Technologie » Komputery

Reaktywacja Confickera 1 kwietnia przeszła bez echa

Reaktywacja Confickera 1 kwietnia  przeszła bez echa
Zobacz więcej zdjęć »
Zgodnie z przewidywaniami firmy Panda Security, dostawcy rozwiązań zabezpieczających z sektora IT, spodziewana 1 kwietnia o godzinie 00:00 reaktywacja wirusa Conficker nie wywołała na razie wielu infekcji.

O północy, z 31 marca na 1 kwietnia br., robak Conficker rozpoczął generowanie 50 tys. nowych adresów URL.

Prawdopodobnie podjął te działania w celu zaktualizowania się do nowej wersji, która w efekcie miała doprowadzić do masowych infekcji. Jednak jak dotąd nie wykryto żadnych nowych wersji czy infekcji innych niż te, które są powiązane z aktywnymi już wcześniej wariantami.

„Nadal istnieje możliwość, że w dowolnej chwili jeden z tych adresów zostanie aktywowany, a robak pobierze aktualizację własnego kodu lub nowe złośliwe oprogramowanie. W każdym wypadku jego ofiarą padną jedynie ci użytkownicy, którzy nie posiadają zabezpieczenia przed Confickerem. Jednak takich ciągle jest bardzo wielu" - mówi Edyta Mazerska z firmy Panda Security Polska.

Aby nie paść ofiarą Confickera oraz innych złośliwych kodów, firma Panda Security zaleca:

  • instalację i aktualizację systemu zabezpieczającego przed złośliwym oprogramowaniem,
  • instalację poprawki, która eliminuje luki w zabezpieczeniach wykorzystywane przez Confickera,
  • skorzystanie z rozwiązania zapobiegającego rozprzestrzenianiu złośliwych kodów za pomocą urządzeń USB (pamięci pendrive, odtwarzaczy MP3) itp. W tym celu Panda opracowała bezpłatne narzędzie Panda USB Vaccine, które można pobrać pod adresem: http://www.pandasecurity.com/homeusers/downloads/usbvaccine/,
  • aby nie otwierać wiadomości e-mail pochodzących z nieznanych źródeł oraz aby nie klikać w linki zamieszczone w wiadomościach. Nie należy także uruchamiać żadnych plików dołączonych do wiadomości e-mail.

Przyczyny medialnego rozgłosu Confickera

Ostatnio pojawiło się sporo spekulacji na temat przyczyn, dla których twórcy wirusa próbują zainteresować opinię publiczną Confickerem. Jak twierdzi Edyta Mazerska: „Współczesne złośliwe oprogramowanie jest tworzone z myślą o zyskach finansowych. Naszym zdaniem cyberprzestępcy, będący twórcami tego robaka, nadal dążą do zainfekowania możliwie wielu niezabezpieczonych komputerów. W efekcie mogą rozpocząć zyskowną działalność. W tym celu wykorzystują szczególną sławę tego złośliwego programu do rozpowszechniania innych, niebezpiecznych kodów, używając domen notowanych wysoko w wyszukiwarkach internetowych dla słowa ‘Conficker'." O firmie Panda Security

Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 19 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.

Panda Security jako pierwsza firma na rynku wdrożyła nową koncepcję ochrony, gdzie każdy użytkownik bierze udział w walce ze złośliwym oprogramowaniem, przesyłając na serwery Panda dane na temat nowych zagrożeń. Zaimplementowana technologia, zwana Kolektywną Inteligencją zmniejsza wykorzystanie przepustowości przez poszczególne komputery, zapewniając przy tym szybszą i pełniejszą ochronę. Panda Antivirus Pro 2009, Panda Internet Security 2009 oraz Panda Global Protection 2009 to nowa era w dziedzinie zabezpieczeń. Kolektywna Inteligencja funkcjonuje jako baza danych online działająca w czasie rzeczywistym, w której przechowywana jest większość plików sygnatur. Dzięki temu punkty końcowe są obciążone jedynie ich niewielką częścią.

W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po siedmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis.

Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatne PogotoVie Antywirusowe: www.pogotovie.pl

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.com



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (1)

  • avatar
    brokk 2009-04-23 21:40:14

    okazalo sie ze jest to jreden wielki zart. albo woelki nie wypal


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »