Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Przywieź udane wakacyjne zdjęcia

Przywieź udane wakacyjne zdjęcia
Zobacz więcej zdjęć »
W ciągu ostatnich lat zauważalna jest zdecydowana zmiana w naszych urlopowych zwyczajach – Polacy coraz chętniej podróżują już nie tylko nad Bałtyk, ale stanowią rosnącą grupę globtrotterów, docierających do najbardziej egzotycznych zakątków świata.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 
Niezmienne jest za to nasze zamiłowanie do wakacyjnych zdjęć. Jak fotografować, żeby beztroskie wakacyjne momenty cieszyły oko nawet po latach? Oto kilka praktycznych wskazówek.
 
Sezon wakacyjny oficjalnie się rozpoczął. A wraz z nim, często wyczekiwane cały rok, letnie wyjazdy. Niezależnie od tego czy urlop spędzamy w zaciszu rodzimej działki, zajadamy się smażoną rybą nad Bałtykiem czy też lecimy na drugi koniec świata w poszukiwaniu egzotyki i nowych wrażeń, aparat fotograficzny zawsze zabieramy ze sobą. W dobie rozwoju technologii mobilnych, klasyczny aparat coraz częściej zastępowany jest smartfonem z aparatem, który dzięki nowoczesnym aplikacjom fotograficznym, może dodać ciekawego efektu naszym zdjęciom. Dużo wolnego czasu, piękne plenery i dobry nastrój zachęcają do częstego uwieczniania najciekawszych momentów na zdjęciach. To wszystko sprawia, że wakacje to czas, kiedy niektórzy odkrywają w sobie fotograficzną pasję.
 
Sprzęt fotograficzny
 
Najlepszy aparat to ten, który masz akurat przy sobie – głosi słynne, fotograficzne powiedzenie. Jeśli nie przymierzamy się do profesjonalnej sesji zdjęciowej, to jest to całkowita racja. Piękne zdjęcia można zrobić i lustrzanką, i podręcznym aparatem kompaktowym, zwanym potocznie „małpką”, ale też zwykłym aparatem w smartfonie. Szczególnie, że wakacyjne plenery często nie sprzyjają noszeniu ze sobą dużego i ciężkiego sprzętu z dodatkową torbą obiektywów. Ponadto pamiętajmy, że o jakości zdjęcia nie do końca świadczy liczba Mpix, zdjęcia o wymiarach 10 x 15 cm będziemy mogli wydrukować już z pliku zrobionego telefonem komórkowym, który ma 2 Mpix. Jednak jeśli będziemy potrzebować większych odbitek, należy się już zaopatrzyć w lustrzankę lub cyfrowy aparat fotograficzny, który cechuje się podobnymi parametrami technicznymi. Klasyczne aparaty, przede wszystkim ze względu na swoje rozmiary, są ostatnio wypierane przez smartfony. Te są zawsze pod ręką, a nowoczesne aplikacje fotograficzne np. Fotolia Instant nadają zdjęciom – m.in. dzięki specjalnym filtrom – ciekawego i bardziej artystycznego wyrazu. Dla lubiących wodę, ciekawą opcją może być aparat, który robi zdjęcia pod wodą lub specjalne obudowy, które pozwolą zachować pełną funkcjonalność sprzętu w wodzie. 
 
Najlepsze światło
 
Tak jak okolice południa nie są najlepszym momentem na ekspozycję na słońce, tak też zdjęcia w tych godzinach w pełnym słońcu będą najsłabsze ze względu na ilość promieni słonecznych i ryzyko prześwietlenia zdjęcia. Niestety takiego zdjęcia nie da się już później uratować nawet w programie graficznym. Mniej doświadczonym w fotografii osobom poleca się wtedy robienie zdjęć w zacienionych miejscach lub doświetlonych przez duże powierzchnie pionowe, np. jasnobeżowe ściany budynków mogą stanowić doskonałe naturalne blendy kształtujące światło. – Jeżeli zależy nam na pięknym świetle na zdjęciach warto pamiętać o tak zwanej „złotej godzinie”, czyli ok. 1h tuż po wschodzie słońca oraz tuż przed jego zachodem. To dwa momenty, kiedy światło jest szczególne, wyjątkowo miękkie, dzięki czemu jest to doskonały czas na robienie zdjęć krajobrazów. Pamiętajmy także, że złota godzina będzie krótsza, im bliżej równika się znajdujemy. W Polsce trwa ona zazwyczaj ok. 40 minut – radzi Gorilla, jeden z najbardziej popularnych fotografów sprzedający swoje zdjęcia w serwisie Fotolia. Warto pamiętać również, aby robiąc zdjęcie mieć słońce za plecami, w przeciwnym razie fotografowana twarz oraz cała sylwetka będzie zbyt ciemna. Jeśli koniecznie musimy stanąć pod słońce, skorzystajmy z flasha.
 
Kadrowanie i kompozycja – klucz do sukcesu
 
Na dobre zdjęcie składa się kilka elementów, jednym z nich jest dobry kadr oraz kompozycja całości. To one często decydują o tym, że dana fotografia jest wyjątkowa i nie ląduje w komputerowym śmietniku. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, co chcemy pokazać na zdjęciu. Jeśli robimy je komuś bliskiemu zwróćmy uwagę, aby ta osoba wypełniała przynajmniej połowę kadru. Zostawmy również trochę przestrzeni tak, aby zdjęcie nabrało oddechu, a nie było przeładowane szczegółami. Ciekawym efektem fotograficznym jest rozmazanie tła, przy jednoczesnym zachowaniu ostrości twarzy. W tym celu należy oddalić się od modela i ustawić zoom na największe przybliżenie. Jeśli natomiast zależy nam na zachowaniu również ostrości drugiego planu w aparacie należy ustawić szeroki kąt i fotografować blisko modela. W przypadku robienia zdjęć kogoś na tle ciekawego budynku czy zabytku ustawmy go tuż przed obiektywem aparatu tak, aby pokazać i obiekt, który będzie doskonałym tłem, jak i modela na zdjęciu. Dzięki temu unikniemy efektu mikroskopijnej postaci na dalekim planie. Robiąc pamiątkowe zdjęcia pamiętajmy, aby nie „ucinać” modelom kończyn w przegubach, czyli kolanach, łokciach czy kostkach, ponieważ nie będziemy zadowoleni z efektu. Fotografując należy także zwrócić uwagę na to, aby z kadru eliminować wszelkiego rodzaju słupy, kominy czy np. elementy niskiej zabudowy, które mogą kompletnie zepsuć całość ujęcia. W przypadku robienia zdjęć dzieciom lub domowym pupilom dobrym pomysłem jest zmiana perspektywy na tę samą co model, czyli kucnijmy lub usiądźmy na ziemi, dzięki temu nie zniekształcimy sylwetki, a zdjęcie nie będzie wyglądało na przypadkowe. – Jeżeli mamy dosyć banalnych zdjęć z wakacji warto poeksperymentować zarówno z planami, jak i pozami. Pomysłem, który daje ciekawe efekty jest np. zbliżenie na detal lub ciekawa perspektywa, skupienie raz na detalu, raz na tle. Możemy stanąć nad fotografowanym obiektem czy maksymalnie się do niego przybliżyć – zdradza Tomasz Tulik, jeden z największych polskich dostawców zdjęć serwisu Fotolia.
 
Pamiętajmy, że wakacyjny klimat oddają nie tylko bliscy czy przyjaciele na zdjęciach. Tak samo piękne wspomnienia przyciągną zaaranżowane fotografie wakacyjnych akcesoriów czy elementów krajobrazu. Efektowne zdjęcie to często takie, które pozostawia miejsce na interpretację przez oglądającego. Ciekawym pomysłem, który na pewno nada wyjątkowego charakteru naszym zdjęciom, jest uchwycenie w obiektywie tubylców, charakterystycznych ozdobnych elementów czy architektury danego miejsca.
 
Postaw na spontaniczność
 
Spontaniczność i nieszablonowe podejście – to podstawa każdego wakacyjnego zdjęcia. Odrobina fantazji oraz kreatywnego spojrzenia sprawi, że nawet potencjalnie nudne zdjęcie zmieni się ciekawą opowieść. Na wakacyjnych fotografiach najczęściej utrwalamy najbliższych, rodziców, partnera, dzieci czy psa. Czasami najlepsze zdjęcia to te, na których wręcz reportersko, utrwalamy najciekawsze letnie momenty. Najlepsze efekty uzyskamy działając z zaskoczenia lub próbując po prostu uchwycić daną osobę na naturalnym geście czy typowym dla siebie zachowaniu. – Warto zawsze mieć aparat w pogotowiu, ponieważ często raz stracona okazja na zdjęcie nie powtórzy się, mimo szczerych chęci wyreżyserowania konkretnej sytuacji. Staraj się robić kilka zdjęć, wtedy zawsze łatwiej wybrać to jedno najlepsze. Ponadto, to ty jako fotograf ustalasz co jest najważniejsze w kadrze, na zdjęciu postaraj się pokazać daną osobę, sytuację czy kawałek świata własnymi oczami. Staraj się fotografować to, co najbardziej podoba się tobie, a nie to, co robią wszyscy. To z pewnością jeden z kluczy do udanej i niebanalnej fotografii, która zostanie z nami na lata – radzi Konrad Bąk, czołowy polski fotograf stockowy i największy dostawca serwisu Fotolia. 
 
Zarabiaj na swoich zdjęciach
 
Wszystkie wakacyjne zdjęcia, które będą w ciekawy sposób oddawać charakter lata i wypoczynku, można sprzedać za pośrednictwem serwisu Fotolia. Ten czołowy bank zdjęć w Europie umożliwia sprzedaż własnych zdjęć, w przypadku jeśli spełnią one wszystkie normy i wymagania weryfikowane przez zespół ekspertów serwisu Fotolia. Fotografowie, których zdjęcia zostaną licencjonowane przez serwis, otrzymują prowizję od każdego sprzedanego obrazu. Wszelkie informacje związane z wymogami dotyczącymi wysyłania zdjęć dostępne są na stronie internetowej:
http://pl.fotolia.com/Info/Contributors/GeneralInformation


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GlobalBrand

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »