Dom » Budownictwo

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Istnieje kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków – posiadają one różne wymagania, często różnią się także ceną. Ich wspólną cechą z pewnością jest ekonomiczność – są rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż tradycyjne szamba.

Mimo wysokiej ceny instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, dzięki niskim kosztom eksploatacji, inwestycja zwraca się zazwyczaj po kilku latach użytkowania.

Najtańszym i najpopularniejszym rodzajem przydomowej oczyszczalni ścieków jest oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Ścieki po wstępnym oczyszczeniu w osadniku gnilnym są doczyszczane w warstwie żwiru i piasku, a następie odprowadzane do gruntu. Ten typ oczyszczalni posiada jednak spore wymagania – można ją budować wyłącznie na gruntach przepuszczalnych, na których możliwe jest zachowanie zgodnej z wytycznymi odległości rur drenarskich od poziomu wód gruntowych (odległość powinna wynosić 1,5 m). Odległość tę można sztucznie zwiększyć poprzez utworzenie np. nasypów z piasku, podnosi to jednak cenę przydomowej oczyszczalni ścieków.

Innym typem przydomowych oczyszczalni ścieków są oczyszczalnie z filtrem piaskowym. Ich zaletą jest to, że mogą być instalowane na gruntach nieprzepuszczalnych. Konstrukcja i działanie tego typu oczyszczalni ścieków jest zbliżone do oczyszczalni z drenażem rozsączającym.

W czyszczalniach z filtrem gruntowo-roślinnym całość konstrukcji obsadzona jest roślinnością występującą na terenach podmokłych. Jej działanie w znacznej mierze opiera się na symbiozie tych roślin i zróżnicowanych mikroorganizmów bytujących w złożu filtra.

Ostatnim omawianym typem są oczyszczalnie biologiczne – posiadające w swojej budowie złoże biologiczne lub reaktor osadu czynnego. Są nieco droższe od pozostałych wymienionych już typów oczyszczalni i montowane są zazwyczaj na działkach, na których nie ma wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie drenażu. Niewielki rozmiar oczyszczalni jest ich niewątpliwą zaletą.

Oczyszczoną we wszystkich typach oczyszczalni wodę można odprowadzać bezpośrednio do gruntu lub pobliskiego zbiornika wodnego bez obaw o skażenie środowiska. Odprowadzanie wody do środowiska jest działaniem proekologicznym – pozwala na zachowanie w przyrodzie naturalnego obiegu wody. Często oczyszczoną wodę wykorzystuje się powtórnie w gospodarstwach do celów przemysłowych, np. do spłukiwania toalet.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mmagd

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »