Firma » Reklama
Reach and Frequency – nowy model rozliczeń kampanii reklamowych na Facebooku
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wprowadzony niedawno przez Facebooka nowy model płatności za kampanie ma umożliwić reklamodawcom większą kontrolę nad budżetem kampanii oraz emisją reklam, a przede wszystkim nad zasięgiem i częstotliwością ich wyświetleń. Co dzięki temu zyskają?
Podstawowe korzyści kampanii typu Reach and Frequency:
· Kontrola zasięgu i budżetu kampanii – już na etapie planowania kampanii reklamodawca wie do kogo dotrze reklama w ramach określonego budżetu. W trakcie trwania kampanii algorytm Facebooka skupi się na zasięgu oraz konkretnej częstotliwości wyświetleń reklamy.
· Możliwość ustawienia cappingu – pozwala na określenie maksymalnej liczby wyświetleń reklamy indywidualnemu użytkownikowi.
· Sekwencje reklam – jedna reklama może być częścią ciągu kilku kreacji, czyli de facto częścią całej historii, którą reklamodawca chce opowiedzieć poprzez działania reklamowe.
· Możliwość otrzymania szacunkowych danych odnośnie potencjału kampanii zarówno dla ustawionego maksymalnego budżetu lub celu zasięgowego. Dzięki temu otrzymamy szacunkowe dane o zasięgu kampanii w określonym budżecie. Istnieje także możliwość określenia celu zasięgowego.
· Świadoma optymalizacja działań – już na etapie planowania kampanii widzimy, jak zmienia się CPM w zależności od modyfikacji w grupie docelowej, długości trwania kampanii, czy wspomnianego już cappingu.
Kiedy korzystać z kampanii typu Reach & Frequency
Warto zastanowić się nad nowym modelem kampanii, gdy Twoim celem jest:
- budowanie wizerunku marki / firmy oraz wzrost świadomości i rozpoznawalności marki,
- częstotliwość, z jaką chcesz docierać do odbiorców (możesz bowiem ustawić maksymalną liczbę wyświetleń reklamy dla indywidualnego odbiorcy).
Jak to działa i jakie ma zastosowanie?
Kampanie typu Reach and Frequency będą się świetnie sprawdzały np. do tzw. storytellingu (coraz bardziej wykorzystywanego w działaniach komunikacyjnych firm). Omówmy to na przykładzie, prowadzonej ostatnio na dużą skalę, kampanii sieci supermarketów Carrefour, w której działania zostały podzielone na 2 etapy:
- Teaser (2 rodzaje spotów), który miał wzbudzić zainteresowanie odbiorców i zachęcić ich do rozwiązania zagadki, dlaczego francuski cesarz nagle zaczął interesować się sprawami Polski.
- Reveal – etap ujawniający, iż za kampanią stoi marka Carrefour, kładący nacisk na zmiany, które zostały wprowadzone w punktach handlowych sieci Carrefour Polska.
Wykorzystane narzędzia: spoty wideo (emitowane w najpopularniejszych kanałach stacji telewizyjnych), spoty radiowe, reklamy na nośnikach OOH, strona internetowa dedykowana całej akcji.
Załóżmy, iż poszerzymy wykorzystane w kampanii kanały komunikacji o media społecznościowe, a dokładniej o Facebooka. Wykorzystane byłyby, przygotowane już na potrzeby kampanii telewizyjnej, spoty wideo. Model Reach and Frequency umożliwiłby dotarcie do określonej liczby użytkowników i określenie, jak często dany spot miałby być im wyświetlany. W pierwszej fazie, wybranej grupie docelowej, emitowane byłyby spoty teaserowe (z określeniem maksymalnej liczby emisji na jednego użytkownika). W etapie drugim, osobom, które zobaczyły spoty teaserowe, byłyby emitowane tzw. spoty reveal-owe.
Ustawienia kampanii krok po kroku:
Wybieramy zakładkę „Stwórz kampanię”: po wybraniu Konta reklamowego oraz Klienta, w trzecim kroku „Typ zakupu” mamy możliwość wybrania modelu rozliczeniowego: „Aukcja” bądź „Zasięg i częstotliwość”.
Docieramy do etapu ustawiania stawek i harmonogramu kampanii. Wyliczony koszt zasięgu jest proponowany na podstawie wybranej na poprzednim kroku grupy docelowej i miejsca wyświetlania
W trakcie tworzenia kampanii na zasięg i częstotliwość istnieje możliwość wyboru tylko jednego z proponowanych miejsc emisji. Obecnie w tym modelu rozliczeń można już przeprowadzić wszystkie dostępne rodzaje kampanii, oprócz kampanii na pozyskanie fanów.
Wymogi kampanii:
- kampania typu Reach & Frequency dostępna jest jedynie w modelu rozliczeniowym CPM;
- minimalny czas trwania kampanii: 24h;
- brak możliwości zatrzymania kampanii, czy zmiany celów kampanii;
- możliwość zastosowania: promocja postów ze stron facebookowych oraz promocja zewnętrznych stron internetowych;
- ograniczenia w targetowaniu: np. brak możliwości ustawiania wykluczeń, ani wyboru możliwości emisji reklamy znajomym naszych dotychczasowych fanów;
- minimalny zasięg: 200 000 osób.
źródło: Catvertiser
Catvertiser to autorskie narzędzie służące do tworzenia i optymalizacji kampanii reklamowych na Facebooku. Catveriser daje możliwość prowadzenia zoptymalizowanych kosztowo kampanii w modelu płatności CPA dla: fanpage’y, postów i serwisów internetowych. Dzięki nowemu podejściu, klienci płacą za efekty prowadzanej kampanii, a nie za wyświetlenia i kliknięcia reklam niegenerujących sprzedaży. Catvertiser zintegrowany jest z Google Analitycs, co pozwala klientom mierzyć skuteczność reklam na Facebooku, śledzić konwersje oraz analizować swoje działania reklamowe. Naszymi klientami są domy mediowe, agencje social media, reklamowe oraz marki z Polski i kilkudziesięciu krajów Europy, Azji, obu Ameryk. Narzędzie zostało wyróżnione między innymi podczas Innovation Award Media Trendy 2014 w kategorii „Innowacyjne produkty, usługi, narzędzia badawcze”.
www.catvertiser.com
www.facebook.com/catvertiser
hello@catvertiser.com
Nadesłał:
KnowledgeHub Fund
|
Komentarze (0)