim chce nagradzać młode osoby za ich kreatywność. Universiada jest doskonałym przykładem tego typu aktywności, chcemy zachęcać uczniów do twórczego myślenia, nagradzać za przyszłościowe koncepty. Zależy nam, aby młodzi, zdolni ludzie postrzegali nauki ścisłe jako atrakcyjną dziedzinę studiów, a w konsekwencji pracy zawodowej - podsumowuje Marcin Dębowski, PG GBS Lead - Poland.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PPG
http://communities.ppg.com/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »