Gospodarka » Bezpieczeństwo
Praca na wysokości w pobliżu linii wysokiego napięcia
Zobacz więcej zdjęć » |
Osoby obsługujące podesty ruchome i ładowarki teleskopowe w pobliżu przewodów i urządzeń elektrycznych są narażone na wiele niebezpieczeństw. Do wypadku może dojść gdy instalacja maszyn do pracy na wysokości nie jest odpowiednio konserwowana lub gdy pojawią się błędy w operowaniu maszynami prowadzące do zetknięcia się z przewodem pod napięciem, a nawet jego zerwaniem. Niebezpieczeństwo niosą również uszkodzone, czy to w trakcie burz lub nawałnic, czy też przez człowieka, słupy elektroenergetyczne. Wreszcie zagrożeniem są także samorzutne przeskoki napięcia z urządzeń i linii elektroenergetycznych na ludzi lub na przewodzące prąd elementy maszyn.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
– Nowoczesne podesty ruchome, znajdujące się we flocie Riwal, są optymalnym wyborem przy pracach na wysokości. Jednak nawet najlepszy sprzęt nie zwalania jego operatorów z konieczności zachowania szczególnej ostrożności oraz profesjonalnego przygotowania się do właściwej obsługi maszyn. Odpowiednie przeszkolenie oraz przestrzeganie procedur pracy na podnośnikach w pobliżu linii energetycznych są podstawą bezpieczeństwa. Choć linie energetyczne stanowią dla człowieka duże zagrożenie, można je skutecznie zminimalizować dzięki odpowiednim działaniom – powiedział Radosław Wroński, Kierownik Działu Szkoleń, Riwal Poland.
Wyznaczenie strefy niebezpiecznej
Aby zminimalizować ryzyko pracy w pobliżu urządzeń i instalacji elektrycznych konieczne jest wyznaczenie strefy niebezpiecznej, odgrodzenie jej i oznakowanie tak, by zarówno pracownicy jak i osoby postronne byli należycie chronieni. Zakres obszaru stref niebezpiecznych określają przepisy BHP[1], wg których strefę niebezpieczną wyznaczają odległości mierzone w poziomie od skrajnych przewodów. W przypadku linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV są to 3 metry, dla linii o napięciu nieprzekraczającym 15 kV jest to 5 metrów. Jeśli napięcie nie przekracza 30 kV bezpieczna odległość wynosi 10 metrów, dla linii powyżej 30 kV – 15 metrów, a gdy napięcie przekracza 110 kV strefa niebezpieczna wynosi 30 metrów.
- Osoby obsługujące podesty ruchome w obrębie linii wysokiego napięcia powinny również wiedzieć, że ich stanowisko pracy nie może znajdować się bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi – dodał Radosław Wroński, Kierownik Działu Szkoleń, Riwal Poland.
Roboty w obrębie strefy niebezpiecznej
Jednak co zrobić w sytuacji gdy obszar pracy znajduje się w obrębie strefy niebezpiecznej lub wręcz krzyżuje się z linią elektroenergetyczną? W takim wypadku należy uzgodnić bezpieczne warunki pracy z użytkownikiem linii, tj. lokalną spółką dystrybucyjną – dla linii 0,4 do 110 kV, albo operatorem systemu przesyłowego, np. Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi – dla linii o napięciu 220, 400 kV. [1] Obszary strefy niebezpiecznej oraz pozostałe zalecenia dotyczące prac w pobliżu linii elektroenergetycznych są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, które jest podstawowym dokumentem regulującym zasady BHP w tej kwestii.
Komentarze (0)