Dom » Architektura
Projekty z amerykańskiego drewna liściastego wyróżnione w konkursie Wood Awards 2018
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ustanowiony w 1971 roku konkurs Wood Awards ma na celu wyróżnienie najlepszych projektów w obszarze architektury, rzemiosła i wzornictwa, wykorzystujących jedyny na świecie materiał w pełni zgodny ze zrównoważonym rozwojem – drewno. Jury konkursu wskazuje najciekawsze realizacje wykonane przy użyciu drewna w dwóch głównych kategoriach: „Budynki” oraz „Meble i produkty”. Projekty zgłaszane do kategorii „Budynki” oceniane są w pięciu podkategoriach, w tym: „Usługi i rekreacja”, „Edukacja i sektor publiczny”, „Wnętrza”, „Domy prywatne”, a także” Mały projekt”. „Meble i produkty” zostały podzielone na trzy podkategorie: „Na zamówienie”, „Produkcja przemysłowa” i „Projekt studencki”. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne, a zespoły sędziowskie osobiście oglądają i poddają pedantycznej ocenie wszystkie wstępnie wybrane projekty.
„Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tegorocznych wyróżnień. Są wśród nich wartościowe projekty, ukazujące możliwości i wszechstronność amerykańskiego drewna liściastego. Wszystkim architektom i projektantom należą się słowa szczerego uznania za kreatywność i innowacyjne pomysły” – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.
Prezentujemy trzy nagrodzone projekty wykorzystujące amerykańskie drewno liściaste.
Ośrodek kultury Storey’s Field i żłobek Eddington
Laureat nagrody Mears Group Gold Award w kategorii „Usługi i rekreacja”
Nagrodę Mears Group Gold Award otrzymuje projekt uznany przez sędziów za najlepszy spośród zwycięzców wszystkich kategorii i tytułów.
Przeznaczony dla setki dzieci żłobek zbudowano wokół trzech boków stylowo zaaranżowanego dziedzińca. Wzdłuż czwartego boku ustawiono spełniający potrzeby lokalnej społeczności ośrodek kultury z salą główną na 180 miejsc. Najważniejsze pomieszczenia obiektu zostały wyłożone okładziną z dębu. Hall główny, inspirowany jadalniami i kaplicami szacownej uczelni Cambridge, wyróżnia się wyrazistą otwartą konstrukcją z drewna. Smukłe ramy z klejonego świerku wyłaniają się z wyłożonej dębową okleiną podstawy, mijając widoczne w tle panele obłożone fornirem z amerykańskiego jesionu. Im wyżej, tym jaśniejsze stają się odcienie drewna.
Konstrukcja sufitowa z ułożonych warstwowo jesionowych listew i belek oraz sklejki obłożonej amerykańskim jesionem skrywa kanały wentylacyjne, będące częścią systemu wietrzenia pasywnego zastosowanego w hallu. Salę można wykorzystać na wiele sposobów, zwłaszcza że daje ona możliwość regulowania akustyki wnętrza. Na zachodnim krańcu hallu spiralne schody z amerykańskiego jesionu tworzą rzeźbiarski element otulony wygiętą balustradą ze sklejki fornirowanej jesionem. Sale żłobka, przykryte wieżowym dachem, wyłożone zostały czerwonym cedrem, podobnie jak podsufitka zadaszonych korytarzy zewnętrznych.
„To niezwykle harmonijne miejsce, zarówno pod względem wnętrz, jak i kształtu samej budowli. Ma doskonałe proporcje, a wyrazistość i kontrast ram konstrukcyjnych oraz okładzin doskonale ze sobą współgrają” – powiedział Steve Corbett, przewodniczący składu sędziowskiego w kategorii Budynki.
