Kultura, sztuka » Kultura

"Rewers" Andrzeja Barta - recenzja

"Rewers" Andrzeja Barta - recenzja
Zobacz więcej zdjęć »
Premierę powieść „Rewers” będzie miała 28 października, a do kin film Borysa Lankosza wchodzi 6 listopada. Natomiast 30 października w sprzedaży pojawi się płyta z muzyką, skomponowaną do filmu przez Włodka Pawlika.

O najnowszej powieści Andrzeja Barta „Rewers” (W.A.B.) było głośno jeszcze przed jej wydaniem. Wszystko za sprawą filmu Borysa Lankosza – zdobywcy głównej nagrody na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Filmowy „Rewers” oparty jest na scenariuszu Andrzej Barta, następnie przemienionym przez autora w powieść, którą szybko i dobrze się czyta.

Akcja „Rewersu” rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – na początku lat 50. XX wieku i współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina, w latach 50. redaktorka w wydawnictwie literackim. Widzimy też Sabinę na początku XXI wieku – to dystyngowana starsza pani, która oczekuje na przylot syna ze Stanów. Ale przeszłość jest w powieści Barta ważniejsza. Niespełna trzydziestoletnia Sabina, mieszkająca w Warszawie z matką i babcią, nie ma jeszcze męża, a czas ucieka. Podobają jej się dyrektor wydawnictwa i poeta, którego wiersze przygotowuje do druku, także matka podsyła jej kolejnego kandydata na męża. Kobieta nie może się jednak zdecydować, aż do chwili gdy w jej życiu pojawi się czarujący i wyjątkowo przystojny Bronisław. Sytuacja, w jakiej znajdzie Sabina, okaże się wyjątkowo trudna…

Już po tym wprowadzeniu widać, że w porównaniu z poprzednią powieścią Barta, świetną „Fabryką muchołapek” o łódzkim getcie, ciężar gatunkowy „Rewersu” jest lżejszy. Nową książkę autora „Don Juan raz jeszcze” można nazwać powieścią obyczajową, z elementami tragedii i kryminału. Do tego dołóżmy specyficzne poczucie humoru autora, chwilami bliskie czarnemu humorowi Rolanda Topora. Łatwo się też zorientować, że Andrzej Bart lubi swoje trzy bohaterki i ta sympatia udziela się czytelnikowi. Do tego stopnia, że jesteśmy im w stanie wiele wybaczyć.  

Dodajmy, że swoją premierę powieść „Rewers” będzie miała 28 października, a do kin film Borysa Lankosza wchodzi 6 listopada. Natomiast 30 października w sprzedaży pojawi się płyta z muzyką, skomponowaną do filmu przez Włodka Pawlika.

Patronat nad wydaniem „Rewersu” objął SalonKulturalny.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »