Technologie » Internet

Robaki coraz groźniejsze

Trojany atakują nieco rzadziej – wynika z najnowszego raportu Panda Security. Choć w lutym spowodowały prawie jedną czwartą wykrytych infekcji, to można jednak mówić o zatrzymaniu stałej tendencji wzrostowej, z jaką mieliśmy do czynienia w 2007 roku. Coraz więcej infekcji powodują natomiast robaki.

W lutym trojany wywołały 23,7% infekcji zarejestrowanych przez ActiveScan, skaner online opracowany przez Panda Security.

Ten wynik daje trojanom pierwsze miejsce na liście zagrażających nam złośliwych kodów, lecz liczba wykrywanych infekcji nie wzrasta tak szybko jak w roku ubiegłym. Utrzymała się natomiast tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o liczbę infekcji spowodowanych przez robaki (17% w lutym). Co więcej, na liście 10 najczęściej wykrywanych złośliwych kodów znalazło się aż 9 robaków, a „tylko” jeden trojan. „Coraz większa popularność tych szkodników może być wynikiem pojawienia się robaków, które umożliwiają wykradanie poufnych danych oraz większych możliwości, jakimi dysponują tego rodzaju zagrożenia” - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security. Do niedawna robaki tworzono głównie po to, aby infekować kolejne komputery. W ostatnich miesiącach wzrosła jednak liczba odmian, które potrafią wykradać dane, co kiedyś było domeną trojanów i programów szpiegujących. Obserwowany proces hybrydyzacji coraz bardziej utrudnia klasyfikację próbek złośliwego oprogramowania.

Zagrożenia wykryte w lutym 2008 przez Panda ActiveScan
Boty           3%
Robaki      18%
Trojany     24%
Backdoor    5%
Dialery        2%
Spyware     3%
Adware     21%
Inne         24%

Uwagę zwraca ponadto nadal bardzo duża liczba zagrożeń zaliczanych do grupy „Inne” – w lutym zaklasyfikowano tu co czwartą szkodliwą aplikację. Nadal więc mamy do czynienia z ogromną różnorodnością złośliwych programów.

Oprogramowanie adware utrzymało się na poziomie podobnym do poprzednich miesięcy. W lutym co piąta zarejestrowana infekcja wywołana była przez ten typ złośliwego kodu.

Najczęściej wykrywane złośliwe kody
Na czele listy najbardziej aktywnych złośliwych kodów w lutym znalazł się trojan Downloader.MDW, którego zadaniem jest umieszczanie innych odmian złośliwego oprogramowania na zainfekowanym komputerze. Drugie miejsce zajął robak Bagle.RC, a na trzeciej pozycji uplasował się Lineage.GXD, atakujący uczestników gry online Lineage. Co ciekawe w zestawieniu znalazły się aż cztery odmiany tego robaka, co może dowodzić, że potwierdzają się prognozy, że użytkownicy gier online staną się celem ataków.

Typ    Nazwa
trojan    Downloader.MDW
robak    Bagle.RC.
robak    Lineage.GXD.
robak    Bagle.RP.
robak    Lineage.HJT.
robak    Perlovga.A.
robak    Bagle.HX.
robak    Lineage.HIC.
robak    Puce.E.
robak    Lineage.HJB.


Więcej informacji o najczęściej wykrywanych zagrożeniach znaleźć można pod adresem:  http://www.pandasecurity.com/homeusers/security-info/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Panda Security
http://www.pspolska.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »