Społeczeństwo » Społeczeństwo

Problem alkoholizmu w Polsce

Na świecie uznano 4,5 promili jako dawkę śmiertelną – z wyjątkiem Polaków i Rosjan. Ten stereotyp często powtarzany jest za granicą i tworzy obraz Polaka Alkoholika. Jak to jest naprawdę z piciem Polaków?

Spożycie alkoholu w Polsce

Wbrew obiegowym przekonaniom wcale nie przodujemy w Europie w ilości spożywanego alkoholu na osobę. Wyprzedzają nas chociażby Czesi, Niemcy, Francuzi i Hiszpanie. Jednak statystki wewnątrz kraju wciąż są niepokojące. Według badań Ministerstwa Zdrowia aż 12 % Polaków nadużywa alkoholu. Nadużywanie odnosi się do poziomu picia, który jest szkodliwy społecznie i zdrowotnie. Nie jest to jednoznaczne z uzależnieniem. Wyliczono, że osoba nadużywająca alkoholu średnio spożywa aż 10 litrów czystego alkoholu rocznie.  Z raportu przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w Polsce żyje ok 600-700 tys. alkoholików. To aż 2% całego społeczeństwa.

Powrót do trzeźwości

Problem choroby alkoholowej dotyka coraz więcej osób, mimo to nadal jest społecznie nie akceptowalny. Osoby uzależnione często spychane są na margines społeczny i uznane są za słabe jednostki. Alkohol silnie uzależnia a próby samodzielnego zerwania z nałogiem często są nie skuteczne. Trzeźwiejąc alkoholik strasznie cierpi, gdyż jego ciało domaga się kolejnej dawki alkoholu. Stan ten nazwany zespołem abstynencyjnym może zagrozić życiu chorego. W tym przypadku warto skorzystać z detoksu alkoholowego przeprowadzanego pod okiem specjalisty, który łagodnie wprowadzi w stan trzeźwości i będzie kontrolował stan zdrowia chorego.

Leczenie alkoholizmu

Na rynku dostępnych jest wiele terapii leczenia alkoholizmu. Wśród nich znana jest terapia awersyjna. Terapia awersyjna wspierana jest poprzez leczenie farmakologiczne lekiem na bazie disulfiram. Jest to potocznie zwana wszywka alkoholowa. Po implantacji takiej wszywki, alkoholik nie może spożywać alkoholu bo disulfiram w reakcji z alkoholem działa bardzo szkodliwie. Świadomość konsekwencji spożycia alkoholu i obawa przed nimi powoduje, że chory nie będzie sięgał po alkohol. Ważnym elementem leczenia alkoholizmu jest udzielenie alkoholikowi otuchy. Na terenie całego kraju działają liczne grupy wparcia dla osób z problemem z nałogiem alkoholowym.

 

Więcej o działaniu disulfiram przeczytasz na: http://www.esperal.edu.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

vipturystyka

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »