Dom » Budownictwo
Renowacja podłogi – szybsza niż Ci się wydaje
Zobacz więcej zdjęć » |
Coraz częściej decydujemy się też na odnowienie starego domu, zamiast kupna nowego obiektu. Ten wybór wiąże się jednak z koniecznością wielu napraw, w tym zwykle z wymianą parkietu czy płytek. Dziś dowiesz się, że można przeprowadzić ją szybko i efektywnie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Trend na wykorzystywanie starych budynków z pewnością trwa, a patrząc na coraz bardziej zaawansowane techniki i produkty do ich renowacji - będzie się wciąż rozwijał. Decyzję o zakupie domu sprzed lat zazwyczaj jednak powstrzymuje myśl o problematycznym i długotrwałym remoncie, zwłaszcza podłogi. Czy w dzisiejszych czasach jest się czego obawiać?
Przyglądając się starej podłodze, często możemy natknąć się na odkształcenia i nierówności, a także rysy lub szpary między deskami czy płytkami. To, że nadaje się ona do wymiany, poznamy również po uginającej się podczas chodzenia powierzchni. Może się okazać, że zerwanie starej podłogi i położenie nowej będzie wygodniejszym i szybszym wyborem niż renowacja zużytej nawierzchni. To możliwe, jeśli wybierzemy produkty dopasowane do naszych oczekiwań.
Masy anhydrytowe - dlaczego warto?
Pozbycie się nieatrakcyjnej podłogi i pozostałej po niej chemii montażowej to dopiero początek drogi do uzyskania perfekcyjnej powierzchni. Aby zadbać o trwałość naszego podłoża, musimy zwrócić uwagę na jakość i funkcjonalność produktów, za pomocą których zostaną przeprowadzone prace remontowe.
Na rynku dostępne są masy szpachlowe anhydrytowe, dzięki którym możemy wyrównać i wygładzić powierzchnie jastrychów (zarówno cementowych jak i anhydrytowych) bez konieczności ich całkowitej wymiany.
Szybkie systemy z gwarancją jakości
Dzisiejsze systemy są stworzone w ten sposób, aby sprostać oczekiwaniom osób, dla których liczy się każda minuta, ale i doskonały efekt końcowy. Na wyschnięcie anhydrytowej masy szpachlowej nie trzeba czekać wielu dni, a zaledwie kilka godzin. Przykładowo, masa UZIN NC 112 Turbo pozwala układać wykładzinę już po 6 godzinach, a podłogę drewnianą lub korkową po 12. Przy warstwach o grubości do 10 mm egzamin doskonale zda również masa UZIN NC 105.
Musimy pamiętać o tym, że wylewkę anhydrytową można zastosować jedynie wewnątrz pomieszczeń, które nie są narażone na wilgoć. Wybierając ten typ masy wyrównującej, możemy być jednak pewni, że uzyskamy doskonałą gładkość powierzchni. Jeszcze lepszy efekt osiągniemy z efektem Level Plus, gwarantującym doskonałą rozpływność i praktycznie całkowity brak naprężeń. Dzięki temu produkt gwarantuje wysokie bezpieczeństwo stosowania i możliwość prac renowacyjnych nawet na bardzo wymagających i niestabilnych podłożach.
Zdarza się, że podłoże wymaga poprawek, do wykonania których potrzebna jest odpowiednia masa wypełniająca większe ubytki, tzw. masa naprawcza. Do tego typu drobnych napraw przeznaczona jest masa szpachlowa na bazie anhydrytu UZIN NC 118, która pozwala uzyskać odpowiednio dopasowaną do potrzeb konsystencję. Produkt niemal całkowicie pozbawiono naprężeń wewnętrznych.
Istnieje również sposób na to, aby bez przeprowadzania dodatkowych pomiarów, mieć pewność że powierzchnia wykazuje całkowitą gotowość do podjęcia dalszych prac. Jest nim masa zmieniająca kolor zależnie od poziomu swojej wilgotności - UZIN NC111 BiColor. Dzięki temu rozwiązaniu fachowcy nie będą mieć problemu z decyzją, czy wylewka jest już odpowiednio sucha.
- UZIN NC 111 BiColor pozwala gołym okiem ocenić, czy powierzchnia nadaje się do klejenia wykładzin - tj. czy jest już odpowiednio sucha. Dodatkową zaletą jest fakt, że dzięki zmieniającej się barwie, widzimy, czy masa osiągnęła gotowość na całej swojej powierzchni. Rozwiązanie zadziała też w drugą stronę - po nałożeniu kleju, kolor masy pokaże nam, w którym miejscu ten klej się znajduje, co nie jest takie oczywiste gdy nakładamy klej na niekontrastujące podłoże jakim w odniesieniu do klejów są jasne powierzchnie mas anhydrytowych. To sprytne rozwiązanie pomaga uniknąć naprawdę wielu problemów na inwestycji, związanych z niedokładną aplikacją kleju- wyjaśnia działanie masy Maciej Załęski, doradca techniczny Uzin Utz Polska.
I tę masę wyróżnia szybki czas schnięcia (układanie wykładziny jest możliwe 8-10 godzin po zastosowaniu) oraz niskie naprężenia wewnętrzne. Dodatkowo, wyjątkowa wytrzymałość C50 sprawia, że sprawdzi się również w miejscach narażonych na duże obciążenia i natężenie ruchu.
Nadesłał:
NiebieskiOcean
|
Komentarze (1)
Taka renowacja wymaga wprawy i narzędzi. Wolę zlecić usługę firmie parkieciarskiej parkietlux i mieć wszystko na tip top niż tracić czas i nerwy. Z drewnem trzeba ostrożnie bo można je niechcący uszkodzić.