Moda » Odzież

Rodzaje znanych nam czapek

Rodzaje znanych nam czapek
Zobacz więcej zdjęć »
Jak radzimy sobie z zimnem? Zakładamy odzież wierzchnią - im zimniej za oknem, tym jest ona grubsza.

Najbardziej dbamy o ciepłe kurtki i płaszcze w okresie zimowym, który w naszym rejonie zdecydowanie nie rozpieszcza. Na dłoniach lądują rękawiczki, na szyjach szaliki, a na głowach wszelkie nakrycia.
 Nasza głowa jest szczególnie narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne (zarówno zimno, jak i gorąco), ponieważ nie ma żadnej naturalnej ochrony, prócz włosów. Włosy to jednak za mało w niektórych sytuacjach, dlatego ludzkość postanowiła poradzić sobie z tym problemem za pomocą czapek.
 
Czapka jest nakryciem, który przeważnie wytwarza się z miękkiego materiału, najczęściej dzianiny. Czasami ma sztywne wstawki, które spełniają rolę daszka dodatkowo chroniącego przez deszczem, czy silnym światłem słonecznym. Ten rodzaj nakrycia głowy mocno zmieniał swój kształt i przeznaczenie w ciągu całego swojego istnienia. I tak, mamy nakrycia głowy o religijnym znaczeniu (np.: jarmułki, lub piuski), a także noszone przez mundurowych i zwykłych obywateli. Czapki są także zróżnicowane na damskie i męskie, chociaż w niektórych przypadkach do głosu dochodzi tzw. „styl unisex”.  Na wygląd czapek ogromny wpływ zawsze miała aktualnie panująca moda i to ona nadawała im określony wzór i fason. Wśród tych współczesnych największym powodzeniem cieszą się oczywiście te, które zakładamy zimą, aby chronić się przed zimnem. W letnie dni, kiedy palące słońce jest nie do zniesienia wielu mężczyzn nosi czapeczki z daszkiem, które osłaniają przed promieniami. Kobiety wybierają raczej zgrabne kapelusze, które nie kojarzą się ze sportem i dodają elegancji. Czapka ma bardzo duże znaczenie w wojsku i służbach mundurowych i jest nieodłącznym elementem stroju. W tym wypadku bardzo ważny jest krój i kolor, przy czym niektóre czapki zakładane są wyłącznie na określone uroczystości. Obowiązek noszenia czapek mają również kucharze w punktach astronomicznych, ponieważ wymagają tego przepisy sanitarne. Ten rodzaj nakrycia musi spełniać ściśle określone normy. Budyniówki są wykonane z materiału, który jest łatwy w utrzymaniu czystości, a także niepalny. W środowisku kucharzy również panuje hierarchia, co znajduje swoje odzwierciedlenie w stroju, włączając w to czapki (różnią się wielkością i krojem).  
 
W Polsce dużą popularność zdobyły sobie czapki wykonane z owczej wełny, tak charakterystyczne dla południowych rejonów kraju. Niegdyś częstym widokiem był narciarz, który miał na głowie właśnie ową czapę z dużym pomponem. Ale czapka nie zawsze musi być wykonana z dzianiny- najlepszym przykładem są pilotki wytwarzane ze skóry, bądź skaju.
 
A dzisiaj modne są takie czapki: http://buff.pl/pol_m_Czapka-Buff-450.html 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Łukasz 2014-02-12 18:05:24

    Dobra strona na temat rodzajów czapek jest tutaj: http://www.sterkowski.pl/content/14-rodzaje-czapek


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »