Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Rentgen u psów i kotów

Rentgen u psów i kotów
Zobacz więcej zdjęć »
Artykuł poświęcony rentgenowi w klinikach weterynaryjnych pomoże zrozumieć i rozszerzyć dla Was ten temat.

Ważna jest znajomość tego zagadnienia, gdyż jest to jedno z najczęściej zlecanych badań przez weterynarzy. Więcej o rtg zwierząt domowych, a także o innych badaniach możesz przeczytać na VetPassion.
 

Zasada działania rentgena 

Jak zostało wyżej wspomniane, badanie rentgenowskie jest jednym z najczęściej zlecanych badań w weterynarii. Dzięki niemu można zobrazować różne tkanki, narządy czy kości.

Jest to bardzo ważne badanie, gdyż dzięki niemu możemy zidentyfikować np: ciała obce w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Dzięki zastosowaniu rentgena można zdiagnozować wiele chorób, przy których identyfikacji zawodzi inna diagnostyka.

Rentgen działa na zasadzie wytwarzania promieniowania, które przenika przez tkanki i narządy ukazując finalnie obraz. Rentgen jest badaniem bardzo przydatnym jednak nie jest najbezpieczniejszą metodą diagnostyczną. Przenikając przez tkanki działa niekorzystnie na narządy takie jak tarczyca czy szpik kostny.

Prześwietlając kończyny zwierzęcia możemy z łatwością zlokalizować różne złamania.

Rentgen jamy brzusznej wykonuje się głównie w przypadku podejrzenia kamieni w pęcherzu moczowym lub w celu identyfikacji różnych przedmiotów, które mogą znajdować się np: w żołądku czy jelitach. Prześwietlenie klatki piersiowej pozwala na ocenę serca czy tchawicy.Przygotowanie psa lub kota do prześwietlenia 

Badanie rentgenowskie psa i kota nie wymaga znieczulenia ogólnego u pacjentów. Istnieje jednak pewna grupa pacjentów, która wymaga podania sedacji.

Są to zwierzęta bardzo ruchliwe, agresywne lub takie, w których przypadku trafna diagnostyka choroby wiąże się z brakiem ruchu podczas badania. 

Ważne jest, aby pacjenci, którzy będą podczas narkozy byli minimum 12 godzin od ostatniego spożytego posiłku. Jest to ważne ze względu na możliwość wystąpienia wymiotów po przebudzeniu. Skorzystaj ze strony http://www.vetpassion.pl/rtg-psa-i-kota/ w celu poszerzenia informacji na ten temat. 

W celu przygotowania zwierzęcia do badania rentgenowskiego ważne jest, aby zdjąć pupilowi wszystkie przedmioty mogące dawać cień podczas prześwietlenia. Mowa tu np: o obrożach, wszelkiego rodzaju kolczatkach, szelkach czy innych elementach ozdobnych np: kokardach u yorków. 

Ważne jest także uspokojenie zwierzęcia i pokazanie mu, że może czuć się bezpieczne. Taka sytuacja może być dla zwierzęcia niecodzienna i stresująca dlatego ważna jest obecność właściciela podczas wykonywania badania.Co jeszcze musisz wiedzieć o rentgenie psa i kota?

Badanie rtg możesz wykonać udając się do weterynarza pierwszego kontaktu. Każdy lekarz weterynarii może wykonać zdjęcie i nie musi posiadać do tego specjalnych uprawnień. Dokładne i szczegółowe opisanie zdjęcia należy jednak do radiologa. Korzystanie z jego usług zależy od skali problemu, z którym zwróciliśmy się do weterynarza.

Wykonanie zdjęcia rtg trwa kilka minut. Najważniejszym jest prawidłowe ułożenie zwierzęcia, gdyż zdjęcie każdej części ciała wymaga ułożenia w odpowiedniej pozycji. Ważna jest tu rola właściciela, aby ten zachował spokój i w odpowiedni sposób trzymał zwierzę.

Po kilku minutach można odebrać i omówić z weterynarzem zdjęcie rtg. Lekarz może je również nagrać nam na płytę CD. Jest to badanie krótkie i niewymagające specjalnych przygotowań.

Przeważnie do diagnostyki niegroźnych odchyleń potrzebne jest jedynie jedno zdjęcie, jednak w przypadkach skomplikowanych chorób należy wykonać kilka zdjęć obrazowych. Musimy się liczyć z tym, że od liczby wykonanych zdjęć zależy końcowa cena badania.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »