Dom » Budownictwo
Profesjonaliści na wysokości – jak znaleźć idealną drabinę dla przemysłu?
Zobacz więcej zdjęć » |
Mocniej, sztywniej, pewniej
Drabiny dla przemysłu różnią się od swoich zwykłych odpowiedników wieloma elementami, często niedostrzegalnymi na pierwszy rzut oka. W przeznaczonej dla profesjonalistów linii Stabilo firmy KRAUSE, wiodącego europejskiego producenta systemów drabin, pomostów i rusztowań, elementy takie jak półki i przeguby nie są mocowane tradycyjnymi nitami, ale wzmacnianymi śrubami, podobnie jak osadzone w metalowych klamrach paski. Spawane profile aluminiowych podłużnic zastąpiono profilami tłoczonymi, o dodatkowo wzmocnionych krawędziach. Aby zagwarantować większą stabilność i bezpieczeństwo, wszystkie stopnie o D-kształtnym profilu mocowane są wpustowo i nie wystają spoza podłużnicy. Także głębsze szczeble i szersze stabilizatory z dwukomponentowymi stopkami są odpowiedzią konstruktorów na zwiększone potrzeby profesjonalnych użytkowników.
Drabiny wolnostojące z wejściem z jednej strony
Nawet najprostsza drabina wolnostojąca przeznaczona dla zastosowań przemysłowych powinna być wyposażona w takie elementy jak antypoślizgowa profilowana platforma, solidnie przymocowana półka na narzędzia z hakiem na wiadro. Równie ważne są wzmocnione elementy konstrukcyjne, zwłaszcza przy połączeniach stopni z podłużnicami. Przy częstym użytkowaniu warto zwrócić uwagę na drobne, ale istotne udogodnienia poprawiające bezpieczeństwo i komfort pracy takie, jak stosowane w linii Stabilo firmy KRAUSE specjalne konstrukcje przegubów, zabezpieczające przed zaciśnięciem i zranieniem podczas składania drabiny.
Zróżnicowanie oferty pozwala dobrać odpowiedni model z uwzględnieniem docelowego przeznaczenia. W zależności od miejsca najczęstszego zastosowania warto rozważyć modele z niewielkimi, ale bardzo przydatnymi dodatkami. Firma KRAUSE proponuje w linii Stabilo cztery odmiany klasycznej drabiny wolnostojącej. Przy częstym przemieszczaniu warto zwrócić uwagę na model drabiny jezdnej, wyposażonej w system rolek, a jeśli dodatkowo zależy nam na zwiększonej stabilności - można wybrać model z dodatkowym stabilizatorem. Z kolei perspektywa długotrwałej pracy na wysokości powinna skłonić do wyboru modelu z dużą platformą o wymiarach 500 x 450 mm i wysokim pałąkiem bezpieczeństwa lub z barierkami zabezpieczającymi i łańcuchem.
Drabiny wolnostojące z wejściem z dwóch stron
Poszukując drabiny dwustronnej, należy zastanowić się, czy wygodniejszy dla planowanych zastosowań będzie model ze stopniami, czy też ze szczeblami. W obydwu wypadkach elementy te powinny być wzmocnione i profilowane, podobnie jak podłużnice i pasy. W linii Stabilo firma KRAUSE przewidziała również model drabiny dwustronnej jezdnej, wyposażonej w cztery ustępujące pod naciskiem rolki jezdne oraz praktyczną drabinę dwustronną z nakładką. Ta druga, ze względu na znaczną szerokość 600 mm i niewielką wysokości ok. 1 m, zapewnia wyjątkową stabilność i może dodatkowo być wykorzystana do konstrukcji profesjonalnego pomostu roboczego.
Schodki i pomosty - mało stopni, dużo wygody
Nie zawsze priorytetem przy wyborze drabiny jest wysokość robocza. Czasem prace prowadzone są na stosunkowo niskim poziomie, ale na przykład z dużą częstotliwością i znacznymi obciążeniami. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na dostępne modele schodków i pomostów montażowych. Przy częstszym przemieszczaniu sprawdzą się klasyczne aluminiowe schodki w postaci małej, dwustronnej drabiny wolnostojącej. Pomimo niewielkich rozmiarów profesjonalne użytkowanie również w tym przypadku powinno uwzględniać zastosowanie solidnej i dużej platformy do stania oraz wzmocnionej konstrukcji i elementów zwiększających wygodę użytkowania takich, jak ułatwiające przemieszczanie zintegrowane rolki, stosowane w schodkach Profi z linii Stabilo.
Jeśli szczególnie zależy nam na stabilności narzędzia, dobrym rozwiązaniem mogą też być jednolite, kilkustopniowe konstrukcje ze spawanych aluminiowych rur. Takie schodki i pomosty zajmują więcej miejsca i nie można ich złożyć, ale pozwalają na zastosowanie dużych stopni i znacznej powierzchni górnej platformy. Przeznaczone dla przemysłu konstrukcje z linii Stabilo są wyposażone w stopnie o głębokości 240 mm i górne platformy o wymiarach 520 x 305 mm. Występują najczęściej w wariantach liczących od 1 do 5 stopni, a w wersji jezdnej z poręczą - od 3 do 5 stopni. Jeśli pomost wykorzystywany będzie w miejscach o zwiększonym ryzyku poślizgu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są stopnie. Zamiast blachy ryflowanej są w takich sytuacjach stosowane powierzchnie z aluminiowej ząbkowanej kraty.
Bezpieczeństwo pracy i kontrola narzędzi
Głównym kryterium doboru narzędzi do pracy na wysokości jest bezpieczeństwo użytkowników drabin. Analizy statystyk wypadków prowadzone przez zrzeszenie związków zawodowych pokazują, że ok. 20% wypadków na drabinach i schodkach ma miejsce na sprzęcie, który był już uszkodzony przed rozpoczęciem prac. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola użytkowanych narzędzi do pracy na wysokości przez upoważnione osoby i dokumentowanie tych kontroli. Obowiązkiem pracodawcy jest wybór osoby odpowiedzialnej za dokonywanie przeglądów drabin oraz ewidencjonowanie uszkodzeń i ich napraw. Każdy przedsiębiorca powinien zatem wytypować osobę, która przejdzie specjalne szkolenie np. w firmie KRAUSE i będzie dokonywać kontroli drabin oraz rusztowań. Jest to o tyle istotne, że jeśli zdarzy się wypadek z udziałem osoby pracującej na wysokości, dokumentacja wykluczy uszkodzenie drabiny jako przyczynę nieszczęśliwego zdarzenia. Równie ważne jest to, że osoba odpowiedzialna za kontrolę sprzętu będzie dbała o to, aby zabrudzenia z farby, tynku czy oleju, które również mogą przyczynić się do upadków, były regularnie usuwane ze stopni czy podłużnic. Co więcej, dokumentacja sprzętu, w której będą zawarte informacje o ewentualnych uszkodzeniach i ich naprawie pozwolą ocenić czy drabiny bądź rusztowania nadają się jeszcze do codziennej pracy czy też powinny zostać złomowane. Warto także zaznaczyć, że na pracodawcy spoczywa obowiązek przekazania pracownikom instrukcji obsługi narzędzi do pracy na wysokości, jak również organizacja szkoleń pod kątem właściwego użytkowania drabin. Zapewnienie bezpieczeństwa to także oddawanie do dyspozycji pracowników jedynie certyfikowanych narzędzi zgodnych z wytycznymi przepisów krajowych i międzynarodowych norm.
Dokonując wyboru idealnego narzędzia, pamiętajmy o tym, że powinno być ono dostosowane do warunków pracy. Miejsce i częstotliwość zastosowania oraz spodziewane obciążenia powinny być odpowiednie dla wybranej konstrukcji. Dlatego należy zwrócić uwagę na wszystkie aspekty mające wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jeśli istnieje taka możliwość, warto przemyśleć zakup dodatkowych akcesoriów. Firma KRAUSE oferuje bogatą paletę różnego rodzaju dodatków takich, jak stopki odprowadzające prąd, torby na narzędzia czy dodatkowe stabilizatory, pozwalających na jeszcze lepsze dostosowanie każdej konstrukcji do indywidualnych potrzeb. Jak wszystkie narzędzia pracy, drabiny i pomosty powinny przecież zapewniać maksymalny komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
KRAUSE Sp. z o.o.
ul. Stalowa 10
58-100 Świdnica
Tel. +48 (74) 851-88-00
Telefax +48 (74) 851-88-18
www.krause-systems.pl
Nadesłał:
GutPR
|
Komentarze (0)