Firma » Praca

Praca zdalna w trakcie i po lockdownie – jak pomóc pracownikom?

Praca zdalna w trakcie i po lockdownie – jak pomóc pracownikom?
Zobacz więcej zdjęć »
Adrianna Przychodzka, Koordynator Marketingu w firmie doradczej Déhora Polska Polska znajduje się obecnie w trakcie drugiego lockdownu z powodu pandemii koronawirusa. W rezultacie wielu pracowników ponownie - lub nadal - pracuje zdalnie.

Znaczna część organizacji zamknęła swoje biura już w marcu 2020 r. i do tej pory nie otworzyła ich dla pracowników. Trzeba przyznać, że to dziwna i często niekomfortowa sytuacja dla wielu z nas. Niedługo minie rok od wybuchu pandemii i przeniesienia części pracy do domu, a wielu pracowników wciąż boryka się z takimi problemami, jak brak profesjonalnego sprzętu, przestrzeni do wykonywania pracy, czy odpowiedniej opieki w celu zapobiegania „wypaleniu zawodowemu” przez pracę zdalną. Wydaje się, że jesteśmy również bliżej (miejmy nadzieję) końca drugiego lockdownu, tak więc jest to idealny czas na refleksję, w jaki sposób możemy zapewnić pracownikom odpowiednie narzędzia do zdrowej i wydajnej pracy zdalnej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Po pierwsze - komfort psychiczny!

Pracując z domu jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na zatarcie granicy między życiem prywatnym, a zawodowym. Coraz więcej uwagi poświęca się również temu, jak w ergonomiczny sposób ustawić czas pracy, nie narażając pracownika na obciążenie psychiczne. Jak to zrobić? Warto codziennie ustalać plan działania uwzględniający przerwy, tak aby czas pracy nie rozciągnął się nagle z ośmiu do kilkunastu godzin. Dzięki takiemu podejściu nie wpadniemy w wir ciągłej pracy i zachowamy zdrową równowagę każdego dnia.

Dodatkowym, niebagatelnym wyzwaniem w ciągu dnia dla wielu z nas jest również opieka nad dziećmi i pomoc w lekcjach, które odbywają się online. Duże znaczenie może mieć tutaj dostosowanie w tym zakresie naszych umów o pracę łączących nas z pracownikiem. Zastanówmy się, jak możemy im pomóc, na przykład przyjmując bardziej elastyczne podejście do kontroli czasu ich pracy.

Należy również pamiętać, że osoba pracująca z domu jest w takim samym stopniu pełnoprawnym pracownikiem, jak ten wykonujący pracę w siedzibie firmy. Przynależność do zespołu znacznie podnosi morale pracowników, ich zaangażowanie w obowiązki służbowe oraz zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się w firmie tzw. „fake newsów”.

Lepsza komunikacja online niż żadna

A propos „fake newsów” – brak komunikacji na linii pracownik-pracodawca może prowadzić do powstawania nieporozumień i napięć w zespole, czasem nawet w całej firmie. Aktualna sytuacja bardzo utrudnia możliwości spotykania się w biurze i wspólnych rozmów przy kawie w kuchni, podczas tygodniowych briefingów, czy wspólnych narad przy projekcie. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać ciągły kontakt z pracownikami. Warto promować wspólne aktywności online, takie jak świętowanie urodzin na Teams’ach, narady czy rozmowy z pracownikiem sam na sam. To ostatnie jest nader ważne, gdyż może być okazją do przedstawienia stanu rzeczy oczami pracownika, źródłem nowych pomysłów, których nie ma czasu/odwagi powiedzieć na forum całego zespołu czy do zweryfikowania, czy pracownik czuje się bezpiecznie i komfortowo w miejscu pracy.

Zweryfikuj benefity

W kontekście upowszechnionej pracy zdalnej wydaje się oczywiste, że musimy znaleźć nowe rozwiązania zastępujące chociażby tzw. „owocowe czwartki”. Pandemia wpłynęła nie tylko na miejsce wykonywania pracy, podejmowane decyzje w sprawach przetrwania biznesu, ale również na redefinicję tego, co uznajemy aktualnie za benefity pracownicze. Teraz dla pracowników bardziej liczy się stabilność firmy, elastyczność względem sposobu i miejsca wykonywania pracy, solidny pakiet medyczny, czy dostępność do szkoleń podnoszących kwalifikacje. Sprawdźmy, czy benefity w naszej firmie są nadal aktualne, czy może czas na ich gruntowne odświeżenie.

A co po lockdownie?

Wyczekując końca drugiego lockdownu i momentu, gdy część pracowników powróci do biur, a niektórzy dalej pozostaną przy pracy zdalnej, warto pochylić się nad pracownikami i ich potrzebami. Porozmawiajmy na temat tego, jak pracowało im się do tej pory oraz jaki rodzaj wykonywania pracy preferowaliby w następnych miesiącach. Nie mamy możliwości zapewnienia pracownikom wyboru miejsca wykonywania pracy? Dowiedzmy się, co można dla nich zrobić, jakie dodatki czy benefity do pracy zapewnić, aby była ona w tych dziwnych czasach odrobinę lżejsza.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SPECTATOR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »