Rozrywka i wypoczynek » Sport

Praca nad tężyzną fizyczną

Praca nad tężyzną fizyczną
Zobacz więcej zdjęć »
Na pewno nie raz zadałeś sobie pytanie: dlaczego nie jestem tak wielki jak Dorian Yates czy Ronnie Coleman? A może Twój trening nie jest adekwatny do twych wymagań? Wystarczy na chwilę przyjrzeć się treningom znanych kulturystów, aby dostrzec w czym tkwi tajemnica.

Chodzi tu dokładnie o odpowiedni ciężar oraz ilość wykonywanych powtórzeń w serii.
Skupiając się nad swoją budową, często zapominamy czego tak naprawdę chcemy od siebie. Często popełniamy błędy, zmieniając zbyt często swój plan treningowy, sposób wykonywania ćwiczeń sugerując się podpatrzonymi treningami znanych kulturystów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zapominamy jednak o tym, że to co oni osiągnęli to kilka lat ciężkiej pracy na siłowni, mnóstwo wypróbowanych planów treningowych oraz dobre i prawidłowe odżywianie. Nie należy brać do końca z nich przykładu, bowiem każdy z nas ma swój oryginalny organizm, który różnie reaguje na zdublowane od innych ćwiczenia i diety.

Jedyną rzeczą jaka łączy zwykłego kulturystę i zawodowego jest ciężar.
Na początku wyjaśnijmy jedną rzecz: aby osiągnąć sukces na siłowni, potrzebujemy odpowiedniego dla nas ciężaru. Nie ma co szaleć - kontuzja wisi w powietrzu, jeśli bez namysłu będziemy pompować coś co jest dla nas zbyt ciężkie. Nie znaczy to, że każdy duży ciężar będzie dla nas ryzykiem. Duże ciężary w jakimś stopniu są bezpieczniejsze od lekkich, gdyż zachowanie dobrej techniki przy podnoszeniu nie sprawia nam żadnego problemu. Chodzi o to, że lekkie ciężary są łatwiejsze w podnoszeniu, lecz nie zawsze podnosimy je bezpieczną techniką i z tego powodu powstają różnego typu kontuzje. W kulturystyce powinniśmy dążyć do tego, aby wypracować idealną technikę z idealnym dla nas ciężarem.

Gdy ćwiczymy dużym ciężarem szybciej uzyskamy pewną stabilizację, lecz gdy mamy do czynienia z małymi ciężarami nasze mięśnie nie kurczą się tak jak to być powinno - chodzi to głównie o mięśnie pomocnicze. Nie uzyskamy pełnego napięcia tym samym nie uzyskując stabilności ciężaru.

Ważna jest również kontrola i obserwacja ćwiczonego mięśnia, oraz prędkość wykonywanego ćwiczenia. Nie możemy sobie pozwolić na utratę kontroli podczas treningu poprzez bardzo szybkie wykonywane ćwiczenie. Takie przyzwyczajenie do kontrolowania mięśnie, zbliży nas do idealnego treningu do którego na pewno każdy dąży. Patrząc na ćwiczony mięsień widzimy całą jego pracę, wysiłek oraz maksymalne napięcie, co pozwala nam na określenie zakresu ruch, co jest bardzo ważne podczas treningu. Na pewno zmniejszy to ryzyko kontuzji.

Następną podstawową zasadą dążenia do dobrego i zadowalającego treningu, jest maksymalne skupienie się na tym co robisz. Nie możesz rozpraszać się podczas treningu tym co jest wokół. Zastanów się nad tym co robisz, bądź cierpliwy i wytrwały, nie reagując na to co jest wokół. Podejście psychiczne do treningu to bardzo wiele. Pamiętaj również o zachowaniu prawidłowej sylwetki, nie lekceważ takich rzecz - nie trudno o kontuzję. Daj mięśniom odpocząć między seriami bo regeneracja pozwoli Ci na dalszy trening.

Aby zbudować siłę i masę mięśniową musisz zacząć wyciskać. Wpływa to bardzo dobrze na nasz organizm a zwłaszcza na szkielet wypracowując w nim zdolność do udźwignięcia coraz większych ciężarów. Dążąc do uzyskania masy mięśniowej na pierwszym miejscu powinniśmy mieć wypracowanie dobrej siły, która pozwoli nam na zwiększenie ciężaru na gryfie a co za tym idzie zwiększenie masy mięśniowej.

Pozostaje problem ilości powtórzeń w serii a dokładnie to, czy skupiać się bardziej na zwiększeniu ciężaru i ograniczeniu ilości powtórzeń bądź odwrotnie. Nie możemy ograniczyć się do takiego stwierdzenia, że masę mięśniową zbudujemy tylko pracą dużymi ciężarami. Mięśnie potrzebują różnorodności. Układając swój plan treningowy weźmy pod uwagę to, że umysł męczy się szybciej niż ciało. Nakładając mniejszy ciężar i zwiększając powtórzenia np. do 20, pamiętajmy że te ostatnie 10 powtórzeń będzie dla nas najcięższe i wykonywane czasem niedokładnie. Ale taka ilość i tak dobrze wpłynie na mięśnie - chodzi tu głównie o dolne partie tj. nogi, uda i łydki. Skupiając się na górnych partiach np. barkach, ograniczenie ilości powtórzeń od 8 do 12 większym ciężarem pomoże zbudować potężną strukturę.

Praca nad tężyzną fizyczną i trening wymaga cierpliwości , wielu wyrzeczeń i poświęcenia. Wypracowanie sobie dobrej techniki i zapewnienie mięśniom maksymalnego potencjału pod względem masy i estetyki to wielki krok do uzyskania pełnego sukcesu w drodze do ideału.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik kulturystyczny - ciekawe artykuły
http://poradnikkulturysty.blox.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »