Społeczeństwo » Społeczeństwo

Prawa konsumenta w Unii Europejskiej

Według badań Eurobarometru konsumenci w Unii Europejskiej mają niewielką świadomość na temat przysługujących im praw. 31% obywateli UE uważa, że ma niewystarczającą wiedzę na temat praw konsumenckich, a 5% twierdzi, że w ogóle ich nie zna. Podobnie sytuacja wygląda wśród Polaków1.
Jednolity rynek Unii Europejskiej daje większe możliwości wyboru najbardziej atrakcyjnych usług oraz produktów. Duża konkurencyjność stwarza konsumentom możliwość wyboru najkorzystniejszej opcji, a ujednolicone standardy sprawiają, że produkty sprzedawane w jednym z państw UE, mogą być dostępne w całej Unii Europejskiej. Istnieje też wiele instrumentów pomocy konsumentom, przede wszystkim Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-NET) - każdy obywatel może zwrócić się do Centrum znajdującego się w jego kraju i uzyskać bezpłatną poradę lub asystę w polubownym rozwiązaniu sporu z przedsiębiorcą działającym na terenie innego państwa członkowskiego. Polskie Europejskie Centrum Konsumenckie mieści się w Warszawie. Porady dla konsumentów udzielane są również telefonicznie, poprzez e-mail oraz formularze dostępne na stronie www.konsument.gov.pl.

Prawa konsumenta w UE:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

U podstaw polityki konsumenckiej UE stoją takie cele jak ochrona konsumentów, zagwarantowanie konsumentom możliwości wyboru na podstawie jasnych i spójnych informacji, dostęp do szybkich i skutecznych metod rozstrzygania sporów, ochrona praw konsumenckich oraz dbanie o to, aby regulacje prawne nadążały za zmianami gospodarczymi i społecznymi.

„Dyrektywa 2011/83/UE, która będzie obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich od czerwca 2014 r., harmonizuje prawa konsumentów odnoszące się do sprzedaży na odległość - wydłużenie terminu na odstąpienie od umowy do 14 dni. Uchwalone w maju br. przepisy w dziedzinie internetowego systemu rozstrzygania sporów (platforma ODR) pozwolą konsumentom dokonującym zakupu w swoim kraju i w innych państwa UE, szybciej i taniej rozwiązywać spory z handlowcami, bez odwoływania się do sądu" - wymienia nowe regulacje Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce. „Samo powołanie nowych instytucji i wprowadzenie w życie przepisów jednak nie wystarczą. Konsumenci powinni znać woje prawa i wiedzieć, jak postępować, gdy wystąpią trudności w związku z zakupami towarów i usług, również w relacjach transgranicznych na jednolitym rynku UE" - podkreśla Piotr Stańczak.

System ochrony konsumentów w UE obejmuje:

1. zakaz natarczywych lub agresywnych technik sprzedaży - od 2005 r. w Unii Europejskiej zakazane są agresywne techniki sprzedaży, nieuczciwe praktyki handlowe oraz reklamy wprowadzające konsumentów w błąd,
2. ochronę konsumenta nabywającego produkt bądź usługę na odległość - przepisy UE gwarantują prawo odstąpienia od umowy w terminie 7 dni roboczych bez konsekwencji oraz kar, co chroni konsumentów przed niechcianymi zakupami (w czerwcu 2014 r. powinna wejść w życie ustawa o prawach konsumenta implementująca dyrektywę 2011/83/UE - okres odstąpienia od umowy zostanie wówczas wydłużony do 14 dni),
3. w razie niezgodności towaru z umową prawo do reklamacji u sprzedawcy każdej rzeczy nabytej w krajach UE w ciągu dwóch lat od dnia zakupu,
4. System ADR - możliwość skorzystania z jednej z procedur alternatywnego rozwiązywania sporów. Są to tanie, szybkie i nieskomplikowane mechanizmy oferujące konsumentom większą elastyczność niż droga sądowa,
5. Bezpłatną pomoc zapewnianą konsumentom przez Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-NET) - zapytania i skargi o charakterze transgranicznym.

Europejski Rok Obywateli 2013:

Europejski Rok Obywateli 2013, ustanowiony z okazji dwudziestej rocznicy ustanowienia instytucji obywatelstwa Unii Europejskiej, ma za zadanie przybliżyć prawa przysługujące obywatelom UE, również prawa konsumenta. Celem Europejskiego Roku Obywateli jest wspieranie dialogu społecznego, przybliżenie wiedzy o prawach przysługujących obywatelom oraz zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Edukacja ta ma służyć budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i uświadamianiu korzyści wynikających z przynależności do UE.

Więcej informacji:
http://www.konsument.gov.pl;
http://europa.eu/pol/pdf/flipbook/pl/consumer_pl.pdf;
@ECCPoland

1.Eurobarometr 342 (http://ec.europa.eu/consumers/consumer_empowerment/docs/report_eurobarometer_342_en.pdf, dostęp na 06.12.2013 r.)



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

primum_pr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »