Dom » Budownictwo

Rewitalizacja kamienicy przy Kijowskiej

Odrestaurowana praska kamienica z 1873 roku przy Kijowskiej 5 z dwoma nowymi budynkami tworzyć będzie kompleks biurowo-mieszkaniowy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Inwestycja Kijowska, którą realizuje PBM Południe Development w kwartale ulic: Kijowska, Wieczorkiewicza, Brzeska i Markowska w warszawskiej Pradze Północ będzie kompleksem trzech budynków przeznaczonych na cele biurowo-usługowe oraz mieszkaniowe. Projekt prowadzony będzie dwuetapowo.

Pierwsza faza obejmuje rewitalizację i nadbudowę zabytkowej kamienicy o całkowitej pow. ok. 3 tys. mkw. przy ul. Kijowskiej 5. Przylegać do niej będzie nowy 6 kondygnacyjny budynek biurowy, którego powierzchnia wynosi 5 tys. mkw. wraz z recepcją i częścią pomieszczeń usługowych na parterze oraz dwupoziomowym garażem podziemnym. Wyróżniać go będzie ciekawe nadwieszenie (4 kondygnacje) nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym przebiegał będzie ruch drogowy. Wejście do budynku od ul. Brzeskiej zaakcentowane zostanie zróżnicowanym materiałowo pylonem. Obiekt rozplanowany jest w kształcie zbliżonym do litery L.

W drugiej, planowanej fazie wzniesiony zostanie u zbiegu ulic Kijowskiej i Markowskiej kolejny nowy budynek z dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Został zaprojektowany jako dom mieszkalny z częścią usługową. Jednak inwestor zastrzega sobie możliwość zmiany funkcji mieszkaniowej budynku na powierzchnie biurowe lub hotelowe.

Nowe życie praskiego zabytku

Wpisana do rejestru zabytków trzykondygnacyjna kamienica z 1873 roku do końca lat 80-tych ubiegłego wieku była użytkowana jako budynek mieszkalny. Na początku lat 90-tych została rozpoczęta modernizacyjna obiektu zmierzająca do przekształcenia jego charakteru na usługowo – biurowy.
PBM Południe Development prowadzi obecnie prace budowlane w celu odrestaurowania bryły i elewacji kamienicy z uwzględnieniem zaleceń Konserwatora Zabytków oraz założeń programu prac konserwatorskich. Zostały zachowane stare mury zewnętrzne, poziomy układ elewacji, jak również ciągłość gzymsu koronującego kamienicy, która zyska też dwukondygnacyjną nadbudowę (piętro i antresola).

Przeszklony przedsionek został dobudowany do budynku w taki sposób, aby nie przesłaniał istniejącej elewacji parteru. Do oprawy portalu wejściowego i wykonania barierek zewnętrznych balkonów zostały wykorzystane szkło i stal nierdzewna. Pasmową kompozycję elewacji podkreśli renowacja podpiwniczenia i cokołu przy wykorzystaniu płyt kamiennych. Front budynku będą zdobiły piękne gzymsy i bonie, a dach pokrywać będzie blacha tytanowa lub aluminiowa.

Dominacja starej kamienicy
 
Wyeksponowana od ulicy Kijowskiej zabytkowa kamienica będzie wyraźnie odcinała się od nowych obiektów. Forma biurowca, który powstanie w pierwszym etapie realizacji projektu podkreśli jej walory poprzez obniżenie i wycofanie części bezpośrednio przylegającej do zabytku. Będzie temu również służyć wycofanie dwóch ostatnich kondygnacji nowego obiektu. Na poziomie -1  w kamienicy znajdzie się powierzchnia przeznaczona pod usługi gastronomiczne.

Koncepcja stworzona przez warszawską pracownię: Pastewka i Strój Architekci zakłada, że bryły wszystkich budynków tworząc spójną całość i stylistycznie wpisywać się będą w otoczenie Starej Pragi. Obiekty dostosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestycja Kijowska położona jest w miejscu doskonale skomunikowanym z centrum miasta, dzięki tramwajom i autobusom, kolei podmiejskiej i krajowej (Warszawa Wschodnia i Stadion Wileńska), których przystanki i stacje znajdują się w pobliżu. Niedaleko przebiegać będzie również II linia metra.

Termin oddania I etapu planowany jest na wrzesień 2011 roku. PBM Południe Development oferuje powierzchnie biurowe do wynajmu lub sprzedaży.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PBM Południe Development
http://www.pbmdevelopment.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »