Rozrywka i wypoczynek » Hobby

Psi udar cieplny: bez paniki!

Coś jest nie tak. Zazwyczaj pogodne na spacerze psisko nagle jest dziwnie pobudzone, nerwowo dyszy, język mu sinieje, oddech robi się nieregularny i bardzo szybki. Zaczyna się udar. Co robić?

W upalne dni łatwo o przegrzanie psiego ciała. Starajmy się do tego nie dopuścić chroniąc go jak tylko  to możliwe przed otwartym słońcem i dbając o odpowiednią ilość i dostęp do chłodnej wody.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeśli jednak już do niego dojdzie, warte jest szybkie rozpoznanie, że dzieje się coś złego. Wspomniana nerwowość, ślinotok (ślina lepka), bardzo szybki, nieregularny oddech, suche wargi, zaczerwienione śluzówki – tu powinniśmy szybko zareagować. Przede wszystkim zanieść psa w chłodne, zacienione miejsce i zacząć schładzanie. Najlepiej nada się do tego namoczona tkanina. Róbmy okłady na jego  głowie i pachwinach. Nigdy nie oblewajmy psa wodą! Zwierzak potrzebuje płynów, ale nie będzie chętnie pił. Nie wlewajmy mu wody na siłę do pyska, możemy za to włożyć w wargę kostkę lodu.

Najgorzej, gdy dojdzie do omdlenia. Tuż przed nim wystąpią drgawki, pies będzie się zataczał, czasem wymiotował. Utrata przytomności jest bardzo groźna, bo zazwyczaj zwierzak przestaje oddychać i konieczna jest natychmiastowa sztuczna respiracja.

I pamiętajmy: nawet jeśli zdrowie i temperatura ciała wróci do normy wizyta u weterynarza jest konieczna. Lekarz poda psu elektrolity, zbada krążenie i sprawdzi jego wydolność oddechową.

Kilka porad jak schładzać psa:

1.       Nie spacerujmy zbyt długo. Oszczędzajmy naszemu psu kontaktu z otwartym słońcem i nie przymuszajmy go do nadmiernego ruchu. Nie złośćmy się też, gdy nasz zwierzak będzie bardziej apatyczny i mniej posłuszny. Jemu naprawdę nie chce się w takie dni spacerować.

2.       Często zmieniajmy wodę w misce. Niech będzie świeża i orzeźwiająca, ale pamiętajmy – nie może być lodowata! Zabierajmy też wodę dla psa gdziekolwiek się z nim wybieramy.

3.       Włączmy wentylator. Nasz psiak szybko znajdzie to źródło ruchliwego powietrza i chętnie zdrzemnie się z mordką skierowaną w jego stronę.

4.       Połóżmy mokry, ale nie lodowaty ręcznik na podłodze by pies mógł się na niego położyć. Pamiętajmy: nas chłodzi własny pot, pies praktycznie się nie poci więc musimy mu dostarczyć wilgoci z zewnątrz. Mokrym ręcznikiem możemy go także obłożyć po powrocie ze spaceru lub zwilżyć mu kark i podbrzusze wodą.

5.       Spacerujmy o świcie (to również nam dobrze zrobi) i wieczorami. W dzień tylko szybkie wypady „na siusiu”. Jeśli już wybieramy się w ciągu dnia to wybierajmy zacienione miejsca.

6.       Do diety psa wprowadźmy więcej suchej karmy w miejsce tłustszych i mięsnych posiłków.

Na koniec uwaga dla właścicieli psów zaprzęgowych  (rasy północne) i barchycefalicznych (z płaskimi pyskami): to wasze zwierzaki najgorzej znoszą upały: pamiętajcie o tym!

  



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Tomasz Maciejczyk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »