Dom » Wnętrza
Przebudzenie designu – podsumowanie targów Supersalone 2021 w Mediolanie
Zobacz więcej zdjęć » |
Tegoroczne Supersalone można uznać za swoisty wstęp do właściwych targów Salone del Mobile, które zgodnie z planem odbędą się już w kwietniu 2022 roku. Od 5 do 10 września w Mediolanie zakwitł design po pandemicznym przebudzeniu, a jednocześnie długa przerwa mocno zmieniła formułą targów. Przede wszystkim były one mniejsze niż zazwyczaj - wzięło w nich udział 425 wystawców, a jak podają organizatorzy, Supersalone przyciągnęło 60 tysięcy odwiedzających. Wśród firm prezentujących swoją ofertę znalazło się ponad 30 dostępnych w Domotece, w tym dwóch najemców - Natuzzi oraz Veneta Cucine.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Uważnie śledzimy trendy, a targi w Mediolanie zawsze stanowią dla nas istotny punkt odniesienia, tym bardziej że wiele marek z oferty Domoteki regularnie się na nich wystawia. Tegoroczna edycja, długo wyczekiwana, dostarczyła ciekawych inspiracji, a także skłoniła do głębszych refleksji. Świat designu w dobie pandemii przechodzi bezprecedensową metamorfozę - mówi Agata Brzezińska, Head of CEE w firmie Pradera, właścicielu Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka.
Rewolucyjną zmianę przeszły same stoiska. Przyjęły one zunifikowaną formę - kilka metrów stałej głębokości i tylko ewentualne różnice w szerokości (opcja modułowego rozszerzenia wykorzystana przez część firm). W efekcie ustawienia były przestrzennie takie same dla wszystkich wystawców, przez co najbardziej znane marki prezentowały się w podobny sposób jak te mniejsze. Można zatem mówić o pewnej demokratyzacji designu, która dla firm stanowiła motywację do bardziej starannego wyboru pokazywanych projektów. Układ stoisk również był nieco inny niż tradycyjnie na Salone del Mobile - 4 hale targowe zostały podzielone na otwarte alejki, wzdłuż których rozmieszczono stoiska. Pozwoliło to mimo pandemicznych restrykcji na swobodny przepływ odwiedzających przy większej możliwości zachowania dystansu i bez efektu zamkniętych ekspozycji.
Jak można zaś podsumować ogólną filozofię Supersalone 2021 i wydarzeń towarzyszących? Przede wszystkim tym razem Mediolan zdecydowanie honorował przemyślane innowacje oraz projekty przyszłości. W tle przewijało się kluczowe pytanie: czego design nauczył się podczas długiej kwarantanny i jaki kierunek przyjmie w przyszłości? Rewolucja w kategorii wystawienniczej pozostawała oczywiście w związku z samym designem pokazywanych produktów. Projektanci zastanawiali się nad jego związkiem ze światem przyrody, a przede wszystkim - nad zrównoważonym rozwojem. Nie ma wątpliwości, że to jeden z naczelnych trendów, jakie dało się zaobserwować na Supersalone 2021. Ciekawym tego przejawem była większa dyscyplina we wprowadzaniu kolejnych produktów. Zamiast nowych projektów bazowano często na tych już dobrze znanych, jednak z istotnymi modyfikacjami i udoskonaleniami z duchem czasu.
Firmy stawiały ponadto na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, umiejętne zagospodarowanie odpadów (np. coraz większy udział tkanin z przetworzonych butelek PET), zainteresowanie walorami naturalnych surowców oraz tradycyjnego rzemiosła, które w mniejszym stopniu niż masowa produkcja obciąża środowisko. W ten sposób niejako zredefiniowano rozumienie współczesnego luksusu, który dziś bazuje w dużej mierze na wartościach prośrodowiskowych oraz komforcie obcowania z naturą. Ta zaś odgrywała ważną rolę w aspekcie wizualnym w Mediolanie - od form zaczerpniętych z przyrody po stonowaną, kojącą kolorystykę (łagodna zieleń, beże, kremy, barwy drewna, piasku, kamienia).
Jakie jeszcze trendy wzornicze zdominowały tegoroczne targi w Mediolanie? Na to pytanie wkrótce odpowie raport wzorniczy Domoteki, który tradycyjnie podsumuje wizytę we włoskiej stolicy designu, dostarczając bieżących inspiracji i cennej wiedzy. Już niedługo zostanie udostępniony, tak więc serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji!
Nadesłał:
Daniel Działa
|
Komentarze (0)