Gospodarka » Żywność

Projekt badawczy CONffIDENCE - szybka, prosta i tania analiza bezpieczeństwa żywności

Projekt badawczy CONffIDENCE -  szybka, prosta i tania analiza bezpieczeństwa żywności
Zobacz więcej zdjęć »
Projekt badawczy CONffIDENCE, który otrzymał 5.8 milionów euro wsparcia z funduszy europejskich, pozwoli na przeprowadzanie szybszych i tańszych testów monitorujących zawartość zanieczyszczeń w miodzie.

Projekt badawczy CONffIDENCE - szybka, prosta i tania analiza bezpieczeństwa żywności

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Miód wolny od zanieczyszczeń


Projekt badawczy CONffIDENCE, który otrzymał 5.8 milionów euro wsparcia z funduszy europejskich, pozwoli na przeprowadzanie szybszych i tańszych testów monitorujących zawartość zanieczyszczeń w miodzie.

Nowe metody testowania bezpieczeństwa żywności są jednym z rezultatów czteroletniego projektu CONffIDENCE, który rozpoczęto w maju 2008, z zamiarem rozwijania tanich metod wykrywania skażenia w pożywieniu i karmie. Obawy dotyczące bezpieczeństwa żywności w Europie, zainspirowały powołanie projektu, którego zakończenie planowane jest na maj 2012 roku, a koszt szacowany jest na 7.15 m euro, z czego 5.8 m pochodzi z 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej (FP7).

„Europa to duży rynek spożycia miodu, ale niestety istnieje wiele obaw, co do poziomu zawartości antybiotyków w tym produkcie" - wyjaśnia koordynator projektu Dr Jacob de Jong. Antybiotyków używa się w celu zapobiegania i leczenia infekcji pszczół, ale człowiek może mieć styczność z pozostałościami, które przenoszone są przez pszczoły do miodu. Konsekwencje uodpornienia się na antybiotyki u ludzi, są oczywiste.

Nowe przyrządy oparte na pomiarach paskowych, umożliwiają przebadanie 8 próbek w około 45 minut, co pozwala na wykrycie czterech różnych antybiotyków, takich jak: chloramphenicol, sulfonamidy, fluorochinolony i tylozyna. Na terenie Unii Europejskiej zabroniony jest import miodu skażonego tymi związkami chemicznymi. W sytuacji, gdy zanieczyszczenie zostanie wykryte późno, podczas procesu dystrybucji, całe partie muszą zostać wycofane, co wiąże się z wysokimi obciążeniami finansowymi.

Dr de Jong, pracownik instytutu bezpieczeństwa żywnościowego w Holandii (RIKILT - Institute of Food Safety), mówi: „Do tej pory nie było tak szybkiej i prostej metody wykrywania różnych grup antybiotyków. Teraz jest to możliwe, nawet w warunkach naturalnych."

Znajdujące się obecnie w ostatnich stadiach weryfikacji urządzenia testujące, zostaną sprawdzone w licznych laboratoriach, by potwierdzić zgodność wyników. Producent - firma Unisensor, ma nadzieję wprowadzić je na rynek na początku przyszłego roku.

Podstawowym atutem programu CONffIDENCE jest szybka, prosta i tania metoda testowania, która może być przeprowadzana przez pracowników na każdym szczeblu produkcji żywności.

Projekt CONffIDENCE obejmuje międzynarodową współpracę jednostek zlokalizowanych w 10 krajach - ośmiu instytucji badawczych, pięciu uniwersytetów, dwóch dużych producentów żywności i karmy. Wspólnie dążą oni do wykrycia wszelkich możliwych zanieczyszczeń pojawiających się w żywności, w tym takich jak metale ciężkie, organiczne zanieczyszczenia i biotoksyny. Dr De Jong wierzy, że wdrożenie tak taniego, efektywnego i sprawnego sposobu testowania zaoszczędzi przemysłowi spożywczemu miliony euro.

Szczegóły dotyczące projektu: http://www.conffidence.eu/

Więcej informacji:

Iwona Buks
PRIMUM Public Relations
tel. 22 690 67 50
i.buks@primum.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRIMUM Public Relations

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »