Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało
Rak piersi
A tymczasem spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersi tylko około 10%% okazuje się nowotworem złośliwym, zaś duża część zmian wykrywana jest we wczesnym etapie, kiedy proces chorobowy nie szerzy się jeszcze poza sutek.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dla wczesnego rozpoznania raka piersi bardzo ważne znaczenie ma samobadanie piersi. Badając swoje piersi raz w miesiącu po pewnym czasie tak dobrze znana jest ich budowa, że jakakolwiek zmiana może być łatwo rozpoznawalna. Używając palców można rozpoznać zmiany wielkości grochu.
Badanie jest szybkie i proste - dzięki niemu jesteście w stanie uratować własne piersi.
Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego – palpacji. Samobadanie powinno się przeprowadzać co miesiąc, po menstruacji. Stojąc przed lustrem:
- oglądaj dokładnie kolor, kształt, brodawki; obejrzyj piersi również z rękami opuszczonymi na biodrach oraz podniesionymi w górę.
- uciśnij lekko każdy z sutków i sprawdź czy nie ma wydzieliny (niewielka ilość przezroczystej, nieco zielonkawej lub mlecznej może być prawidłowe, natomiast obfity wyciek lub krwisty może świadczyć o chorobie)
- kolistymi ruchami sprawdzaj piersi od dołu do góry, a także w środku, czy nie ma żadnych zgrubień, grudek, guzków; zbadaj tez okolice pod pachami.
W przypadku samodzielnego wykrycia guzka trzeba bezzwłocznie udać się na konsultację lekarską. W żadnym wypadku nie należy zwlekać, biernie czekać, mając nadzieję, że może to nie jest nic złego i samo minie. Samobadanie piersi jest niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, czyli wykrywania choroby wtedy, kiedy jej stan zaawansowania stwarza duże szanse wyleczenia. Nie należy zatem obawiać się kontrolowania swoich piersi.
Nadesłał:
klaudia777
|
Komentarze (0)