Technologie » Internet

Robak Conficker infekuje tysiące komputerów

Robak Conficker infekuje tysiące komputerów
Zobacz więcej zdjęć »
Conficker, nowa rodzina robaków komputerowych wykorzystujących do rozprzestrzeniania się lukę w zabezpieczeniach systemu Microsoft Windows, atakuje komputery na całym świecie. Co ważne, rozprzestrzenia się nie tylko w internecie, ale także poprzez urządzenia USB: pamięci masowe czy odtwarzacze MP3.

Robaki Conficker pobierają także inne złośliwe kody na zainfekowany komputer, pozwalając na przejęcie nad nim kontroli.  Przed atakami tego rodzaju chronieni są posiadacze oprogramowania Panda Security, którzy mogą bezpiecznie korzystać z komputera.

Conficker, nowa rodzina robaków komputerowych, zdążyła już zainfekować tysiące komputerów na całym świecie. PandaLabs, laboratorium Panda Security specjalizujące się w wykrywaniu i analizie złośliwego oprogramowania, zlokalizowało trzy warianty tego złośliwego kodu: Conficker A, B i C. Pierwsze rozpoznane infekcje miały miejsce pod koniec listopada, lecz gwałtowny wzrost aktywności zaobserwowano dopiero w okresie poświątecznym.

Robak rozprzestrzenia się wykorzystując lukę w zabezpieczeniach MS08-067 serwera Microsoft Windows. Infekcja rozprzestrzenia się z wykorzystaniem zmodyfikowanych wywołań RPC do innych komputerów. Komputery podatne na atak pobierają kopię robaka. RPC, to skrót od Remote Procedure Call (zdalne wywołanie procedury). To właśnie ten protokół robak wykorzystuje w celu wprowadzenia do komputera znajdującego się w sieci kodu, pozwalającego twórcom Confickera na zdalne przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem.

Robak ten rozprzestrzenia się również za pośrednictwem urządzeń magazynujących USB, czyli np. dysków zewnętrznych lub pamięci przenośnych, a także np. odtwarzaczy MP3. Zagrożenie jest tym poważniejsze, że robak dokonuje stałych aktualizacji, pobierając na zainfekowane komputery nowe wersje, korzystając w tym celu z różnych adresów IP, co utrudnia jego zablokowanie. Jednocześnie powstają kolejne warianty robaka, umożliwiające pobieranie innych złośliwych programów na zainfekowany komputer. Oznacza to, że twórcy robaka, w niedalekiej przyszłości, z pomocą zainfekowanych komputerów, mogą planować przeprowadzenie ataku na dużą skalę.

„Najprawdopodobniej cyberprzestępcy mają zamiar szybko zainfekować ogromną liczbę komputerów" - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska. „Po przeprowadzeniu wstępnej infekcji, na komputer ofiary bez trudu pobierane będą złośliwe pliki, które docelowo pozwolą uzyskać korzyści finansowe ich twórcom. Mowa tu przykładowo o trojanach zaprojektowanych w celu kradzieży haseł bankowych, ewentualnie o fałszywych programach antywirusowych, które stale wyświetlają okna z komunikatami o zainfekowaniu" - dodaje Sobianek. Produkty Panda Security zapewniają proaktywną ochronę przed opisywaną rodziną robaków, dzięki czemu użytkownicy są stale bezpieczni.

Powrót do przeszłości
Robak ten przypomina zagrożenia sprzed kilku lat odpowiedzialne za epidemie „Melissa" i „I love you". Podobnie jak one, także Conficker stara się zainfekować możliwie dużą ilość komputerów. Różnica polega na tym, że tamte robaki rozprzestrzeniały się za pośrednictwem dyskietek, podczas gdy Conficker korzysta w tym celu z urządzeń USB.

Jak się bronić
PandaLabs zaleca następujące kroki, aby sprawdzić, czy komputer został zainfekowany przez jeden z wariantów Confickera:

  • administratorzy zasobów IT w firmach powinni sprawdzić komputery pod kątem ewentualnych luk w zabezpieczeniach
  • należy skorzystać z poprawki dla serwerów i stacji roboczych udostępnionej w ramach odpowiedniego biuletynu Microsoft, znajdującego się pod adresem: http://www.microsoft.com/technet/security/Bulletin/MS08-067.mspx
  • należy usunąć zagrożenie z zainfekowanych komputerów korzystając z narzędzi: Malware Radar (www.malwareradar.com) w przypadku komputerów korporacyjnych lub  ActiveScan  (http://www.pandasecurity.com/activescan/index/) w przypadku komputerów osobistych
  • należy wyłączyć opcję automatycznego uruchamiania urządzeń USB
  • należy sprawdzić, czy wszystkie posiadane programy antywirusowe i systemy zabezpieczeń zostały zaktualizowane z wykorzystaniem najnowszej dostępnej wersji produktu oraz pliku sygnatur.

Więcej informacji znaleźć można na blogu Panda Research:

http://research.pandasecurity.com/archive/Warning_3A00_-Conficker-worm-infections-gaining-traction.aspx

O firmie Panda Security

Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 18 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.

Panda Security jako pierwsza firma na rynku wdrożyła nową koncepcję ochrony, gdzie każdy użytkownik bierze udział w walce ze złośliwym oprogramowaniem, przesyłając na serwery Panda dane na temat nowych zagrożeń. Zaimplementowana technologia, zwana Kolektywną Inteligencją zmniejsza wykorzystanie przepustowości przez poszczególne komputery, zapewniając przy tym szybszą i pełniejszą ochronę. Panda Antivirus Pro 2009, Panda Internet Security 2009 oraz Panda Global Protection 2009 to nowa era w dziedzinie zabezpieczeń. Kolektywna Inteligencja funkcjonuje jako baza danych online działająca w czasie rzeczywistym, w której przechowywana jest większość plików sygnatur. Dzięki temu punkty końcowe są obciążone jedynie ich niewielką częścią.
W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po siedmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis.

Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatne PogotoVie Antywirusowe: www.pogotovie.pl

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »