Społeczeństwo » Społeczeństwo

Prawie połowa młodych Polaków planuje zarobkowe wyjazdy za granicę

Według badań rynkowych , prawie co druga osoba myśląca o emigracji w celach zarobkowych nie skończyła jeszcze 34 lat. TransferGo postanowiło przyjrzeć się temu zjawisku i przebadać tę grupę - co piąty ankietowany chce zostać za granicą powyżej 1 roku, a niemal 7% planuje wyjazd na stałe.

Według badań rynkowych[1], prawie co druga osoba myśląca o emigracji w celach zarobkowych nie skończyła jeszcze 34 lat. Firma TransferGo, operator platformy do przelewów międzynarodowych, postanowiła przyjrzeć się temu zjawisku i przebadać tę grupę - co piąty ankietowany chce zostać za granicą powyżej 1 roku, a niemal 7% planuje wyjazd na stałe. Z raportu dowiadujemy się również do których krajów młodzi chcą wyjeżdżać, z kim planują wyjechać i w jakich branżach chcieliby pracować oraz jak wyjazd wpływa na domowe budżety rodzin.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Piętnaście lat temu dla Polaków otworzyły się europejskie rynki pracy, a wielu naszych rodaków wyjechało z kraju by spróbować swoich sił za granicą. Obecnie możemy mówić o liczbie nawet 2,54 miliona polskich emigrantów przebywających poza granicami. Zgodnie z danymi z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” ok. 1,6 miliona Polaków aktywnych zawodowo lub będących potencjalnymi uczestnikami polskiego rynku pracy rozważa emigrację zarobkową. TransferGo, jedna z najszybciej rozwijających się platform do realizacji przelewów transgranicznych, postanowiła sprawdzić plany Polaków w kwestii podjęcia przez nich pracy zarobkowej za granicą[2]. Jak się okazuje, aż 93% respondentów bierze przykład ze swojego najbliższego otoczenia, ponieważ posiada (71%) lub posiadało (22%) bliskich i znajomych za granicą. Wśród osób pracujących, w wieku między 18 a 35 lat, które rozważają emigrację, 68% planuje pracować nie dłużej niż rok, z czego połowa myśli o wyjeździe na okres od dwóch miesięcy do pół roku. Prawie 7% ankietowanych planuje zakup biletu tylko w jedną stronę. Dokąd się wybierają? Najpopularniejszą destynacją są Niemcy, które wskazał prawie co czwarty respondent. Na podium znalazły się jeszcze Holandia i Wielka Brytania z odpowiednio 12,5% i 11,7% głosów. Tuż za nimi znalazły się dwa kraje skandynawskie – Norwegia i Szwecja (8,5% i 5,8%), poza Europą respondenci wymieniali także Stany Zjednoczone (prawie 6% wskazań).

 

Planując wyjazd za granicę Polacy często zastanawiają się czy wyjeżdżać w pojedynkę, z bliskimi, czy może w grupie znajomych. Jak się okazuje, aż 45% badanych planuje wyjazd z partnerem lub partnerką, a 34,3% myśli o samotnej emigracji. Co ciekawe, na samotny wyjazd częściej decydują się panowie – tak wskazało 43,3% z nich. Z kolei większość pań – 51,4% ankietowanych – myśli o emigracji w towarzystwie partnera. Wśród badanych młodych Polaków chęć zarobkowego wyjazdu za granicę najczęściej wyrażały osoby mieszkające na wsi - ponad 29%. Badanie zaprzeczyło stereotypowi, że wyjazd planują głównie osoby o niższym stopniu wykształcenia – osoby legitymujące się wykształceniem podstawowym i zawodowym stanowiły jedynie 5% uczestników badania rozważających emigrację. Spośród wszystkich przebadanych prawie 43% wskazało, że zarabia obecnie w Polsce mniej niż 3000 zł „na rękę”.


Polacy nie ukrywają, że głównym celem ich wyjazdu są po prostu lepsze zarobki, na które nie mogliby liczyć w kraju. Polacy są jedną z najliczniejszych i najaktywniejszych grup użytkowników aplikacji TransferGo. ponad 70% polskich klientów firmy cyklicznie przelewa pieniądze z Wielkiej Brytanii do Polski. Tylko w zeszłym roku kwota ta wyniosła ponad 85 mln euro, a średnia miesięczna suma transferów ze wszystkich krajów, w których jest dostępne TransferGo, wzrosła o 179%. Od 2013 roku suma przelewów do Polski rośnie rokrocznie średnio o 277%” – mówi Julia Ławniczak-Gościńska, Growth Marketing Manager w TransferGo. „Między innymi dzięki ich przywiązaniu do naszej marki, udało nam się dobić do granicy ponad 4 milionów transakcji!” – dodaje.



[1] za: Raport Work Service – „Migracje Zarobkowe Polaków IX”

[2] Perspektywy emigracji wśród młodego pokolenia”, badanie realizowane w dniach 14-20.05.2019 metodą CAWI na grupie 504 pracujących osób w wieku 18-35 lat, które planują w ciągu najbliższych 24 miesięcy emigrację zarobkową



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

HKStrategiesPL

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »