Dom » Architektura

Projekty domów

Projekty domów
Zobacz więcej zdjęć »
Wybór przyszłego domu to zadanie które wymaga przemyślenia wielu różnych czynników. Oprócz preferencji wszystkich domowników dotyczących układu funkcjonalnego, bryły i stylistyki, należy wziąć pod uwagę uwarunkowania wynikające z miejscowego planu zabudowy lub decyzji o warunkach zabudowy.
Zapisy planu lub warunki zabudowy określają nie tylko sposób zabudowy (linie zabudowy i linie rozgraniczające), ale też dopuszczalny kształt domu, jego wysokość oraz rodzaj dachu i kąt nachylenia połaci. Dokumenty te często podają też dopuszczalną intensywność zabudowy i powierzchnię działki, która musi pozostać niezabudowana. Gdy działkę kupiliśmy już wcześniej to wybierając projekt domu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wielkość i formę. Jeśli jest ona dość wąska to musimy zadecydować czy chcemy mieć parterowy dom i mniejszy ogród lub dom z użytkowym poddaszem i większy ogród. Na dużej działce możemy bez problemu zbudować wygodny i funkcjonalny dom parterowy i jeszcze zostanie sporo miejsca na ogród, na małej i wąskiej lepiej wybudować dom dwukondygnacyjny. Istotne mogą również okazać się warunki gruntowe i wodne panujące na wybranej działce (nienośne grunty wymuszają budowę niskiego domu, a wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwia wykonanie podpiwniczenia) oraz rosnąca na niej roślinność (chęć lub konieczność zachowania rozłożystych drzew znacznie ogranicza powierzchnię zabudowy). Ważne jest aby projekty domów uwzględniały wszytskie te okoliczności.

Dom parterowy

Główną zaletą domów parterowych jest funkcjonalność. Umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie pozwala uniknąć niewygody związanej z użytkowaniem schodów (nie tracimy też na nie powierzchni) ułatwiając komunikację, nie powoduje barier dla starszych i niepełnosprawnych domowników, a także jest bezpieczniejsze dla małych dzieci. Domy parterowe lepiej komponują się z krajobrazem, pozwalają być blisko przyrody. Zazwyczaj są idealnie połączone z przestrzenią ogrodu, co wytwarza korzystny klimat we wnętrzu. Domy parterowe zajmują więcej powierzchni na działce niż domy o takiej samej powierzchni użytkowej, lecz z poddaszem. By zapewnić mieszkańcom odpowiednią ilość przestrzeni muszą być bowiem bardziej rozłożyste.

Dom z poddaszem użytkowym

To obecnie najbardziej popularny typ domu. Wiele osób ceni domy z użytkowym poddaszem dla samego uroku i klimatu pomieszczeń ze skosami. Ich najważniejszą zaletą jest naturalny, czytelny podział wnętrza na strefy dzienną i nocną. Parter domu zajmuje przestrzeń wspólna, rodzinna z kuchnią, jadalnią i salonem, natomiast na poddaszu mieści się część prywatna - sypialnie i łazienki. W części wspólnej jemy posiłki, przyjmujemy gości, rozmawiamy, oglądamy telewizję, z kolei część prywatna pozwala na odpoczynek, indywidualne zajęcia, izolację, jest azylem dla tych mieszkańców, który cenią sobie spokój. Atutem domów z użytkowym poddaszem jest też to, że zajmują one mniejszą powierzchnię niż domy parterowe o tej samej powierzchni użytkowej i pozwalają na wygospodarowanie większego ogrodu. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy dysponujemy małą działką. Ważkim argumentem przemawiającym za wyborem takiego domu może być też możliwość budowania go etapami. W domu z poddaszem użytkowym pochyły dach sprawia, że wysokość pomieszczeń jest różna i wymaga to odpowiedniej aranżacji wnętrza. Na ilość przestrzeni do zagospodarowania i jej funkcjonalność największy wpływ ma kształt dachu. Pod dachem dwuspadowym przestrzenie pod skosami biegną jedynie wzdłuż dwóch przeciwległych boków budynku - jest on więc najbardziej ekonomiczny pod względem ilości miejsca. Przestrzenie najtrudniejsze do zagospodarowania przeznacza się zazwyczaj na garderoby i schowki - w małym domu są to miejsca niezwykle cenne.

Dom piętrowy

Ogromną zaletą tych domów jest duża przestrzeń. Piętro ma proste ściany, więc pomieszczenia tam położone są lepiej doświetlone, większe, a także bardziej funkcjonalne i ustawne. Każdy metr kwadratowy może być w pełni wykorzystany. Ograniczeniem nie jest też kształt i konstrukcja dachu, ponieważ nie mają one żadnego wpływu na funkcjonalność drugiej kondygnacji. Domy piętrowe doskonale sprawdzają się na małych, wąskich działkach. Potrzebną przestrzeń uzyskujemy pnąc się w górę, dzięki czemu więcej miejsca można przeznaczyć na ogród lub garaż czy inne budynki pomocnicze. Idealnie sprawdzają się też - dzięki poziomemu podziałowi - jako domy wielopokoleniowe.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kraskairena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 6 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »