Rozrywka » Sport
„Przyszłość” polskiej szermierki w Pucharze Polski KGHM Tour
Zobacz więcej zdjęć » |
W ramach cyklu zawody rozgrywają zarówno seniorzy jak i juniorskie kategorie wiekowe - stanowiące o przyszłości tego sportu w Polsce i o sile polskiej szermierki na przykład na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Od września rozegrano już łącznie 14 turniejów KGHM TOUR dla każdej z trzech broni: w szabli, florecie i szpadzie. Już w najbliższy weekend, 26 i 27 października, rozegrane zostaną kolejne turnieje KGHM Tour juniorów we florecie kobiet i mężczyzn (w Poznaniu) i juniorów młodszych kobiet i mężczyzn w szabli (w Łodzi).
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
„Podczas turniejów KGHM Tour w całym kraju zmierzy się łącznie blisko pięć tysięcy zawodników i zawodniczek. Możliwość tak szerokiej rywalizacji jest bardzo ważna dla samych sportowców - daje możliwość zdobycia nowych doświadczeń, przyzwyczaja do rytmu turniejowego i pozwala uczyć się od najlepszych. To także bardzo ważny cykl zawodów z punktu widzenia przyszłości szermierki w Polsce. Pozwala szlifować umiejętności naszych najlepszych reprezentantów, a jednocześnie przyciąga na zawody nowych adeptów szermierki, którzy zaczynają od kibicowania, a później świetnie odnajdują się w tym sporcie " powiedział Adam Konopka, prezes Polskiego Związku Szermierczego.
Taką opinię o cyklu turniejów Pucharu Polski w szermierce potwierdzają też aktualni liderzy klasyfikacji KGHM Tour.
„Szermierka to znakomity sport zarówno dla kobiet jak i mężczyzn! Ćwiczy opanowanie stresu, koordynację ruchową i bardzo wzmacnia psychikę, więc cechy przydatne także w życiu pozasportowym" podkreśla Gloria Klughardt (UKS MDK OLIMP LUBIN), aktualna liderka KGHM TOUR kategorii junior młodszy i junior w szpadzie kobiet
„W szermierce nie ma najważniejszych, dominujących cech, decydujących o sukcesie. Liczy się wszystko: przygotowanie kondycyjne, ważna jest wiara we własne siły, umiejętność pokonywania stresu. Ćwiczę od czterech lat, pamiętam, że na pierwszych zawodach moje rówieśniczki były na wyższym poziomie. Nie zniechęcałam się, wyznaczyłam sobie cel, by im dorównać i udało się. Oczywiście potrzebna jest ciężka praca, trenuję 4 razy w tygodniu po 2,5 godziny. To wszystko składa się potem na sukces" podkreśla Gloria Klughardt.
„Trenuję szermierkę od 10 lat, na początku była piłka ale w końcu zwyciężyła szermierka. To dzięki starszemu bratu Karolowi, który teraz studiuje i walczy w kategorii seniorów. Szermierzem jest też mój brat bliźniak - Paweł. To właśnie z nim wygrałem w finale ostatniego turnieju. Nie było łatwo. Przegrywałem 10:4, pomyślałem Paweł wygra? Nie mam nic do stracenia, muszę atakować. Doprowadziłem do remisu 14:14 i w ostatniej minucie trafiłem! Trochę mi go było szkoda ale taka jest szermierka. Na planszy nie ma miejsca na słabość" zaznacza Piotr Urban (MKS GRYF MIELEC), aktualny lider KGHM Tour kategorii junior młodszy w szpadzie mężczyzn.
„Ten sport daje radość ze zwycięstw i pokonywanie własnych słabości. Na planszy jesteś sam i możesz liczyć tylko na siebie. Musisz poznać przeciwnika, jego błędy i w każdej sytuacji zachowywać zimną krew, bo o trafieniu i zwycięstwie decydują sekundy" dodaje Piotr Urban.
„Szermierka to sport nastawiony na myślenie, taktykę. Jest niepowtarzalny i zaskakujący, sytuacja na planszy może zmienić się w kilkadziesiąt sekund. Ćwiczę od 11 lat i ten sport ciągle mnie zaskakuje. Piękne jest to, że każdy, niezależnie od postury fizycznej, wzrostu, wagi i wieku może znaleźć swój sposób walki i styl, osiągać znakomite wyniki" podkreśla Urszula Kurzyna (UKS 13 BIAŁYSTOK), aktualna liderka KGHM TOUR kategorii junior w szabli kobiet.
Niekiedy to przypadki losowe sprawiają, że do szermierki trafiają utalentowani zawodnicy.
„Gdy uczyłem się w szkole muzycznej złamałem rękę, nie mogłem ćwiczyć gry na akordeonie i rodzice szukali dla mnie pomysłu na spędzanie wolnego czasu. Miało być judo ale dla mojej mamy był to sport zbyt kontaktowy, padło na szablę. Do dzisiaj gram rekreacyjnie na pianinie i teraz wiem, że sport nie różni się wiele od muzyki. Obie dyscypliny uczą organizacji czasu, panowania nad nerwami i znakomicie rozwijają mózg. Gdy trenuje się 5 dni w tygodniu po 2 godziny i łączy się to z nauką, to dyscyplina czasowa jest najważniejsza" opowiada Franciszek Nowak (AZS AWF WARSZAWA), aktualny lider KGHM TOUR kategorii junior w szabli mężczyzn
„Do szermierki trzeba dojrzeć, zabawę można rozpocząć w wieku 7-8 lat, a największy progres osiąga się w wieku 13-15 lat. W tym wieku lepiej panuje nad emocjami, uczy odpowiedzialności i dyscypliny. Opanowanie emocji w trudnych sytuacjach to podstawa w tym sporcie. Gdy to się umie, można odpowiednio wykorzystać te emocje na planszy. To równie ważne jak, szybkość motoryczna, zwinność czy siła fizyczna" podkreśla Franciszek Nowak.
„Gdy zaczynamy przygodę z szermierką ważne jest, by się nie poddawać i cierpliwie czekać na efekty. One przyjdą po kilku miesiącach, po roku.. Ważne, aby wierzyć w siebie. Ta wiara bardzo często decyduje o zwycięstwie, pozwala zwalczyć stres i zachować zimną krew" dodaje Urszula Kurzyna.
Aktualni liderzy KGHM TOUR mają świadomość, że to dopiero początek rywalizacji w tym sezonie i jeszcze wiele wyzwań przed nimi.
„Zawsze miło jest być liderem, ale to dopiero początek sezonu. Jesteśmy po dwóch turniejach cyklu i przede mną jeszcze długa droga. Wygrywanie zawsze jest trudne, a dla osiągania dobrych wyników ważna jest stabilna forma i utrzymywanie dobrego poziomu przez cały sezon. Myślę, że ta równość i stabilność jest nawet ważniejsza niż pojedyncze znakomite występy" ocenia Bartłomiej Szurlej (KS SZPADA WROCŁAW), aktualny lider KGHM TOUR kategorii junior w szpadzie mężczyzn
„W szermierce nie ma najważniejszych, dominujących cech, decydujących o sukcesie. Liczy się wszystko: przygotowanie kondycyjne, ważna jest wiara we własne siły, umiejętność pokonywania stresu. Ćwiczę od czterech lat, pamiętam, że na pierwszych zawodach moje rówieśniczki były na wyższym poziomie. Nie zniechęcałam się, wyznaczyłam sobie cel, by im dorównać i udało się. Oczywiście potrzebna jest ciężka praca, trenuję 4 razy w tygodniu po 2,5 godziny. To wszystko składa się potem na sukces" podkreśla Gloria Klughardt.
Zawodnicy KGHM TOUR podkreślają, że dla nich udział w turniejach Pucharu Polski jest bardzo ważny, ale stanowi też ważny element rozwoju w drodze do sukcesów międzynarodowych.
„Chcę osiągać jak najlepsze wyniki, by uzyskać kwalifikację na Mistrzostwa Świata i Europy. Jeśli się zakwalifikuję, chciałabym osiągnąć tam jak najlepsze rezultaty, dotrzeć przynajmniej do finałowych ósemek w tych zawodach" dodaje Gloria Klughardt.
„Najważniejsze, to się nie poddawać, trenować systematycznie i nigdy nie odpuszczać. Walczyć do końca. Gdy nie wyjdą pierwsze zawody - wierzyć w siebie i trenować dalej. Ważna jest motywacja. Cele małe i duże. Dla mnie takim celem jest start na MŚ w USA. Czy to się uda? Na razie daję sobie 65 proc. szans. Dużo pracy przede mną ale wierzę w siebie" mówi Karolina Żurawska (BUDOWLANI TORUŃ) aktualna liderka KGHM TOUR kategorii junior młodszy we florecie kobiet.
„Mam takie powiedzenie, że słonia trzeba jeść po kawałku. Oczywiście takim celem są Mistrzostwa Świata w USA, ale dla mnie najważniejsze są zawsze najbliższe zawody" podkreśla Franciszek Nowak.
Już w najbliższy weekend (26-27.10.2019r.) zapraszamy na kolejne turnieje KGHM Tour: juniorów we florecie kobiet i mężczyzn (w Hali Sportowej UAM ul. Zagajnikowa 9 w Poznaniu) i juniorów młodszych kobiet i mężczyzn w szabli ( Ośrodek Sportu i Rekreacji Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności ul. Rzgowska 17A w Łodzi). Więcej informacji znajdą Państwo na stronach: www.kghmtour.pl i www.pzszerm.pl
Więcej wypowiedzi liderów cyklu KGHM TOUR znajdą Państwo na stronie: http://kghmtour.pl/2019/10/14/1432/
***
Puchar Polski KGHM Tour to największy cykl zawodów szermierczych w Polsce, organizowany we wszystkich trzech rodzajach broni, uznawanych przez Polski Związek Szermierczy: szpadzie, szabli i florecie. 24 turnieje w ramach cyklu gromadzą łącznie 4800 zawodników, reprezentujących ponad 130 klubów szermierczych z całego kraju. Celem Pucharu Polski KGHM Tour jest rozpowszechnianie i popularyzacja szermierki jako dyscypliny sportowej, zapewniającej szeroko pojęty rozwój człowieka.
Szermierka kształtuje cenne cechy i umiejętności: zespołowość , współpracę, dążenie do doskonałości, rycerskość - szacunek dla przeciwnika, szacunek dla trenera i sędziego. Buduje wzajemne zaufanie i poczucie odpowiedzialności. Jest dyscypliną sportu o ogromnych tradycjach w Polsce, przykładem sukcesów w polskim sporcie i ważnym elementem narodowej historii i kultury.
Organizatorem Pucharu Polski KGHM Tour jest Polski Związek Szermierczy (PZSzerm) - jeden z najbardziej utytułowanych związków sportowych w Polsce, założony we Lwowie w 1922 r. W ciągu ponad 95 lat obecności profesjonalnej szermierki w Polsce, zawodnicy Związku zdobyli 22 medale olimpijskie, w tym 6 razy złoto.
Obecnie Związek zrzesza Ponad 2800 zawodników i zawodniczek w 132 klubach w Polsce, a także sympatyków, działaczy i propagatorów szermierki w Polsce.
PZSzerm jest organizatorem zawodów krajowych i międzynarodowych, w tym Turnieju z cyklu Pucharu Świata o Szablę Wołodyjowskiego pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Każdego roku nasi zawodnicy uczestniczą w ponad 150 imprezach sportowych na terenie całego kraju oraz wielu imprezach zagranicznych.
Komentarze (0)