Sale koncertowa Królewskiej Akademii Muzycznej
Zwycięzca w kategorii „Wnętrza”
W budynku Królewskiej Akademii Muzycznej powstały dwie wyjątkowe przestrzenie muzyczne. Sercem obiektu została sala koncertowa Susie Sainsbury Theatre na 309 miejsc siedzących, wyłożona okleiną z amerykańskiej wiśni. W inspirowanym formą instrumentów strunowych pomieszczeniu wprowadzono dodatkowe udoskonalenia akustyczne, aby osiągnąć jeszcze wyższą jakość dźwięku. Adaptacja akustyczna uwzględniła każdy detal, by dźwięk mógł płynnie rozchodzić się we wszystkich kierunkach.
„Królewska Akademia Muzyczna zyskała dwie nowe sale koncertowe, które zapewniają wszelkie niezbędne udogodnienia, a zarazem budzą zachwyt. Architekt wykorzystał drewno do stworzenia otulającej przestrzeni, w której znikają drzwi, a różnorodność akustyczna została osiągnięta dzięki zastosowaniu nietypowej techniki ‘półek bibliotecznych’. Ciepło i luksus nigdy nie wychodzą z mody” – powiedziała Ruth Slavid, jedna z sędziów na tegorocznym Wood Awards.
Kolekcja mebli OVO
Wyróżnienie w kategorii „Produkcja przemysłowa”
Kolekcja mebli OVO odwołuje się do wiekowej tradycji rękodzieła w przedmiotach codziennego użytku. Trwałość i precyzyjne wykończenie połączono z wytrzymałym materiałem, tworząc meble komfortowe i przyjemne w dotyku. Ta sprawdzająca się w przestrzeniach komercyjnych i prywatnych kolekcja obejmuje dwa rodzaje stołów i dopasowane do nich ławy, a także kredens, regał, barek, stołek i mniejsze stoliki do różnych zastosowań. Głównym założeniem kolekcji było zapewnienie komfortu płynącego z miłego dotyku drewna. Śmiałe, a zarazem proste formy wymagają perfekcji wykonania – sędziowie byli pod szczególnym wrażeniem jakości produkcji mebli.
***
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (American Hardwood Export Council – AHEC)
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego jest wiodącą organizacją międzynarodową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów tego surowca. AHEC prowadzi szereg działań promujących amerykańskie drewno liściaste na ponad 50 rynkach na świecie. W tym celu dostarcza architektom, projektantom oraz użytkownikom informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów.
Pełen zakres publikacji technicznych AHEC jest dostępny na stronie: www.americanhardwood.org
Wood Awards
Ustanowione w 1971 roku wyróżnienie Wood Awards to pierwszy w Wielkiej Brytanii konkurs, nagradzający najlepsze w dziedzinie architektury i designu projekty wykorzystujące jedyny na świecie materiał w sposób naturalny zgodny ze zrównoważonym rozwojem. Konkurs wyróżnia i promuje najciekawsze realizacje w zakresie projektowania, rzemiosła i budownictwa wykonane przy użyciu drewna. Udział w konkursie jest bezpłatny.
Konkurs podzielony został dwie główne kategorie: „Budynki” oraz „Meble i produkty”. W kategorii „Budynki” znajduje się pięć podkategorii: „Usługi i rekreacja”, „Edukacja i sektor publiczny”, „Wnętrza”, „Domy prywatne”, a także” Mały projekt”. „Meble i produkty” podzielono na trzy podkategorie: „Na zamówienie”, „Produkcja przemysłowa” i „Projekt studencki”.
Konkurs Wood Awards to wydarzenie, w którym ważny jest cel społeczny, a nie dochód dla organizatorów, dlatego trwałe funkcjonowanie konkursu możliwe jest dzięki współpracy ze sponsorami z branży. Pełną listę sponsorów można znaleźć na stronie www.woodawards.com.
Media społecznościowe:
***
Kontakt dla mediów:
Rocío Pérez-Íñigo
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
e-mail: rocio@americanhardwood.org
Jacek Borowiec
Questia Communications Management Consultants
e-mail: jborowiec@questiapr.pl
tel.: +48 22 623 07 00
Nadesłał:
Questia
|
Komentarze (0)