Dom » Budownictwo

Rodzaje dachów – który będzie najlepszy?

Rodzaje dachów – który będzie najlepszy?
Zobacz więcej zdjęć »
Wybierając projekt domu kierujemy się swoimi upodobaniami, aktualnymi trendami, funkcjonalnością, czy zasobnością portfela. Pod każdym z powyższych względów można rozpatrywać również wybór kształtu dachu.

Dach to istotny element każdego budynku. Pod względem estetyki to przysłowiowa kropka nad i, z technicznego punktu widzenia od jego kondycji w dużej mierze zależy stan całego domu. Kształtów dachu jest wiele. Możemy wybierać wśród zawsze modnych i standardowych dachów dwuspadowych lub zdecydować się imponujące dachy wielospadowe.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 Dachy płaskie (stropodachy)

Niegdyś bardzo modne, wyparte następnie przez projekty z dachami wielospadowymi, przeżywają ostatnio renesans. Taki rodzaj dachu, będący jednocześnie stropem ostatniej kondygnacji, oczywiście nie może być zupełnie płaski, gdyż musi umożliwiać odpływ wody deszczowej. Nachylenie połaci może wahać się zatem od 5 do 20o. Konstrukcją nośną stropodachów jest warstwa żelbetowa, następnie układane jest ocieplenie, a na nim pokrycie dachowe. Do dachów płaskich zaliczamy: dachy wentylowane, niewentylowane lub odwrócone. Stropodachy niewentylowane są łatwe do wykonania, jednak ze względu na liczne wady (brak ocieplenia) stosuje się najczęściej w budynkach gospodarczych lub nad nieogrzewanymi pomieszczaniami. Wentylacja umożliwia odprowadzenie wilgoci z warstwy ociepleniowej, stąd stropodachy wentylowane (gdzie zastosowano szczelinę wentylacyjną) umożliwiają zastosowanie ocieplenia bez obaw o jego zawilgocenie. Natomiast w przypadku dachów odwróconych (można je wykorzystać np. jako ogród) pierwszą warstwę stanowi hydroizolacja, a dopiero na niej znajduje się warstwa termiczna. Jako warstwę dociskową można zastosować żwir, który chroni konstrukcję przed opadami, a także zwiększa powierzchnię parowania.

 Dachy spadziste

Rozwiązanie to, dominujące od kilkudziesięciu lat w krajobrazie nowobudowanych domów, sprawia że kształt dachu i rodzaj pokrycia w istotny sposób wpływają na bryłę budynku.

Dachy strome to wiele różnych opcji począwszy od prostych, jednospadowych, po skomplikowane wielopołaciowe konstrukcje.

 Dach jednospadowy (inaczej jednopołaciowy, pulpitowy) charakteryzuje się jedną połacią. Zazwyczaj stosuje się go na domach, których rozpiętość pomiędzy ścianami jest mniejsza niż 6 m. Z tego powodu, jak również z uwagi na fakt, że taki dach nie wygląda zbyt efektownie, rzadko można spotkać go na domach jednorodzinnych, prędzej na przybudówkach lub garażach. 

 Dach dwuspadowy– to prawdziwy hit ostatnich lat. Popularność prostych form, domów typu stodoła spowodowała wzrost zainteresowania dachami dwuspadowymi. To nie tylko atrakcyjna wizualnie forma dwóch prostokątnych połaci, ale przede wszystkich funkcjonalne rozwiązanie umożliwiające aranżację poddasza użytkowego. Kolejnym atutem jest niski, w porównaniu do bardziej skomplikowanych dachów, koszt wykonania. Bardziej wymyślne odmiany dachu dwuspadowego to asymetryczne lub symetryczne, oparte na łuku, dachy kolebkowe.

 Dach czterospadowy – zgodnie z nazwą ma cztery połacie. Spośród kilku wariantów wyróżnić należy dach kopertowy. To połączenie czterech skośnych połaci – dwóch w kształcie trapezu i dwóch w formie trójkąta, najczęściej o tym sam kącie nachylenia. Z uwagi na większe skomplikowanie jest droższy od dachu dwuspadowego (nawet po odjęciu kosztów budowy ścian szczytowych), ponadto poddasze będzie mieć więcej skosów. Mankamenty te rekompensuje efekt końcowy – dachy kopertowe wyjątkowo efektownie prezentują się na budynkach parterowych.   Do dachów kopertowych zaliczamy również dach namiotowy, na który składają się cztery połacie w kształcie trójkątów.

Dach mansardowy, charakterystyczny m.in. dla budynków zabytkowych, to dwie lub cztery połacie, załamane pod różnymi kątami. Podczas gdy dolna część jest zwykle niemal pionowa, górna charakteryzuje się niewielkim stopniem nachylenia. Umożliwia to optymalne wykorzystanie poddasza, które właściwie pozbawione jest skosów. Realizacja takiego dachu jest jednak wyzwaniem i wiąże się z wyższymi kosztami.

Dach naczółkowy – dach dwuspadowy z charakterystycznymi, ściętymi narożnikami (naczółkami).

Dach wielospadowy to połączenie połaci o różnej wielkości i kształtach. Taki dach przykuwa oko ale jest skomplikowany w budowie, a co się z tym wiąże, także kosztowny.

Czym pokryć?

Przeglądając projekty domów warto zwrócić uwagę na dach – warunkuje on bowiem nie tylko koszty, wpływa na estetykę budynku ale również stwarza lepsze lub gorsze możliwości aranżacji pomieszczeń na poddaszu. Niemniej ważny jest wybór pokrycia. Jedną z najpopularniejszych opcji są pokrycia ze stali – blachodachówki cięte na wymiar, modułowe lub panele dachowe na rąbek. Ich niewątpliwą zaletą jest szeroka paleta kolorów, kształtów i powłok ochronnych. Do tego dochodzą prosty i szybki montaż oraz optymalna waga, która nie wymaga budowy masywnej konstrukcji jak w przypadku dachówek ceramicznych lub cementowych. Producenci pokryć ze stali, jak np. Blachy Pruszyński oferują na swoje produkty, w zależności od powłoki, nawet do 50 lat gwarancji. W tym miejscu należy pamiętać by materiał był właśnie od renomowanego producenta, bo nawet najdłuższa gwarancja niewiele znaczy, gdy firma sama istnieje od niedawna i za kilka lat zakończy swą działalność.     

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IMPULSE

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »