Firma » Biznes
Proximus – kto wdraża chmurę?
Proximus ma na swoim koncie instalacje kilkuset stanowisk. Spowalniająco na rynek cloud computing działa niedostosowanie regulacji prawnych do szybko rozwijającej się technologii oraz mentalność samych użytkowników - ten czynnik wskazało również 69 procent ankietowanych we wspomnianym raporcie. Wiele firm wciąż jeszcze reprezentuje pogląd, że bezpiecznie dane przechowuje się na swoich serwerach - zauważa Proximus.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Firmy badawcze oraz sami dostawcy są zgodni - rynek przetwarzania w chmurze, jest najdynamiczniej rozwijającą się częścią polskiego obszaru ITC. Zdaniem Grzegorza Danielczyka, Wiceprezesa firmy Proximus, największe zainteresowanie chmurą wykazują firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz firmy dopiero wchodzące na rynek, dla których zakup narzędzi IT
w modelu tradycyjnym był zasadniczą barierą dla inwestycji. Firmy z tego sektora wybierają przede wszystkim usługi public cloud oraz hybrydowe. Wśród klientów polskiego integratora w tej grupie są między innymi kancelarie prawnicze, biura podróży, agencje turystyczne. Duże przedsiębiorstwa wybierają usługę Private Cloud choć nie jest to oczywiście regułą.
W oparciu o model chmury publicznej firma Proximus wdrożyła 3 aplikacje w technologii SharePoint dla globalnego producenta opakowań plastikowych.
Wdrożenie wpłynęło na zwiększenie elastyczności i mobilności firmy, której fabryki rozlokowane są w różnych lokalizacjach na świecie. Obecnie z rozwiązania korzysta 500 osób w Europie, docelowo skorzysta 1100. Wartość rocznej inwestycji za licencje wynosi 150 tys. euro.
Firmy na polskim rynku przy wyborze modelu technologii IT kierują się przede wszystkim optymalizacją kosztów (o 80% mogą spaść całkowite koszty TCO z 1 tys. serwerów dzięki wdrożeniu w cloud computing **), a także szybkością wdrożenia i możliwością zwiększenia elastyczności firmy. Rozwiązania w chmurze dają również szansę wejścia w nowe obszary biznesowe i wpływają na zwiększenie konkurencyjności rynkowej.
„Z naszych obserwacji wynika, że największą popularnością wśród rozwiązań chmurowych cieszy się poczta elektroniczna oraz przechowywanie danych. Prowadzone przez naszych specjalistów projekty w większości dla sektora MSP zdają się jedynie potwierdzać ogólną tendencję rynkową kształtującą się w obrębie cloud computing w Polsce i Europie”. - dodaje Adam Bajura, Dyrektor Handlowy w firmie Proximus.
Przed rozwiązaniami chmurowymi stoi wiele wyzwań związanych z czynnikami ograniczającymi zastosowanie modelu przetwarzania w chmurze w szerokiej skali, które są typowe dla nowych rozwiązań IT, mianowicie:
- integracja tych rozwiązań ze środowiskiem już będącym w eksploatacji,
- niedostosowanie przepisów prawnych, które ograniczają możliwość zastosowania rozwiązań chmurowych ze względu na fakt ich tworzenia w czasie kiedy nie istniała jeszcze idea chmury, oraz przepisy, które powinny powstać w krótkim czasie w celu zapewnienia bezpieczeństwa i równości stron w biznesie chmurowym,
- edukacja użytkowników. Model cloud computing zapewnia większe bezpieczeństwo niż model tradycyjny (mniejsza awaryjność systemu, backup danych), jednak aspektem budzącym
największe obawy u potencjalnych użytkowników jest rezygnacja firmy w pewnej części z kontroli nad własnymi zasobami IT. Wskazywane nieprawidłowości takie jak, nielegalne skopiowanie danych, niewłaściwa utylizacja dysków, luki w oprogramowaniu mogą zdarzyć się także
w przypadku tradycyjnego modelu zarządzania zasobami IT, na przykład w przypadku nielojalnego pracownika, który przekaże strategiczne dane firmy konkurencji.
„Trudno te czynniki nazwać zagrożeniami, są to raczej problemy, z którymi trzeba się uporać. Aby te czynniki niwelować potrzebna jest edukacja, można wyliczyć od końca - edukacja użytkowników, edukacja tych, którzy tworzą prawo i edukacja producentów rozwiązań. Rozwiązania chmurowe
nie zastąpią wszystkich tradycyjnych rozwiązań IT. Raczej należy się spodziewać że część tradycyjnych rozwiązań zostanie wyparta przez bardziej ekonomicznie i biznesowo uzasadnione rozwiązania chmurowe.” – podsumowuje Adam Bajura z firmy Proximus.
* źródło: Raport Cloud Computing, Instytut Badań Nad Gospodarka Rynkową 2011
**źródło: Microsoft
Nadesłał:
weronikat@omnipro.pl
|
Komentarze (0)