Firma » Biznes
Rodzaje szatni pracowniczych w świetle obowiązujących przepisów.
Zobacz więcej zdjęć » |
sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy a dokładniej z Załącznika Nr 3 do powyższego Rozporządzenia. Załącznik Nr 3 precyzuje wymagania dla pomieszczeń higieniczno sanitarnych, określa wielkość, usytuowanie, wyposażenie itp. Znajdziecie w nim Państwo wymagania dla: szatni, umywalni i pomieszczeń z natryskami, ustępów, jadalni, pomieszczeń do wypoczynku, pomieszczeń do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej oraz pomieszczenia do ogrzewania się pracowników.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
1. Szatnie podstawowe mogą być urządzone dla pracowników zatrudnionych przy pracach, podczas których zabrudzenie odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej jest na tyle małe, że nie stwarza ryzyka zanieczyszczenia odzieży własnej pracowników. W przeciwnym przypadku należy urządzić osobne szatnie odzieży własnej pracowników oraz odzieży roboczej i ochronnej. W szatni podstawowej powinno przypadać co najmniej 0,5 m2 wolnej powierzchni podłogi na każdego pracownika korzystającego z tej szatni. Pomieszczenia szatni należy wyposażyć w szafki ubraniowe bhp oraz ławki do siedzenia. Zgodnie z Rozporządzeniem dla każdego pracownika powinny przypadać dwie szafki bhp pojedyncze lub jedna podwójna. Jedna szafa bhp pojedyncza lub jedna część szafy podwójnej powinna być przeznaczona na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej, zaś druga szafa (druga część szafy podwójnej) - na odzież własną pracowników. Praktyka pokazuje, że w szatniach podstawowych najczęściej stosuje się szafki bhp podwójne z pionową przegrodą w każdej części służącą do oddzielenia odzieży własnej pracownika od odzieży roboczej. Szafki ubraniowe z przegrodą (podwójne) z reguły przeznaczone są dla dwóch pracowników.
2. Szatnie odzieży własnej pracowników powinny być wyposażone w szafki ubraniowe bhp przeznaczone do indywidualnego użytku każdego pracownika. Jeżeli szafki są wielomodułowe każdy pracownik powinien mieć możliwość zamknięcia odzieży własnej w części szafy przeznaczonej tylko dla niego. Na każdego pracownika korzystającego z szatni powinno przypadać minimum 0,3 m2 wolnej powierzchni podłogi.
3. Szatnie odzieży roboczej i ochronnej powinny być urządzone dla pracowników zatrudnionych przy pracach powodujących znaczne zabrudzenie odzieży, stwarzające możliwość zanieczyszczenia wnętrza szafy do przechowywania odzieży, lub jej zamoczenie oraz dla pracowników, których odzież robocza, z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy, musi spełniać szczególne wymagania higieniczno-sanitarne (w szczególności w branży spożywczej). Szatnie te powinny być urządzone niezależnie od szatni odzieży własnej pracowników. Pracownicy powinni otrzymać szafki bhp lub moduł w szafce kilkumodułowej do indywidualnego użytku. Przepisy wymagają aby powierzchnia szatni była na tyle duża aby na każdego pracownika korzystającego z szatni przypadało minimum 0,3 m2 wolnej powierzchni podłogi. Ponadto Rozporządzenie wymaga, aby szatnia miała bezpośrednie połączenie z umywalnią, z natryskami i szatnią odzieży własnej pracowników.
4. Szatnie przepustowe to zespół szatni składający się z szatnie odzieży własnej pracowników oraz z szatnie odzieży roboczej i ochronnej połączony zespołem sanitarnym z natryskami. Szatnie przepustowa powinny być urządzona dla pracowników zatrudnionych przy pracach związanych ze stosowaniem lub wydzielaniem się substancji trujących, zakaźnych, promieniotwórczych, drażniących lub uczulających oraz innych substancji o nieprzyjemnym zapachu, a także przy pracach pylących, w wilgotnym i gorącym mikroklimacie lub powodujących intensywne brudzenie.
Nikodem - szafki bhp
Nadesłał:
niko2006
|
Komentarze (0)